Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
7 dakikalık okuma 0 Yorum

En Klasik Mülakat Soruları

Mülakata hazırlık yaparken hangi sorularla karşılaşacağımızı, o sorulara beklenilen cevapları verip veremeyeceğimizi merak ederiz. Her mülakat görüşmesi farklıdır ve soruları değişebilir. Bazı değişmeyen kalıp soruları önceden belirleyerek cevap oluşturabilir, bir sonraki görüşmenizde harika bir izlenim bırakmak için ilgi çeken noktaları geliştirebilirsiniz. İşte senin için en sık sorulan mülakat sorularını buraya topladık!

 

 

1. Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

 

Genellikle ilk soru olarak karşımıza çıkar. Bu soruya neden bu işe çok uyumlu olduğumuzu anlatan cümleleri seçerek cevap verebiliriz. Kişisel bilgilerinizden, ilgi alanlarınızdan, eğitiminizden, işle alakalı olmayan tecrübelerinizden bahsedebilirsiniz.

 

Cevabınızın yanı sıra onlara beden dili ve ses yoluyla da güven seviyelerinizi gözlemleme fırsatı veriyoruz.

 

Mülakatta görüştüğünüz işverene gerekli olan tüm bilgileri verdikten sonra daha ayrıntılı ele almamızı istedikleri bir şey olup olmadığını sorarak bitirebilirsiniz.

 

 

2. Sizi neden işe almalıyız?

 

Bu soruda verilecek cevapta ne çok kibirli ne de mütevazı görünmemek önemli. Kısa ve öz bir şekilde mükemmel sonuçlar elde edebileceğinizi, şirket çalışmasına ve kültürüne uyum sağlayacağınızı, takım çalışmasına istekli olduğunuzu ve diğer adaylardan daha iyi olduğunuzu göstermek için bir fırsat.

 

 

3. En güçlü yanınız?

 

Bu tür sorularda başvurduğunuz işe uygun olan ve gerçekten de güçlü olduğunu düşündüğünüz yanlarınızı paylaşmanız çok önemli. Bunun için de görüşmeden önce iş ilanındaki kriterler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Ardından da bu güçlü özelliklerinizi iş hayatında nasıl kullandığınıza dair bir örnek vererek “Söyleme, Kanıtla” taktiğini kullanabilirsiniz. Liderlik yönünüzün güçlü olduğunu söyledikten sonra bunu örnek gösteren bir deneyiminizi anlatmak sizi rakiplerinizden farklı kılacaktır.

 

 

4. En zayıf özelliğiniz?

 

Bir önceki soru sorulmuşsa hemen ardından bu soru da size sorulacaktır. Asıl sorulmak istenen şey, dürüstlüğünüzü ölçmek ve kendinizi tanıyıp tanımadığınızı belirlemektir. Burada önemli olan, zayıf yönlerinizi söyledikten sonra bunun farkında olduğunuzdan ve geliştirdiğiniz bazı niteliklerinizden bahsedebilirsiniz. Böylelikle kendi özelliklerinizin farkında olup kişisel gelişiminize de önem verdiğinizi kanıtlamış olursunuz.

 

 

5. Şu anki işinizi neden bırakıyorsunuz / Bir önceki işinizden neden ayrıldınız?

 

Çoğu kişi için zor bir sorudur, bu soruyu cevaplarken gerçeklere bağlı kalarak almak istediğiniz işi düşünerek geleceğe odaklanarak cevap vermeniz çok önemli. Eski işvereni kötülemek size bir şey kazandırmaz. Eğer eski iş yerinizi, işvereninizi kötüleyerek cevap verirseniz görüşme yaptığınız yer de ileride onlar hakkında nasıl bir cevap vereceğiniz hakkında kötü bir izlenime kapılabilirler. Yöneticiler bunun riskini almak istemezler. Tecrübenizi dürüstlükle ve pozitiflikle anlatarak yeni fırsatlara açık olduğunuzu belirtebilirsiniz.

 

 

6. Maaş beklentiniz nedir?

 

Çok riskli bir soru olmasının yanı sıra aynı zamanda geleceğinizi etkileyen bir sorudur. Bu sorudan önce başvurmak istediğiniz pozisyon için aynı seviyedeki kurumların, şirketlerin maaşlarını öğrenebilirsiniz. Böylelikle cevabınızda tutarlılık elde etmiş ve cevabınızdan emin olursunuz.

 

Bunun yanında sizi ön plana çıkaracak, insanlardan ayıracak yetkinliklerinizi de söyleyerek direkt bir sayı vermekten daha çok esnek olduğunuzu belirterek cevap verebilirsiniz.

 

 

7. Bu işi neden istiyorsunuz?

 

Şirketler için en önemli özelliklerden biri ise tutkulu kişileri işe almak istemeleridir. Burada da başvurduğunuz yer hakkında önceden araştırma yapmanız sizi öne çıkaracaktır. Şirket hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu göstererek neden bu işi istediğinizi birkaç temel faktör üzerinden cevaplandırabilirsiniz.

 

 

8. Bana iş hayatında karşılaştığınız bir sorundan bahsedin. Ve bununla nasıl başa çıktınız?

 

Bu sorunun cevabı mülakat sırasında hemen aklınıza gelmeyebilir, bu yüzden öncesinde hazırlanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Daha önceki deneyimlerinizden yola çıkarak karşılaştığınız bir sorunu belirleyin ve bu sorunu nasıl çözdüğünüzü anlatın. Ayrıca çözerken hangi yöntemleri kullandığınızı da ekleyebilirsiniz.

 

 

9. Gelecekle ilgili planlarınız neler?

 

Bu sorudaki önemli detay, gelecek planlarınız arasında şu anda başvurmakta olduğunuz şirketin yer alıp almadığının işverenler tarafından merak edilmesidir. Cevabınızı, görüşme yaptığınız işe ve şirkete odaklı tutun. Gelecek hedeflerinizin de bu pozisyon ve bu şirketle ilgili olduğunu ön plana çıkarın.

 

 

10. Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?

 

Mülakat öncesi şirketin “Hakkında” sayfasını okuyabilir ve hatta ezberleyebilirsiniz. Aslında işe alım uzmanları bunu sorduğunda, aradıkları cevap şirketin misyonunu anlayıp anlamadığınız değil, bunu önemsediğinizi bilmek istiyorlar. Şirketin hedeflerini anladığınızı gösteren bir iki cümleyle başlayarak kendi fikirlerinizle devam edebilirsiniz.

 

 

11. Bu pozisyonda aradığınız şey nedir?

 

En kolay mülakat soruları sıralamasında ikinci sırada. Bu pozisyonda sunulan tüm detayları anlatabilirsiniz.

 

 

12. Ne tür iş ortamı tercih edersiniz?

 

İşyerine girdiğinizde ortamı zaten gördünüz ya da web sitesinden işyeri ortamının fotoğraflarını gördünüz. Eğer aradığınız yer orası değilse zaten mülakatı çok uzatmanıza gerek yok. Son zamanlarda home office çalışmanın arttığı bu dönemde evde çalışmak sizin için uygunsa ve şirketin böyle bir opsiyonu varsa bunu belirtebilirsiniz.

 

 

13. Baskı veya stresli durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

 

McKee, “Stresli bir durumu tatmin edici ve olumlu bir şekilde karşılayabileceğinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen hiçbir şey bırakmayacağınızı gösteren bir cevap seçin” diyor. Kolayca üstesinden geldiğiniz stresli bir durumun örneğini paylaşın. Bu cevaptan daha iyisi sanırım olamaz.

 

 

14. Eleştirilere açık mısınız?

 

Sadece bir insan olduğunuzu ve elbette hata yapmanızın normal olduğunu belirterek bu hatalardan ders çıkarabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer varsa aldığınız bir eleştiriyi pozitife çevirerek kendinize bir şeyler kattığınızla ilgili bir örnek de verebilirsiniz.

 

 

15. Motivasyon kaynağınız nedir?

 

Bu zor soruya iş ahlakınız, kişisel görüşünüz ve amaçlarınız iyi bir cevap olacaktır. Ancak para ya da prestij gibi kavramlardan uzak durmaya çalışın. Geçmişte sizin için en büyük motivasyon neydi? Bunu düşünerek cevabı bulmaya başlayabilirsiniz.

 

 

16. Diğer şirketlerdeki pozisyonları aktif olarak takip ediyor musunuz?

 

Bu zor soru size harika bir koz veriyor. Bırakın mülakat yaptığınız kişi sizin aktif olarak iş ilanlarına baktığınızı ve başka işler için mülakatlara girdiğinizi bilsin. Talep edilen olmak her zaman daha caziptir.

 

 

17. Sizin herhangi bir sorunuz var mı?

 

Bu soruya “hayır” cevabı vermek, sizin ilgi eksikliğinizi gösterir, bu yüzden tek bir soru için bile olsa görüşmeye hazırlıklı gidin. Sorunuz şirketle alakalı, ilgilendiğiniz pozisyonla ilgili olması daha iyi bir tercihtir.

 

 

 

Yazar: Zeynep Kılıç

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/en-klasik-mulakat-sorulari?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar