Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
7 dakikalık okuma 0 Yorum

Apple Öğrenci İndirimi

Öğrencilerin özellikle uzaktan eğitim ve pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında bilgisayar, tablet ve telefonlar geliyor. 21. Yüzyılda ise özellikle eğitim alanında ve iletişim dünyasına en büyük yeniliği katan firma ise kuşkusuz Apple. Hatta öyle ki dünyada 3 elmanın dünyayı değiştirdiği söyleniyor. Bunlar Adem ve Havva’nın elması, Newton’un kafasına düşen elma ve de Steve Jobs’un kurduğu firma olan elma, yani Apple. İşte böyle değerli ve dünyayı değiştiren bir firma Apple. Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından.

 

Apple Inc., eski adıyla Apple Computer, Inc., Amerikan kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, bilgisayar çevre birimleri ve bilgisayar yazılımı üreticisi firma. İlk başarılı kişisel bilgisayar şirketi ve grafik kullanıcı arayüzünün yaygınlaştırıcılarından olan firmanın . merkezi Cupertino, California'da yer alıyor. Firmanın ürünleri günümüzde yediden yetmişe herkes tarafından kullanılıyor.

 

 

Apple’ın Kısa Hikayesi

 

Apple'ın başarısı birçok kişinin dikkatini çekiyor. Günümüzde çoğu kişi Apple ürünlerine sahip olsa da şirketin başarısını ve ürünlerini anlamak için hikayesine bakmak faydalı olabiliyor. 

 

Şirket, 1 trilyon dolar değerindeki ilk şirket olan, nihayet bugünkü konumuna yol açan yıllarca mücadele, çeşitli başarısızlıklar ve başarılar yaşamak zorunda kaldı. Apple'ın yenilikçi ürünleri ve hizmetleriyle dünyayı şaşırtmaya devam etmesi şaşırtıcı olmamalı.

 

Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple, Apple I ile birlikte kit bilgisayarları geliştirmeye başladı. Bununla birlikte, esas olarak şirketin 1977'de Apple II'yi inşa etmek için yeterli sermayeyi elde etmesine yardımcı olmasıyla hatırlanacak.

 

Apple Inc.'in doğuşu, Stephen G. Wozniak'ın yaşam boyu kendi bilgisayarını kurma hayalinde vardı. Bu hayal, ticari olarak başarılı ilk mikro bilgisayarın 1975'te bir kit olarak gelen Altair 8800'ün gelişiyle birden bire gerçekleşti. 

 

Altair merkezli bir San Francisco Körfezi bölgesi grubu olan Homebrew Computer Club'daki arkadaşları tarafından cesaret kazanan Wozniak, hızla kendi mikro bilgisayarı için bir plan yaptı. 

 

1976'da, Wozniak'ın mühendislik stajyeri olduğu Hewlett-Packard Company, hazırladığı tasarımıyla ilgilenmediğini belirttiğinde, o zamanlar 26 yaşındaki Wozniak, eski bir lise sınıf arkadaşı olan 21 yaşındaki Steve Jobs ile birlikte üretime geçti. Jobs ve Wozniak, şirketlerine Apple adını verdi.

 

Steve Jobs şirketin büyümesi için profesyonel yönetim ve önemli finansman gerektireceğini o dönemde anlamıştı. Yarı iletken endüstrisi için tanınmış bir halkla ilişkiler uzmanı olan Regis McKenna'yı şirketi temsil etmesi için ikna etti; ayrıca Intel Corporation'ın zengin bir emektarı olan ve Apple'ın en büyük hissedarı ve Apple'ın yönetim kurulunun etkili bir üyesi olan Michael Markkula'dan bir yatırım aldı. 

 

Şirket, özellikle Wozniak'ın bilgi depolama ve alımını hızlı ve güvenilir hale getiren düşük maliyetli bir disket sürücüsünün eklenmesine izin veren bir disk denetleyicisini icat etmesinden sonra anında bir başarı elde etti. Verileri depolamak ve işlemek için yeterli alana sahip olan Apple II, amatör programcıların tercih ettiği bir bilgisayar haline geldi.

 

Şirket sadece bilgisayar ve telefon alanında değil, müzik sektörünü de etkileyici adımlar atmasıyla adını duyurdu. 2003 yılında Apple, büyük plak şirketi şarkılarının indirilebilir kopyalarını MP3 formatında İnternet üzerinden satmaya başladı. 2006 yılına kadar Apple'ın Web sitesi aracılığıyla bir milyardan fazla şarkı ve video satılmıştı. Yıl 2007’ye geldiğinde ise Apple, MP3 ile video oynatma ve internete erişim özelliklerine sahip bir cep telefonu olan dokunmatik ekranlı iPhone'u tanıttı. O günden beri ise iletişim dünyasında kendini hala da gösteren ve herkesin hayatının bir parçası haline gelen telefonları dünyaya göstermiş oldu. 2010 yılında ise iPad, yani dokunmatik tableti tanıtan firma, bilgisayar dünyasına da yeni bir alan sundu. İpad’de iPhone'da kullanılanla aynı parmak hareketleriyle çalıştırıldı. Aynı zamanda firma beraberinde iWatch, Airpods, Apple mouse gibi birçok farklı teknoloji aksesuarlarını, yazılımları tüketiciyle buluşturdu, buluşturmaya da devam ediyor. 

 

İlk Apple bilgisayarından en son iWatch'a kadar Apple'ın yenilikçi ürünlerinin sayısı da her geçen gün gelişen özellikleriyle artıyor. 

 

2011 yılında Steve Jobs’un hayatını kaybetmesinden sonra CEO görevini devralan Tim Cook Apple CEO’su olarak günümüzde de görevini sürdürüyor.

 

 

Öğrencilerin Apple’a Bakışı

 

Öğrenciler tarafından da ürünleri sıkça tercih edilen bir firma haline gelen Apple’ın öğrenci dünyası içerisindeki yeri de günden güne artmaya devam ediyor. Bir üniversite kampüsünde, özellikle üniversite öğrencileri arasında, dizüstü bilgisayarlar, iPad'ler, iPhone'lar ve daha pek çok Apple ürününün çokluğu görülebilir. 

 

Öğrenciler, Apple'ın öğrencilere yönelik güçlü pazarlaması ve Apple öğrenci indirimi sayesinde de Apple ürünlerine ilgi duyuyor. Bugün üniversite dönemindeki birçok öğrenci iPod, iPad ve iPhone'a kadar Apple ürünleriyle büyüdü ve bu ürünlerin piyasaya çıkışına şahit oldu. Muhtemelen ilkokuldayken büyüyen bir Mac'leri bile vardı ve Apple'ı o kadar uzun zamandır tanıyorlar ki marka olarak tercih ediyorlar.

 

Bu durum öğrenciler içerisinde gerçekleşen anketlerde de yansıyor. Örneğin yapılan bir ankete katılan öğrencilerin yüzde 70'i, Mac ve PC arasında bir seçim sunan bir kuruluşu seçeceklerini veya bu kuruluşta kalacaklarını ifade etmiş. Öğrencilerin yüzde 78'i, işverenlerin çalışanlarına PC ve Mac arasında bir seçenek sunmalarının önemli olduğunu aktarmış.

 

PC yerine Mac'i tercih ettiklerini söyleyen öğrenciler ise bu duruma karşılık çeşitli nedenler sunmuş. Yüzde 59'u kullanım kolaylığı, yüzde 57'si dayanıklılık ve 49'u diğer cihazlara göre senkronizasyondan bahsetmiş. Yüzde 64'ü "markayı beğendiklerini" söylerken, yüzde 60'ı Mac'in stilini ve tasarımını tercih ettiklerini söylemiş. Bunlara ek olarak öğrencilerin indirim aradığı ve indirimli ürünler tercih ettiği günümüzde Apple öğrenci indirimleri de öğrenciler için büyük avantajlar sağlıyor.

 

Apple Öğrenci İndirimi Nedir?

 

Öğretmenlere, öğrencilere ve eğitim alanında çalışan insanlara yönelik fırsat sunmak şirketin değer verdiği stratejilerden biri. Apple üniversite öğrencileri, üniversiteye yeni kabul edilmiş öğrenciler, üniversite öğrencileri için ürün satın alan ebeveynler, öğretmenler ve tüm eğitim personellerinin ürünlerinden faydalanması adına kendilerine özel fırsatlar sunuyor. Bu amaç doğrultusunda belirli ürün gruplarında büyük bir indirimler sunan Apple’ın ve eğitim sektöründe değerli ve özel fırsatlar sunan bir eğitim mağazası bulunuyor.

 

Apple web sitesi üzerinden bu fırsatların da detaylarına ulaşılabilir. İndirimler incelenirken unutulmaması gereken önemli bir nokta ise şudur; Apple, tek seferlik bir genel indirim paylaşmıyor. Belirlenen indirim miktarları her ürün grubu için farklı oranlarda belirleniyor. Belirlenen bu indirimler şu an için sadece Mac bilgisayarlar (iMac, MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini) ve iPad tabletler için kullanılabiliyor. Diğer Apple ürünleri için özel bir indirim bulunmuyor. Yine de öğrenci e eğitimcilerin son teknoloji ürünlerinden yararlanması için bu fırsatlar oldukça değerli ve değerlendirilebilir.

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/apple-ogrenci-indirimi?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar