Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
5 dakikalık okuma 0 Yorum

Aralık Ayında Kaçırılmaz Sergiler

EArt Galeri – Ergin İnan, “Ben, Ergin İnan”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Türk çağdaş resim sanatının önemli isimlerine ev sahipliği yapan EArt Galeri, sanat tarihinde üslup ve içerik yönünden özgün bir yere sahip Ergin İnan’ın 80.yaş günü adına düzenlediği  “Ben, Ergin İnan” adlı solo sergisi ile 17 Kasım Perşembe günü kapılarını açıyor.

Resim yapmanın kendini dışa vurmanın tek yolu olduğunu hissettiren Ergin İnan’ın insanlara yaşam yolculuğunda “bulanmadan ve donmadan” akan berrak suyu izleme fırsatı sunduğu “Ben, Ergin İnan” sergisi 25 Aralık Pazar gününe kadar EArt Galeri, Kağıthane’de ziyaret edilebilir.

 

Arter – Karma Sergi, “Locus Solus”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Sergide ilişkisel bir kavram olarak ele alınan “doğa”, yerler ile insan ve insan-olmayan varlıklar arasındaki geniş bağlantılar ağı üzerine yeniden düşünme imkânı tanıyor. Ortak anlatıların, ritüellerin, kolektif bilinçdışının ve bireysel deneyimlerin şekillendirdiği çok katmanlı bir inşa olan bu doğa fikri, aynı zamanda insani korkuları ve arzuları da yansıtıyor. Sergide yer alan yapıtlar, genel olarak “doğa” adı altında işaret ettiğimiz yerler, varlıklar ve süreçlerle kurduğumuz çelişkili ilişkiyi açığa çıkarıyor; heterojen âlemler arasındaki karşılıklı etkileşimi sahneye koyarak gerek maddi gerekse gayrimaddi bileşenleri birbirine bağlı bir ağ formüle ediyor. Locus Solus her şeyden önce, doğanın bizim dışımızda var olan, gelişen ve yok olan şeylerin ve varlıkların bir kataloğundan ibaret olmadığının farkındalığı ve doğanın doğallığının artık verili sayılamayacağı kanaati üzerine temelleniyor. Sergiyi Beyoğlu’nda Arter’de 31 Aralık’a kadar ziyaret edebilirsiniz.


Kairos Gallery – Can Akgümüş, “Great Dream”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Kairos Gallery, 26.11.- 31.12.2022 tarihleri arasında Can Akgümüş’ün “Great Dream” başlığını taşıyan üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının son dönemde yoğunlaştığı beden, cinsiyet politikaları, inançlar, varoluşçuluk felsefesi ve sanatçının ifadesiyle “dünya rüyası” konuları üzerine odaklanıyor. Fotoğrafı malzeme olarak kullanan Can Akgümüş, yarattığı imgelerde gerçekleştirdiği analog müdahalelerin yanı sıra pinhole tekniği ile üretilmiş yapıtlarını ilk defa Great Dream sergisiyle gün yüzüne çıkarıyor. Sergi,Kairos Gallery’de 31 Aralık’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

Decollage Art Space – Karma Sergi, “Promesse”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Decollage Art Space sezonun ikinci sergisinde bir karma seçkiyi ağırlıyor. Emine Şenses, Melike Kılıç, Ömer Koçağ, Pelin Bayçelebi, Sayat Uşaklıgil ve Yağmur Yılan’ın eserlerinden oluşan, “Promesse” (Vadetmek) adlı sergi, Serap Atala sergi danışmanlığı ve koordinatörlüğünde hayata geçiyor.Sergiyi 9 Ocak tarihine dek Decollage Art Space’te ziyaret edebilirsiniz.Kadıköy’deki Decollage Art Space’de 9 Ocak’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

Sakıp Sabancı Müzesi – Agnes Denes, “Yaşayan Piramit”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding'in ana sponsorluğu ve Çimsa'nın iletişim sponsorluğunda 13 Eylül 2022-29 Ocak 2023 arasında, 1960’lardan günümüze ekolojik sanatın öncülerinden Agnes Denes’in Yaşayan Piramit isimli mekâna özgü eserine ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran ve SSM bahçesinde yer alan Yaşayan Piramit isimli eserle birlikte Agnes Denes’in 1969'da kaleme aldığı Manifesto da sergileniyor.

Sakıp Sabancı Müzesi, 13 Eylül – 23 Ocak 2023 tarihleri arasında, yaşayan en önemli ekofeminist sanatçılardan Agnes Denes’in mekâna özgü eseri “Yaşayan Piramit”e ev sahipliği yapıyor. Sarıyer’deki Sakıp Sabancı Müzesi’nde 23 Ocak 2023’e kadar ziyaret edebilirsiniz.
 

Pilot Galeri – Emir Erkaya, “Büyücü Eve Geliyor”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Erkaya, kendine özgü tarzıyla resimlerinde öteki olmaya zorlanan “karakterlere” yer veriyor. Bunlardan kimisi evsiz, kimisi “cüce”, kimisi “queer” karakterler. Resimlere konu olan bu yüzlere Taksim ve Cihangir taraflarında denk gelmek de mümkün. Hatta Erkaya, tablolarında yer verdiği isimlerden bazılarını da sergide ağırladı. Beyoğlu, Pilot Galeri’de 17 Aralık’a kadar ziyaret edebilirsiniz.
 

Kalyon Kültür – Karma Sergi, “İnsan Eli Değmiş”

İstanbul Sergi Rehberi: Kasım 2022

Kalyon Kültür, dijital sanatın en önemli temalarından biri olan doğa ve sanat ilişkisine odaklanan sergi serisinin ikinci ayağı olan ‘İnsan Eli Değmiş’ sergisini izleyicilerle buluşturdu. 17. İstanbul Bienali’ne paralel gerçekleşen ‘İnsan Eli Değmiş’ sergisi Evan Roth, Félix Luque & Iñigo Bilbao, François Quévillon, Kevin Cooley, Persijn Broersen & Margit Lukács, Sabrina Ratté ve Volkan Kızıltunç’un eserlerini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde gerçekleşen karma sergi, 17 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Sergi, Ceren ve Irmak Arkman’ın küratörlüğünde gerçekleşen ve dijital sanat alanında öne çıkan isimleri bir araya getirerek büyük ilgi gören bir önceki Flora sergisinin devamı niteliğinde. Serinin ikinci kısmında küratörler bu kez insanın çevre üzerindeki etkisine odaklanarak günümüzün en önemli sorunlarından biri olan iklim krizine dikkat çekiyor. Şişli’den Kalyon Kültür’de 17 Aralık’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazar: Zeynep Kılıç

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/aralik-ayinda-kacirilmaz-sergiler?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar