Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
3 dakikalık okuma 0 Yorum

Pomodoro Tekniği

Herhangi bir işle meşgulken hatta öğrenciyseniz ders çalışırken ilginiz dağılabilir, kafanız başka işlere yönelebilir. Özellikle yapmanız gereken farklı işler varsa içlerinden birine odaklanmak da oldukça zor olabilir.

 

Ancak çalışılırken verimi düşürmemek veya mevcut işleri kaliteli bir şekilde tamamlamak için popüler bir çalışma tekniği var: Pomodoro Tekniği.

 

 

Pomodoro Tekniği Nedir?

 

Pomodoro Tekniği, 1990'ların başında girişimci ve yazar Francesco Cirillo tarafından icat edilen popüler bir zaman yönetimi tekniğidir. Cirillo, üniversite öğrencisi olarak çalışmalarını takip etmek için kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan sonra sisteme "Pomodoro" adını verdi. "Pomodoro" İtalyancada domates demektir ve tekniğin adı buradan gelmektedir. 

 

Pomodoro Tekniği, daha verimli çalışmak isteyen öğrenciler, zamanı takip etmek isteyen serbest çalışanlar veya işte veya kişisel projelerinde odaklanma ve üretkenliklerini geliştirmek isteyen herkes için yararlı bir tekniktir.

 

Bu yöntemi kullanarak, iş gününüzü beş dakikalık aralarla ayrılmış 25 dakikalık parçalara bölersiniz. Bu aralıklara “pomodoro” denir. Yaklaşık dört pomodoro'dan sonra, yaklaşık 15 ila 20 dakikalık daha uzun bir mola verirsiniz.

 

Bu sayede beyninizi kısa süreler için odaklanması için eğitmiş olup ve son teslim tarihlerini takip etmenize veya sürekli olarak gelen kutularını doldurmanıza yardımcı olursunuz. Bu metodoloji zamanla dikkat sürenizi ve konsantrasyonunuzu da iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Pomodoro döngüsel bir sistemdir. Kişi kısa aralıklarla çalışır, bu da tutarlı bir şekilde üretken olmasını sağlar. Ayrıca motivasyonunuzu artıran ve sizi yaratıcı kılan düzenli molalar verilebilir.

 

Bu popüler zaman yönetimi yöntemi, hava almak ve rahatlamak için sık sık mola verirken dikkat dağıtıcı, aşırı odaklanma ve işleri kısa aralıklarla halletmenize yardımcı olur. Bu teknik için dikkat çeken noktalardan biri de kolay uygulanabilir olması. 

 

 

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

 

1. Etrafınızda bildirim gönderebilecek tüm uygulamaları ve cihazları sessize alın.

2. Bir yapılacaklar listesi ve bir zamanlayıcı alın.

3. Yapılacaklar listesi içinden bir görev seçin.

4. Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın ve zamanlayıcı çalana kadar başlamak için seçtiğiniz göreve odaklanın.

5. Seansınız bittiğinde, bir pomodoro'yu işaretleyin ve tamamladığınız şeyi kaydedin.

6. Ardından beş dakikalık bir aranın tadını çıkarın.

7. Dört pomodoro'dan sonra, daha uzun, daha onarıcı 15-30 dakikalık bir mola verin.

 

 

Pomodoro'yu Bu Kadar Etkili Yapan Nedir?

 

Kişinin uzun ve dolu bir yapılacaklar listesi varsa, Pomodoro Tekniğini kullanmak katı zamanlamaya uymaya zorlayarak projeler arasında daha hızlı ilerlemeye yardımcı olur.

 

Zamanlayıcının sona ermesini izlemek ise kişiyi mevcut görevini daha hızlı tamamlamaya teşvik edebilir ve bir görevi iki veya üç Pomodora yaymak daha verimli bir çalışma süreci doğurabilir.

 

Ek olarak faaliyetlerin sürekli zamanlaması kişiyi görevlerinden daha sorumlu kılar ve kişinin görevleri ertelemek için harcadığı zamanı en aza indirir.

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/pomodoro-teknigi?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar