Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
3 dakikalık okuma 0 Yorum

Öğrenci Akbili Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Hey yeni dönem başlıyor! Peki yeni dönemde okula nasıl gideceksin? Toplu taşıma ile gideceksen bu yazı tam sana göre. Öğrenci akbili nedir ve nasıl alınır? 

Peki nedir öğrenci akbili? 

İlkokul, lise ve üniversitedeki her seviyedeki öğrencilerin indirimli belediyenin ulaşım araçlarını kullanmasına olanak sağlayan indirimli biniş kartıdır. Eğitim gören öğrencilerin indirimden faydalanabilmesi için bu indirim kartına sahip olması zorunludur. 

Tam olarak kimler faydalanabilir bu karttan?

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve açık öğretim öğrencileri bu haktan faydalanabilirler. Eğer sen de bu gruptaysan hemen başvur.

Öğrenci akbili için nasıl başvuru yapılır? 

İstanbul için başvuru yapmak istersen, https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ adresinden formu doldurarak online başvurunu gerçekleştirebilirsin. Aynı adresten kart durumunu giriş yaparak sorgulayabilirsin. Kart başvurun onaylandıktan sonra kartını İstanbulkart Başvuru Merkezleri’nden teslim alabilirsin ya da İstanbulkart Başvuru Merkezlerine bireysel olarak başvurarak kartınızı temin edebilirsiniz. Bunun için de yanınızda olması gereken evrakları önceden hazırlamalısın. Bu belgeler nüfus cüzdanınızın aslı, 1 adet vesikalık fotoğraf ve öğrenci olduğunuzu gösterir belgedir. Bu belgeleri görevliye verip kartınızı en kısa sürede elden teslim alabilirsiniz. Bazı durumlarda üniversiteler İETT üzerinden toplu başvuru yapmaktalar. Bu durumda adınıza kart önceden hazırlanmış demektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu kartlar tam şekilde hazırlanmakta olması. Siz bu kartı en yakın otomatik dolum makinesinde öğrenci tarifesine dönüştürmeniz gerekmektedir. 2021 tarihiyle kart başvuru ücreti 10 TL, kart yenileme başka bir deyişle vizeleme ücreti 5 TL’dir. Bu kart ile öğrenci tarifesinden yararlanabilirsiniz. Bu da bilet fiyatının neredeyse yarısı demektir. 

Ankara için ise AnkaraKart işlem merkezlerinde kolayca kartınızı alabilirsiniz. Bu karta, Ego Öğrenci Kart denilmektedir. Bu kartı 27 yaş altı tüm öğrenci statüsündeki kişiler kullanabilmektedir. Geçerli olduğu yerler Ego otobüsleri, metro, Ankaray ve teleferik olup özel halk otobüslerinde geçerlilikleri yoktur. Ego Öğrenci Kartı için işlem merkezlerinden başvuru yapmak isteyen üniversite öğrencileri için bir adet vesikalık fotoğraf ve öğrenci belgesine ihtiyaç vardır. Eğer ilkokul veya lise öğrencisi isen sadece bir vesikalık fotoğrafınla merkezlere gitmen yeterli. Ancak gitmeden önce https://www.ankarakart.com.tr/islem-merkezi üzerinden randevu almayı unutma! 2021 tarihi itibariyle kart başvuru ücreti 7 TL’dir. 

Ayrıca bilmen gereken bir şey var. İçişleri Bakanlığının 15 Ocak 2021 tarihinde yayınladığı genelgeyle birlikte şehiriçi toplu ulaşım araçlarına HES kodu zorunluluğu getirilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı açıklamayla 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkart'ların geçersiz sayılacağı bilgisi verilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılacak. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecek. Eşleştirme işlemi "istanbulkart.istanbul" sitesinden yapılabiliyor. Bu işlem için öncelikle bir HES kodu almanız gerekiyor. Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığınız HES Kodunu ve kişisel bilgilerinizi https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak İstanbul kartınızı HES kodunuz ile tanımlayabilirsiniz. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanızı yapabilirsiniz. Aynı şekilde Ankara’da yşayan bir öğrenci isen Ankara’da toplu taşıma kullanabilmek için EGO genel müdürlüğünce aktif hale getirilen uygulama ile www.ankarakart.com.tr üzerinden kişiselleştirme işlemini gerçekleştirebilirsin. Bu internet sitesi üzerinden kişiselleştirme işlemi için ANKARAKART Online İşlemler menüsüne gidip o kısımda bulunan ANKARAKART Tanımlama seçeneğini seçmen gerekli. Bu sayfada bulunan bilgileri ANKARAKART üzerinde bulunan bilgilerle doldurduktan sonra HES kodunda tamamlamalısın. 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/ogrenci-akbili-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar