Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
7 dakikalık okuma 0 Yorum

İstanbul’daki Müzeler ve Güncel Fiyatları

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı Müzesi, görkemli İstanbul tarihinin izlerini sürebileceğimiz en önemli kültür varlıklarının başında gelmektedir. Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yer altı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. 

İBB Miras tarafından hayata geçirilen tarihinin en büyük restorasyonuyla güçlendirilerek daha nice yüzyıllara tanıklık etmek üzere 22 Temmuz 2022 tarihinde yeniden kapılarını açan Yerebatan Sarnıcı Müzesi, yeni nesil müzecilik anlayışıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. Kültür AŞ’nin ev sahipliğinde geçici sergiler, çağdaş sanat gösterileri, kültür sanat etkinlikleri ve dinletilere de ev sahipliği yapan eşsiz müze, derin hafızasıyla geleceğin sanatına dair bir evren oluşturmayı amaçlamaktadır.

Yerebatan Sarnıcı, 5 yıllık aranın ardından bugün açılıyor

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti Türk vatandaşları için 50 Türk Lirası’dır. Öğrenciler için indirimli bilet fiyatı 20 TL’dir. Yabancı ziyaretçiler için ise 190 Türk Lirası’dır. Yerebatan Sarnıcı’nda Müze kart geçmez. Çünkü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir müzedir. Ayrıca, Yerebatan Sarnıcı, haftanın her günü 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı ,İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000'e yakın insan yaşamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamıştır. 

Günümüzde büyük turist kitlelerini kendine çeken saray 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren İstanbul Tarihî yarımada içerisindeki tarihi eserlerin en başında gelmektedir. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 

Topkapı Sarayı'yla ilgili bilmek isteyeceğiniz her şey

Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti 100 Türk Lirası‘dır. 18 yaşında altındaki öğrenciler ve 65 yaşın üzerindeki vatandaşlar için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için Müze kart geçerlidir.

Topkapı Sarayı için alacağınız 100 Lira değerindeki bilet, 4 avludan oluşan saray ve Aya İrini Müzesi için geçerlidir. Ancak Harem Dairesinin de dahil olduğu kombine bilet almak isterseniz 130 TL ödemeniz gerekir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ayasofya

Ayasofya aynı yere üç kez inşa edilmiş bir eserdir. Günümüzdeki Ayasofya “Üçüncü Ayasofya” olarak bilinmektedir. Fetihle birlikte camiye dönüştürülen ve 481 yıl cami olarak hizmet veren Ayasofya, 1930’lu yıllarda restorasyon çalışmalarının başlamasıyla halka kapatılmıştır. Ardından, 24 Kasım 1934 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştür. Danıştay, 10 Temmuz 2020 tarihinde söz konusu Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiştir. Hemen ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan 2729 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ayasofya yeniden ibadete açılmıştır. Ayasofya, Orta Çağ boyunca dünyanın en büyük dini yapısı olarak kaldı. Günümüzde halen dünyanın en büyük kubbeli yapılarından biri olarak biliniyor.

Türkiye'nin Ayasofya Camiileri farklı şehirlerde 9 tane - Haber 7 SEYAHAT

İstanbul Ayasofya giriş ücreti, camiye çevrilmeden önce 100 Türk Lirası idi. Ancak günümüzde Ayasofya Camii’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Ayasofya’nın yan bahçesindeki “Padişah Türbeleri” de ücretsiz olarak ziyaret edilebilme imkanına sahipsiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi. Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin koleksiyonlarında imparatorluk topraklarından getirilen, çeşitli kültürlere ait bir milyona yakın eser bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi - Kaftan Hotel

2022 yılı itibari ile İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 60 TL’dir. Müze kart ile İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne giriş yapmak mümkündür. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Dolmabahçe Sarayı

19. yüzyılın ortalarında inşa edilen görkemli Dolmabahçe Sarayı, sadece son altı Osmanlı padişahının idari merkezi değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı ikametgahıydı. Tarihi boyunca birçok önemli şahsiyete ev sahipliği yapan Dolmabahçe Sarayı, artık bir müze ve İstanbul'un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Yüzlerce odada sunulan 50.000'den fazla obje, Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtıyor. Dolmabahçe Sarayı'na ziyaretler ücretli olup sarayın haremlik, selamlık ve müze giriş yerleri farklı ücretlere tabi tutulmaktadır. Saraya girişlerde turistlere, öğrencilere ve emeklilere farklı tarifeler uygulanmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler: Osmanlı'da Modern Çizgiler

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 50 TL’dir. Sarayın en büyük bölümü Selamlık kısmına giriş ücreti 50 TL’dir. Harem Dairesine giriş ücreti 40 TL’dir. Millî Saraylar Resim Müzesi isimli bölümün ücreti 30 TL’dir. Dolmabahçe Sarayı kombine giriş ücreti 80 TL'dir.

 Dolmabahçe Sarayı Selamlık bölümü öğrenci giriş ücreti 10 TL’dir. Harem Dairesine öğrenci giriş ücreti 10 TL’dir. Dolmabahçe Sarayı öğrenci kombine giriş ücreti ise 30 TL'dir. Müze kart sahibi vatandaşlara giriş ücretsizdir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Galata Kulesi

Galata Kulesi, Bizans İmparatorluğu döneminde, Galata semtinin Ceneviz kolonisi olduğu on dördüncü yüzyıl ortalarında, Cenevizliler tarafından, Galata surlarının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde bir süre zindan olarak kullanıldıktan sonra, yangın gözetleme kulesine çevrilmiştir. Zaman zaman deprem ve yangınlarla tahrip olan kule, Osmanlı döneminde birkaç kez tadilat geçirmiştir.

20. yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’daki en yüksek yapılardan biri olan Galata Kulesi’nin en üst katı, İstanbul'un en güzel panoramik manzaralarından birine sahiptir. Kule, Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz Kuleleri ile Unesco’nun geçici miras listesinde yer almaktadır.

Galata Kulesi giriş ücreti yetişkinler için 175 Türk Lirası‘dır. Bilet fiyatı yerli turistlere biraz yüksek gelebilir. Ancak Galata Kulesi’nde Müze kart geçerli olduğu için Müze kart alarak burayı (ve İstanbul’daki birçok başka müzeyi) ücretsiz gezebilirsiniz. Galata Kulesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 23:00 arasındadır. Kapanışa bir saat kala bilet satışı sona ermektedir. Galata Kulesi haftanın her günü ziyarete açıktır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Zeynep Kılıç

 

Kaynak:

https://fenerbalatturu.com/istanbul-muze-giris-ucretleri

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/istanbuldaki-muzeler-ve-guncel-fiyatlari?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar