Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
6 dakikalık okuma 0 Yorum

Öğrenci Yurdunda Lazım Olan Eşyalar

Üniversite sonuçları açıklandıktan sonra özellikle şehir dışında okuyacak ve yaşayacak olan öğrenciler için yurt telaşı başlamıştı. Öncelikle her nereyi kazanmış olursanız olun, tebrik ediyoruz. Uzun bir süre yurt arayışında olan öğrenciler; KYK ve özel yurtlar başta olmak üzere yurt adı altında birçok barınma hizmeti veren kurum ve/veya kuruluşları arayışa başlamışlardı. Bu tür yurtlar zaten kendi hizmetleri çerçevesinde içinde yatak, çalışma masası, gardrop, banyo gibi ihtiyaçları karşılayacak mobilyaları öğrencilere sağlıyorlardı. Ama yurtların büyük bir çoğunluğu da bu hizmetler dışında herhangi bir eşya/ mobilya tedariği yapmaz. Bu da okullarına ya da yurtlarına yeni yerleşerek ilk kez yurtta kalacak öğrencilerin alışveriş yapmasına neden olur. Bu alışveriş listesinde öğrenci kendi evinde kalıyormuş gibi bir liste değil de, daha çok gündelik hayatta işlevsel olan ve yer kaplamayan eşyaları almasını öneriyoruz. Tek bir oda birçok kişinin paylaşım alanı olduğundan, yer kaplamaması ve işlevsel olması çok önemlidir. Bu yüzden biz de sizlere yurtta kalırken ihtiyacınız olabilecek eşyalar listesi oluşturmaya karar verdik. ''Yurtta kalacak öğrencilerin ihtiyaç listesinde neler olmalı?'' sorusuna yanıt olabilecek nitelikte bir içerikle karşınızdayız. Eğer daha önce yurt hayatı deneyimlemediyseniz ve yanınızda neler götürmeniz gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yoksa yurtta kalacaklar için ihtiyaç listesi haberimizi incelemeden geçmeyin.

Kıyafetler

Yurttaki dolaplar çok büyük olmayacağından yanınızda götüreceğiniz kıyafetler konusunda oldukça seçici olmanız gerekir. Giderken evdeki gardıroptaki bütün kıyafetlerinizi almanıza gerek yok. Unutmayın ki kendi evinize gelmeniz için zamanınız olacak ve eşyalarınız tekrar götürebileceksiniz Özellikle ‘Bunu belki giyerim’ dediğiniz kıyafetleri kesinlikle yanınıza almayın.

Kıyafetinizi gideceğiniz şehre göre seçmenizi önerebiliriz. Eğer şehir soğuk bir iklime yakınsa bu noktada günlük hayatta tercih etmediğiniz kıyafetleri yanınızda götürmeyin. Akdeniz veya Ege bölgesinde yer alan bir şehirde okuyacaksanız daha ince kıyafetleri, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde bir üniversite kazandıysanız daha kalın kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Yurtta kıyafetlerinizi çok sık yıkama şansınız olmayabilir. Bu nedenle giyeceğiniz tişörtlerden kısmayın. Özellikle yanınıza eşofman, pijama takımı, çorap ve iç çamaşırlarınızı fazlasıyla almanızı tavsiye ediyoruz.

Mutfak Eşyaları

Gece yemek yeme faaliyeti özellikle yurtlarda çok meşhurdur.O yüzden ayrıca mutfak eşyaları alarak bu konuda hazırlıklı olmanız şart. En azından yurt yemekhanesi kapalı olduğu zaman yemeğinizi yemek için çatal ve kaşık, yemek yapmak veya yemek yeme için bir tane saklama kabı satın alabilirsiniz. Çay, kahve içmek için ise kupa. Temizlemek için ise bir tane bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı almayı unutmayın.

Yemek tabağı plastik tabak öğrenci tabağı bölme tabakları yağ azaltma tabağı üç bölmeli tabak ev|Yemekler ve Tabaklar| - AliExpress

Terlik

Yurtlarda kalacak öğrenciler genellikle terliğin önemini bilmeden yurt hayatına başlıyorlar. Çoğu yurtta ise maalesef ki neredeyse hiçbir yerde halı bulunmaması çok normal bir durum. Duşta ve oda içinde kullanmak için yanınızda mutlaka iki adet terlik götürmeniz gerektiğini unutmayın. Ayak sağlığı açısından terliklerinizi başkaları ile paylaşmamaya özen gösterin.

Yedek Nevresim Takımı, Pike ve Yastık

Genellikle yurtlar nevresim takımı veriyorlar ama siz “kendi yastığım olmadan olmaz” diyenlerdenseniz  ya da ne olur ne olmaz düşüncesine sahipseniz yedek olarak yanınızda bir tane nevresim takımı ve minik bir battaniye götürebilirsiniz.

Kişisel Hijyen Malzemeleri

Gereksiz ağırlık olmaması için evde bulunan kişisel bakım ürünlerini yanınızda götürmeye gerek yok. Mesela diş macunu veya şampuan gibi kolaylıkla satın alınabilecek ürünleri gideceğiniz yerdeki marketlerden de alabilirsiniz. Eğer yurdunuz şehir merkezine ya da en yakın markete biraz uzaksa mağdur olmamak adına gitmeden önce yurt bavulunuza ekleyebilirsiniz.

Ancak tırnak makası, saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa, epilasyon aleti, traş makinesi gibi aletleri ya da bornoz, havlu gibi ürünleri yanınıza alabilirsiniz. Hatta yedek havlu götürmeniz çok daha iyi olacaktır.

Hijyen Kişisel Bakım Alışkanlığı Sağlık Temizlik, Temizlik Ürünleri, açı, çocuk, metin png | PNGWing

İğne – İplik

Yurt hayatına başlamadan önce bavulunuzda bulunması gereken en önemli malzemelerden biri. Ne zaman kıyafetinizdeki düğmenin kopup kopmayacağını bilemezsiniz. Ayrıca  artık yurtta tek başınasınız. Eğer el beceriniz yoksa dikiş dikmeyi bilen bir arkadaş gerekli.  Ama en önemlisi bir iğne-iplik seti almanız. Bu madde yurt hayatı için çok önemli.

Havlular

Biraz formalite olacak ama bavulunuza el ve yüz havlusu, banyo havlusu ve bornoz eklemeyi de unutmayın.

Dolap Kilidi

Asla unutulmaması gereken malzemeler arasında dolap kilidi ya da diğer adıyla asma kilit yer alıyor. Tanımadığınız birçok insanlar aynı yerde hatta aynı odada kalacaksınız. Yurtta olmadığınız sürece eşyalarınızın güvenliğini sağlamak için klasik bir asma kilit almanız işinize yarayacaktır. Özel eşyalarınız ya da laptop gibi ürünlerinizin güvenliği açısından yanınızda bulundurmaya önem verin.

KYK öğrencilerinin özel eşyalarına asma kilitli koruma! - Medyabar

Askı ve Hurçlar

Kıyafetlerinizin kırışmasını önlemek amacıyla askı bulundurmanızda fayda var. Ancak askıyı yanınızda götürebileceğiniz gibi gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz. Aynı şekilde hurç, dolap içi düzenleyiciler de yurt odanızı düzenlemede oldukça etkili olacaktır.

Hurç Modelleri ve Fiyatları - n11.com

Üçlü Priz – Uzatma Kablosu

Yurt için gerekli malzemeler listemizde hayat kurtarıcı olacak en önemli şey: Üçlü priz. Yurttan yurda değişen bu priz durumunu yurt müdürlüğüne danışarak öğrenebilirsiniz. Yurda göre değişir ama her odada maksimum üç priz bulunuyor ve prizlerin konumları yatağınızın yanında olmuyor. Kendiniz üçlü priz ya da uzatma kablosu alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
 

Kız yurtlarında öğrencilerin genel ihtiyaçları yukarıda paylaştık. Biraz daha ayrıntılı ihtiyaçlar için bu listeyi takip edebilirisiniz. 

 1. Diş fırçası
 2. Bavul
 3. Sabun
 4. Saç kurutma makinesi
 5. Makyaj Malzemeleri
 6. Fön Makinesi
 7. Deterjan (Yumuşatıcı)
 8. Kişisel Bakım Ürünleri (Roll-on, ağda, yüz maskesi)
 9. Laptop
 10. Şarj aletleri
 11. Kırtasiye ürünleri
 12. Peçete Havlu
 13. Temizlik Bezi
 14. Islak Mendil
 15. Uyumak İçin Göz Bandı

 

Erkek yurtlarında öğrenciler için biraz daha ayrıntılı ihtiyaçlar için bu listeyi takip edebilirisiniz. 

 1. Tıraş Makinesi
 2. Saç kurutma makinesi
 3. Havlu Peçete
 4. Laptop
 5. Sabun
 6. Bavul
 7. Kırtasiye ürünleri
 8. Dolap askısı
 9. Diş fırçası
 10. Islak Mendil

 

Yazar: Zeynep Kılıç


 

Kaynak:

https://www.babblela.com/yurt-icin-gerekli-esyalar-listesi/

https://birparcatuhaftik.com/universiteye-adim-adim-yurt-icin-gerekli-malzemeler/

https://www.ensonhaber.com/yasam/ilk-defa-yurtta-kalacaklar-icin-ihtiyac-listesi

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/ogrenci-yurdunda-lazim-olan-esyalar?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar