Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
6 dakikalık okuma 0 Yorum

2022 Yılında Pandemi

Pandemi Bizi Nasıl Etkiledi ve 2022'deki Etkileri Ne Olacak?

 

Covid-19 virüsü iki senedir hayatımızı Sağlık, Ekonomik ve Psikolojik yönden derin acılar yarattı. Birçok insan salgında yakınlarını kaybetti ve sağlıklarından oldu. Sokağa çıkamaz, iletişim kuramaz hale geldik bu etkende ekonomik ve psikolojik olarak da bizleri kötü yönde etkiledi.

 

Yaşamımızı hiç olmayacak kadar sekteye uğradı. 2021 yılında aşıların üretilmesi ve aşılama sürecinin başlamasıyla kafamızı evlerimizden rahatça çıkarıp sosyal hayata alışmaya ve işlerimizin başına geri dönmeyi başardık. (başaramadık)  Ama  hala Pandemi bitmiş değil yeni varyantlarıyla hayatımızı yine etkilemeye devam ediyor aşımızı olsak bile  maske takmaya devam ediyoruz. Bir yere gittiğimizde telefonumuzu çıkarıp Hes kodu göstermek zorunda kalıyoruz.

 

2022 yılında Pandemi bitecek mi?

 

Dünya sağlık Örgütü'nün raporuna göre 2022 yılında da pandeminin bizi bırakmayacağı. Hatta gerektiğinden 1 yıl daha uzun süreceğini aktardılar yani 2023 başlarında son bulacağını söyleniyor.

 

Bunun en büyük sebebi Afrika kıtasının aşılanmada geri kalması hala %5 inin aşılandığı gözlendi. Yoksul ülkelerin aşıya ulaşmada zorluk çektiği, gelişmiş ülkelerin aşıyı yoksul ülkelere ücretsiz bir şekilde dağıtmada yetersiz kalması ve Covid -19 un yeni varyantlarının aşının etkisini azaltığı pandeminin ömrünü uzatığı aktarıldı.

 

Yeni Bir Covid Varyantı : Omicron

Delta varyantına yeni bir kardeş geldiğini söyleyebiliriz omicron hakkında ne biliyoruz Omicron varyantının ilk septomların Güney Afrika ve Botsvana da farkedildiğini Türkiye dahil 89 ülkede tespit edildiğini 2 doz aşılarının Biontech ve Sinovac aşılarının etki konusunda zayıf kaldığını 3 defa aşılanmanın daha etkili olabileceği söz ediliyor. Omicron varyantının pandemiyi tekrar  ilk başlarda ki günlerine  geri getireceği konusunda Dünya Sağlık Örgütü endişelerini dile getirdi ve Afrika'ya daha fazla aşının sevki için AB ülkelerinden destek istedi. Omicron varyantının Delta'ya baskın gelmeye başlaması aşıların etki konusunda zayıf kalması yeni bir aşı için çalışma gerektiğini göstermeye başlaması dünyayı endişelendirmeye başladı.

 

Güney Afrika da şimdiden Omicron varyantı sayesinde 4.dalganın gerçekleştiğini vakaların tekrar zirve yaptığı belirtildi. İsrail’in geçen hafta Omicron varyantının yayılmasının dan endişelendiğini öne sürerek Türkiye dahil dokuz ülkeyi özel izne tabi olan kırmızı listeye aldı. Türkiye şu ana kadar 5 Afrika ülkesine kısıtlama getirdi bunlar:

 

Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Zimbabve, Namibya 

 

Dünya genelinde seyahat kısıtlamaları artıyor. Eğer bir yolculuk yapacaksanız her an yapın yoksa bir daha gidemeyebilirsiniz. Seyahat kısıtlamaları hayatımızın bir parçası olacağı artık kesin gözle bakılıyor. Yurt dışı seyahati yapacaksanız çıkarken gerekli belgeler hazırlamadan çıkmayın bunları yapmadan çıkarsanız sizi ülkeye almazlar. 72 saati geçmemiş negatif sonuçlu PCR testi gerekli yoksa ülkeye sokmazlar ya da ücretini ödeyip havalimanında testi olmanız gerekli bazı ülkeler sizin getirdiğiniz PCR testlerini kabul etmeyebilir İngilizce çevirisi olmadığından tekrar test olmak zorunda bırakılabilirsiniz. Sabiha Gökçen havalimanında PCR testi 250 TL başka havalimanları ve sınır kapılarında bu fiyat değişebilir. Avrupa da 65 Euro ya test yaptıranlar var. Aşısız bi yere gidemezsiniz 2 doz aşını mutlaka olmalı ve aşı kartını pasaporta işletmeniz lazım onu da hayat eve sığar uygulamasından girip halletmeniz gereklidir. Bazı ülkelerin 2 hafta karantina uygulaması bulunmaktadır. Önceden otel rezervasyonunuzu yapmanız gereklidir.

 

Eğer bütün bunları yaptıysanız hayırlı yolcuklar dilerim.

 

Pandemi 2022'de ekonomiyi nasıl etkileyecek?

 

2020 ve 2021 yıllarında ilaç firmalarının zenginleştiği gördük. bu salgında En çok kazananlar  ağrı kesiciler, kan sulandırıcı  ve anti deprasanlar üreticileri oldu bu firmaların talebi karşılayamaz hale geldiğini gördük. Herkes eczanelere koşup aspirin istiyordu. Eskiden bakkalda bile satılan aspirinler bulunmaz hale geldi. Aşıların çıkmasıyla bu ilaçlara olan talep bir miktar azaldı bu seferde kazanç başka bi yere akmaya başladı aşı üreticileri keselerini doldurdu ve daha da doldurmaya devam edecek. Perakende ve gıda firmalarını unutursak ayıp olurdu onlarda bu zor pandemi döneminde kazananlar olmuştu 3 ay da satacağı malı 1 günde.

 

Satması fiyatların talepten dolayı sürekli artması tüketiciyi zora soktu, Tüketici korku içinde her şeye saldırması onun kendi tuzağı oldu. Kaybedenler ise hizmet ve sanayii alanında çalışan şirketler oldu orta ve küçük işletmelerin yüzde 40 ı kepenk indirdi. Devlet yardımlarıyla ayakta kalmaya çalıştı. Bu yeni yılda kazananlar yine ilaç firmaları ve gıda firmaları olacağı göz ucuyla belli şimdiden. Omicron varyantı eğer seyahat kısıtlamalarına neden olmazsa Türkiye turizm sektörü 2022 yazında turnayı gözünden vuracak. Avrupalılar, Ruslar ve Arap turistler Türk lirasının değer kaybından yararlanarak Türkiye ye mayıstan sonra akın edecek hem ucuz hem de kaliteli olan otellerimiz , tatil fırsatları ve güzel Türkiyemiz yabancılar için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Bizler için pahalı olan turistler için ucuz olabiliyor. Bulgarlar ve Yunanlılar şimdiden Edirne ye alışveriş için akın etmeye başladılar. Dövizin yaz aylarında büyük bir miktar girmesiyle Türk lirası değer kazanacak ve ülke olarak cari açığımızı yüksek bir miktarını kapatacak tabi korona tekrar artıp seyahat kısıtlamaları yaşanmazsa bunların hepsinin olma ihtimali yüksek görülüyor.

 

Pandeminin bitme olasılığı

 

Pandeminin varyasyonları etkisini kaybedip, vaka sayıları düşerse, yüzde 100 aşılanmayı tamamlarsak temmuz ayından sonra maskeleri çıkartmaya başlarız. Covid-19 sonunda kızamık, su çiçeği, kuş gribi, mevsimlik gripler gibi etkisini kaybedip sıradanlaşacak.

 

Yazar: Uğurkan Salman

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/2022-yilinda-pandemi?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar