Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
5 dakikalık okuma 0 Yorum

Black Mirror'daki En İlginç 4 Teknoloji

Netflix’in sevilen dizilerinden Black Mirror, izleyicilerine adı gibi “kara bir ayna” tutuyor. İlk olarak 2011'de İngiltere'de yayınlanan ve 2014'te Netflix tarafından alınmadan önce yayınlanmaya başlanan dizide, geleceğin teknolojilerinin nasıl olabileceğine dair öngörüler yer alıyor. Dizide toplumun yenilikçi ve fütüristik teknolojiler ile nasıl değiştirebilecekleri ve insanların yaşantılarına etkileri işleniyor. Genel olarak işlenen konular arasında, kişisel ve ulusal güvenlik, sosyal medya, yapay zeka, sanal gerçeklik, ve çevrimiçi buluşma gibi teknolojiler yer alıyor. Bununla beraber izleyiciler insanlığın ahlaki değerlerini sorgulamaya yönlendiriliyor. Çoğu insan için tüyler ürpertici olarak karşılanan bu teknolojiler, dizinin her bölümünde ayrı ayrı anlatılıyor. Biz de sizler için bu dizideki en ilginç 4 teknolojiyi ele aldık. 

 

  1. İnsanlara Yerleştirilen Hafıza Çipler 

(S1,B3– “The Entire History of You / Senin Tüm Geçmişin”)

 

Çok uzak olmayan bir gelecekte, insanlar kulaklarının arkasına gördükleri ve duydukları her şeyi kaydetmelerine olanak tanıyan bir cihaz yerleştiriyor. İhtiyaç duydukları her an anılarının kayıtlarını doğrudan gözlerine veya bir video monitörüne yeniden izleyebiliyorlar. 

 

Bölümün ana karakteri Liam çipte kaydedilen görüntülerle beraber yakın ilişkilerinden şüphelenmeye başlıyor ve karısının onu aldattığı düşüncesine takıntı yapmaya başlıyor. Zamanla kontrolünü kaybediyor.

 

Gelecekte yaygınlaşacağı düşünülen teknolojilerden biri olan bu çip teknolojileri oldukça tehlikeli olabilir. Özellikle hafıza çipleri gerçek olursa, insanın doğasında yer alan merak duygusu ile bir araya gelince beklenmedik sonuçlar doğurabilir gibi duruyor.

 

 

  1. Sosyal Medya Derecelendirme-Puanlama Sistemi

(S3,B1 – “Nosedive / Dibe Vuruş”)

 

"Nosedive" adlı bölümünde, sosyal medyadaki derecelendirme kriterlerine vurgu yapılıyor. Sosyal medya profilleri, insanların toplumdaki statüsünü ve konumunu belirlemek için kullanılan bir para birimi haline geliyor. Bu, günlük hayatımızda olduğu gibi çoğunlukla mobil cihazlarda oluyor. Diğer insanların sizi nasıl yorumladığına, sosyoekonomik durumunuza verilen önem işleniyor. Kullanıcılar, akıllı telefon benzeri bir cihaz kullanarak sıralamalarını oluşturuyor ve sıralamaları implantlarına kaydediliyor. İmplantlar ayrıca kullanıcıların pek çok şeyi yapmalarına izin veriyor. 

 

İmplantın çıkarılması, söz konusu kişiyi etkin bir şekilde toplum dışına çıkaran derecelendirme sisteminden çıkarıyor. Peki sizce bu derecelendirme sisteminin temelleri günümüzdeki sosyal medya araçlarıyla atılıyor mu? Ayrıca bizler sosyal medyadaki beğeni, görüntülenme, takipçi sayılarına ne kadar önem veriyoruz, hiç düşündünüz mü?

 

 

  1. Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi

(S3-B2– “Playtest / Artırılmış Gerçeklik”)

 

Bu bölümde ana karakter, para karşılığında artırılmış gerçeklik içeren bir video oyununun testine katılmayı kabul ediyor. Boynunun arkasına, video oyununu daha sürükleyici bir şekilde deneyimlemesini sağlayan bir implant yerleştiriliyor.  Artırılmış gerçeklik ile çalışan bir sinir implantı kullanıcının algısını değiştirerek ona farklı bir deneyim sunuyor.Bu implant sayesinde de kullanıcılar için yalnızca simüle edilmiş bir gerçeklik yaratılıyor, aynı zamanda da bilgi için zihinlerini taranıyor. 

 

Bazı denemeler sonucunda test cihazı ciddi zihinsel ve fiziksel sıkıntı bırakmaya başlıyor ve test sonlandırılıyor. Test tamamlandıktan sonra bile karakter halüsinasyon görmeye devam ediyor ve ardından test sürecindeki bir müdahalenin geri dönüşü olmayan beyin hasarına neden olduğu ortaya çıkıyor.

 

Günümüzde de her geçen gün bilgisayar ve mobil oyunlara bağlılık artıyor. Hatta oyun endüstrisinde yaygınlaşmaya başlayan daha gerçekçi oyunların da her geçen gün artıyor. Özellikle öğrencilerin de boş zamanlarında oyun oynadığı düşünülürse, etki altında kalmamak gerektiğini unutmamak gerek.

 

  1. Yapay Zeka ile Kişilik Aktarımı

(S5, B3 – “Rachel, Jack ve Ashley Too”)

 

Bu bölümde Ashley adında ünlü bir şarkıcının  "Ashley Too" adlı yapay zeka oyuncak bebek hali kişiliğine göre modelleniyor ve hayranlara oyuncak olarak satılıyor. Oyuncak ve yapay zeka sayesinde de Ashley'nin görsel simülasyonu oluşturuluyor. 

 

Günümüzde bu durumun temelleri ise "Deepfake" adı verilen bir teknoloji ile aslında atılıyor. Deepfake teknolojisi bir yapay zeka teknolojisi ve bu sayede insan yüzleri değiştirilebiliyor, çeşitli görüntüler oluşturulabiliyor.

 

İşte bizim izlediğimizde en dikkatimizi çeken, gerçekleşmesi olası olarak nitelendirilen 4 teknolojiyi derledik. Sizler bu teknolojileri ne kadar ilginç buluyorsunuz? Sizce bu teknolojiler gerçekleşebilir mi?

 

Anahtar kelimeler: Black mirror, teknoloji, öğrenci, video oyunlar, sosyal medya, artırılmış gerçeklik, deepfake, netflix

 

 

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/black-mirrordaki-en-ilginc-4-teknoloji?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar