Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
3 dakikalık okuma 0 Yorum

Bale Ve Balerinlerin Bilinmeyen Dünyası

Bale, kostüm, müzik, sahne ve dekorun mükemmel uyumu ile ortaya çıkan teatral bir dans. Hatta bir danstan çok daha fazlası. Bale, insan vücudunun hareketiyle yaratılan bir sanat formu olarak da tanımlanabilir. Kendi kendine, başlı başına bir dünya bale. Bu dünya içerisinde fazlasıyla bir çalışma, çaba ve emek barındırıyor. Sen de balenin bilinmeyen dünyasını keşfetmeye var mısın?

 

 

Bale Rusya’da değil İtalya’da doğdu.

 

Bale diyince akla gelen ülkelerden biri genelde Rusya oluyor. Ancak balenin doğuşu Rusya’da değil, İtalya’da. Özellikle, 15. yüzyılda (Rönesans zamanı). Bale, saraylarda bir eğlence biçimiydi ve tıpkı bir maskeli balo gibi basit hareketler ve maskelerle yapılı. Kostümler genellikle ayrıntılıydı ve bale gösterileri kendi başına bir sanat formu haline gelmeden önce operaların yanında ortaya çıktı.

 

 

Yoğun Çalışma Saatleri: Yaklaşık 5000 Saat

 

Bale dansçıları ve öğrencileri oldukça yoğun çalışma temposuna sahip. Öyle ki hepsi saatlerce pratik yapmak zorunda.

 

Profesyonel bir bale dansçısı, bir performansa hazırlık olarak 5000 saatlik çalışmayı tamamlıyor ve normalde günde en az 4 saat pratik yapıyor.

 

Bunun yanında bir erkek balerinin, bir performans sırasında 1 ton balerin kaldırması gerekebileceğinden gücünü korumak adına oldukça fazla çalışıyor böylelikle çok güçlü bir hale geliyorlar. Hatta balerinler futbolcular kadar güçlüdür.

 

Aynı zamanda baletler gösteri sırasında dansçı balerin tarzını benimsemelidir. Bu şekillendirme, bir performanstan önce yaklaşık 400 saatlik bir hazırlık gerektirir.

 

 

İlk Bale Dansçıları Erkekti

 

Bugün büyük ölçüde kadınların egemen olduğu bir sektörde, ilk bale dansçılarının erkek olduğu pek akla gelmez değil mi? Ancak gerçek bu. Bu durumun nedeni, kadınların 1681'e kadar toplum içinde dans etmesine izin verilmemesi ve bu nedenle baleye katılamamaları. Kadın rolleri varken bile, erkekler peruk takmak ve o kadın rollerini üstlenmek zorundaymış.

 

 

Romanya’da Polisler Bale Dersi Alıyor

 

Evet doğru okudunuz. Romanya’da poliserin bale dersi aldığı biliniyor. Ders almalarının nedeni ise trafiği daha zarif ve kolaylıkla idare edebilmek.

 

 

 

Çoğu profesyonel dansçı haftada iki-üç bale ayakkabısı giyiyor. 

 

Balerinler için oldukça önemli bir unsurdur “point” adı verilen ayakkabıları. Bale dansçıları sivri ayakkabılar giyerler. Bu tür ayakkabılar ayak parmaklarında dans etmelerine yardımcı olur. 

 

Ayrıca bale dansçıları performans sergilemeden önce sahneye sıklıkla sarı kristal bir madde saçarlar, bu madde performans sırasında kaymalarını engeller. Haftada birkaç ayakkabı giymelerinin nedeni de aslında bu ayakkabıların aşınabilmesi.

 

 

Anahtar kelimeler: Bale, balerin, balet, dans, bale hakkında bilinmeyenler, balerinlerin çalışma süresi, bale ayakkabısı, italya, öğrenci, öğrenme

 

 

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/bale-ve-balerinlerin-bilinmeyen-dunyasi?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar