Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
5 dakikalık okuma 0 Yorum

Eylül'de İstanbul'daki Sergiler ve Festivaller

Eylül ayında İstanbul’da gezebileceğiniz sergileri ve festivalleri sizler için derledik. Eğer siz de yeni sergileri ve festivalleri merak ediyorsanız, haydi gelin, inceleyelim!


Tonedmelisma Müzik Festivali 

Arter, besteci Ataç Sezer öncülüğündeki “Akıl ve Mistik: Fuâd” temalı Tonedmelisma Müzik Festivali’ni, 3 ve 4 Eylül tarihlerinde Sevgi Gönül Oditoryumu’nda ağırlayacak. E-MEX Ensemble etkinlik kapsamında Golijov, Bach ve Debussy’nin bestelerinin yanı sıra Füsun Köksal ile Marc L. Vogler’in festival için besteledikleri eserlerin dünya prömiyerlerini icra edecek.

 

3 ve 4 Eylül tarihlerinde Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konserlerin eser seçkisi, mistisizmin erişilemez ve tasavvur edilemez âleminden gelen gelenekleri, anlamları ve fikirleri tınılara ve tonlara dönüştürerek evrendeki seslerin bir ahengini yakalamayı hedefliyor.

 

“Karma” Sergisi 

Brieflyart, sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” başlıklı sergisine 4 Ağustos - 18 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.
 

Gürbüz Doğan Ekşioğlu'nun “Karma” Sergisi Brieflyart'ta | Artful Living
“Karma” başlıklı sergide Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yağlıboya tuval eserleri ve fine art edisyonlu baskı çalışmalarının yanı sıra baskı üzerine sanatçının müdahale ettiği karışık teknik eserleri de olmak üzere 30’dan fazla eseri yer alıyor.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” başlıklı sergisini 4 Ağustos - 18 Eylül tarihleri arasında Brieflyart’ta(Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt. No:43 A Beyoğlu)ziyaret edebilirsiniz.

 

Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet 

Yapı Kredi Kültür Sanat, Eylül ayında “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” isimli güncel sanat sergisine ev sahipliği yapacak.

“Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet”, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının girişindeki merdivenleri de sergiye dahil ediyor. Sergi için üretilen yeni işlerin yanı sıra güncel sanatçıların son dönem fotoğraf, yerleştirme, video ve duvar resimlerine yer veriyor. Dünya çapında devlet şiddeti ve insan hakları ihlallerini araştıran çok disiplinli bir araştırma ve sanatçı grubu olan Forensic Architecture’ın Triple Chaser videosu ilk defa İstanbul’da sergileniyor.

Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet Sergisi Eylül ayında açılıyor - Gözlem Gazetesi

İsmini sanatçı Hale Tenger’in aynı adlı ses yerleştirmesinden alan ve Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Istanbul ve Tarabya Kültür Akademisi’nin desteğiyle hazırlanan sergi, 15 Eylül 2022 – 02 Ocak 2023 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat, Eylül ayında “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” isimli güncel sanat sergisine ev sahipliği yapacak.

 

"Allegory of The Cave"

Ansen’in 11. kişisel sergisi olan ve adını Yunan filozof Platon’un “Devlet” adlı eserinin yedinci kitabında Sokrates’in ağzından ortaya atılan en önemli alegorilerinden birine öykünmeyle alan “Allegory of The Cave”, sanatçının bu öykünmesini kendi sanatsal pratiği ile yorumladığı eserlerden oluşuyor. 

Sanatçı bu sergide,alegoride kendi algı mağaralarında yaşayan insanlar için kullanılan “mağara duvarına yansıyan imajlar” betimlemesi ile sanatçının “galeri duvarında sergilediği yapıtlar” arasındaki metaforik benzeşmeye dikkat çekmek istiyor.

x-ist Yeni Sezonun İlk Sergisini "Allegory of The Cave" İle Açıyor

Hikayelerin ardında yatan ana hikayenin keşfinde izleyici rolünü önemsemesini “Allegory of The Cave” sergisinin yaklaşımı olarak belirleyen Ansen; ”mağara” olgusunu ”galeri” ortamı ile benzeştiği iddasını özgürleşmenin ancak bireyin, yani izleyicinin kendini zorladıkça imkan bulabildiği gerçeğine dayanarak izleyicinin karşılaştığı tüm imajlara ragmen kendince hikayedeki gerçeği okuyabilmesini ve bundan bahsedebilmesinin önemine vurgu yaparak sürdürüyor.

Sanatçının 2004 yılında x-ist’ de açtığı ilk kişisel sergisinden bu zamana, dijital sanatın çerçevesini genişletmek üzere kendine has bir harman oluşturan üslubu, yer yer anlatımsal yer yer emprovize bir netice ile serginin yapıtlarında tekrar karşımıza çıkıyor.

Ansen’in 11. kişisel sergisini “Allegory of The Cave”, 9 Eylül – 8 Ekim 2022 tarihleri arasında x-ist’te ziyaret edebilirsiniz.

 

"Serbestlik Dereceleri"

Pilot Galeri, Ali Miharbi’nin “Serbestlik Dereceleri” başlıklı galerideki üçüncü kişisel sergisini 10 Eylül - 22 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

“Serbestlik Dereceleri” sergisi, insanın içinde var olduğu çevrenin fiziksel ve düşünsel hareket olanaklarını çeşitli yollardan sınayarak izleyiciye bu olanakların inceliklerini çeşitli araçlar ve mekâna özgü yerleştirmeler ile gözlemleme ve deneyimleme fırsatı sunuyor. Kontrol teorisinde sıklıkla kullanılan “serbestlik dereceleri” terimi, bir sistemin parçalarının hareket çeşitliliğini ifade ediyor. İnsanı da bir sistem olarak alan ve terimi insan özgürlüğü bağlamında inceleyen Daniel Dennett, insanın fiziksel ve düşünsel özgürlük seviyesi ile verebileceği kararların sınırlılığı arasında bir karşılaştırma yapıyor. Bir noktada, kişinin fiziksel hareket alanı kısıtlı olduğu hâlde düşünsel potansiyelinin ne kadar geniş olduğunu vurguluyor. 

Ali Miharbi'nin “Serbestlik Dereceleri” Sergisi Pilot Galeri'de | Artful Living

Ali Miharbi’nin “Serbestlik Dereceleri” sergisi, tam olarak bu iki paralel çizgi arasındaki alanı ifade ediyor. Sergi, izleyiciye etkileşimli eserler aracılığıyla kendilerinin farkında olmadıkları potansiyelleri hakkında bilgi edinebileceği bir kaynak sunuyor.

Ali Miharbi’nin “Serbestlik Dereceleri” başlıklı kişisel sergisini 10 Eylül - 22 Ekim tarihleri arasında PİLOT Galeri’nin Sıraselviler mekânında ziyaret edebilirsiniz.
 


Yazar: Zeynep Kılıç

 

Kaynakça:

https://www.arter.org.tr/tonedmelisma-muzik-festivali

https://www.artfulliving.com.tr/gundem/gurbuz-dogan-eksioglunun-karma-sergisi-brieflyartta-i-25936

https://www.gozlemgazetesi.com/2022/08/09/hayat-olum-ask-ve-adalet-sergisi-eylul-ayinda-aciliyor/

https://www.oggusto.com/sanat/sergi/istanbul-sergileri

https://sanatokur.com/x-ist-yeni-sezonun-ilk-sergisini-allegory-of-the-cave-ile-aciyor/

https://www.artfulliving.com.tr/gundem/ali-miharbinin-serbestlik-dereceleri-sergisi-pilot-galeride-i-26035

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/eylulde-istanbuldaki-sergiler-ve-festivaller?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar