Kahve Üzerine Yapılan Sanat - "Latte Art"

Kahve Üzerine Yapılan Sanat - "Latte Art"

Kahve Üzerine Yapılan Sanat - "Latte Art"

Kökeni hakkında pek çok efsane olmasına rağmen, hiç kimse kahvenin nasıl ve ne zaman keşfedildiğini tam olarak bilmiyor. Bu bilinmezliğe rağmen kahve günümüzün vazgeçilmez içeceklerinden biri. 


Kahve, içerisinde yer alan kafeinin uyku hormonu melatonin üretimini geciktirmesi ve uykuya dalmayı ertelemesinden dolayı da özellikle üniversite öğrencilerinin final haftalarında vazgeçilmezi.


Sıkça tüketilen kahve türlerinden biri de latte. Latte aslında espressonun sütle karıştırılmış türlerinden biri. Yani bir aslında bir tür sütlü kahve de denebilir. İtalyanca’da anlamı süt olan Latte‘nin içerisinde espresso, sıcak süt ve köpük bulunur. 


Son dönemlerde latteyi popüler hale getiren şeylerden biri de “latte art” yani “süt sanatı”. Çoğumuz sosyal medyada güzel fincanların içinde yer alan kahvelerin üzerinde farklı tasarımlar görmüşüzdür. İşte o tasarımların her biri aslında birer latte art örneği.Latte Art Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıktı?


Latte Art, Türkçesi ile Latte Sanatı, kahveyi görsel olarak güzelleştiren, kahve üstü şık motifler olarak tanımlanabilir. Ayrıca bir baristanın espresso bazlı latte ve cappuccino köpüğünün yüzeyinde şekiller ve şekiller üretmek için kullandığı bir teknik. Aynı zamanda kahve yapmanın ve servis etmenin de sanatsal ve daha kişiselleştirilmiş bir yolu.


Kahve ilk olarak yıllar önce, popüler süt bazlı espresso içeceklerinin doğum yeri olan İtalya'da sanata dönüşmeye başladı. Ancak latte sanatının ana akımını ilk ortaya çıkaran Amerika Seattle’daki kahve dükkanları. 


1980'lerin sonlarında ve 1990'ların başında desenlerle süslenmiş kahve fincanları özellikle Amerika’da popüler hale geldi ve kısa süre sonra tüm dünyaya yayılmaya başladı. 2000'li yıllarda latte sanatı Avustralya ve İskandinav ülkelerine ulaştı. Bugün, en büyük patlama ise Asya'da gerçekleşiyor ve Asyalı baristalar, dünya latte sanatı şampiyonalarında öne çıkıyor.Günümüzde artan iletişim ve sosyal medya kullanımının da yaygınlaşmasıyla beraber latte sanatı dünya çapında yaygınlaştı. Günümüz müşterileri, güzel kahve fincanlarının fotoğraflarını çekip paylaşmayı sevdiklerinden, içecek sunumu özellikle cafeler için oldukça önemli bir unsur haline geldi.Latte Art Nasıl Yapılır?


İyi bir latte art yapmak için lattenin iki ana malzemesi olan espresso ve sütün doğru bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Temelleri öğrendikten sonra, tüm latte art tasarımları temelde aşındırma veya serbest dökme ile yapılabilir. En yaygın hazırlanan latte art figürü kalptir. Bunun yanında yaprak, kuğu gibi doğal figürlerde yaygın olarak hazırlanır.


Latte sanatı yapmanın üç temel aşaması ise şu şekilde özetlenebilir:

1. Mükemmel köpüğü yapmak

2. Espressoyu çekmek

3. Sütü dökmek.
Kategoriler:  İçecek
Başa dön