Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
6 dakikalık okuma 0 Yorum

Popüler Kitap Önerileri

Kitaplar okuyucunun farklı insanları tanımasına, farklı bakış açılarını görmesine, yeni bilgiler öğrenmesine olanak sağlar. Kitaplar birçok insanın ebedi dostudur.

 

Özellikle pandemi döneminde birçok kişi bu fırsatı değerlendirdi ve buna bağlı olarak da kitap okuma oranları artış gösterdi. Ayrıca edebiyat dünyasında öne çıkan kitaplar, okurların yeni gözdesi haline geldi. Eski zamanlarda yazılan birçok eser, yayınevleri tarafından yeniden okuyucuya sunuldu.

 

Peki ya en popüler kitaplar neler? Haydi gel beraber inceleyelim! Sen de sıkı bir okuyucuysan bu kitap önerisi içeriğimize göz atmalısın!

 

 

 

Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupery)

 

 

harita içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduKüçük Prens kitabı, çocuklar için okutulan ve çocuklara tavsiye edilen bir kitap olmasının yanı sıra büyükler için de yazılan bir çocuk kitabıdır. Kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupéry'dir. Kitap 1943 yılında Fransızca olarak kaleme alınmıştır. Yazar, gerçekte bir pilottur. Kitabında yer alan birçok detay aslında kendi hayatındaki birçok olaydan alınmıştır.

 

Çocuk kitabı olarak bilinse de aslında yetişkinler için yazılan Küçük Prens büyükler için yazılmış küçük romanlardan birisidir. Operaya, tiyatroya, sinemaya uyarlanan bu kitap aynı zamanda 210 tane dile çevrilmiş olan bir başyapıttır.

 

Kitap, kendi evreninde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens'in başka galaksileri gezmek için tek gülünü tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Aslında bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey büyümektir. İnsanların yaşlandıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını hatta yozlaşmalarını masum Küçük Prens'in gözlerinden bize aktarır.

 

 

 

Simyacı (Paulo Coelho)

 

 

metin, kitap içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduSimyacı kitabının yazarı aynı zamanda Brezilyalı bir şarkı sözü yazarıdır. Eser,1987 yılında sadece iki haftada yazılmıştır. Simyacı kitabı toplamda 26 dile çevrilmiş bir eserdir. Ayrıca bu kitap 7 milyonu aşkın satış ile rekor kırmıştır.

 

Simyacı kitabının konusu İspanya'dan Mısır piramitlerinde hazine aramaya gelen bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Simyacı kitabının ana fikri hayatımızda mutluluğu çok uzak da görsek aslında mutluluk oldukça yakınımızdadır. Sadece bunu görebilecek iç huzura ve dinginliğe erişmemiz gerekmektedir.

 

 

 

Hayvan Çiftliği (George Orwell)

 

 

George Orwell tarafından yazılan Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. Alt başlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama çocukları eğlendiren bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

 

Roman, Stalinizmin eleştirisidir. Kendisini her türlü totalitarizme karşı bir demokratik sosyalist olarak tanımlayan Orwell bu romanında SSCB'nin kuruluşundan itibaren meydana gelen önemli olayları kara mizah yoluyla ve mecazi bir dille anlatır.

 

Ayrıca, Hayvan Çiftliği, Pink Floyd'un Animals albümüne ilham kaynağı olmuştur.

 

 

 

Dönüşüm (Franz Kafka)

 

 

metin içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduFranz Kafka’nın 1915’te yayınlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı eserdir. Dönüşüm kitabı, Kafka’nın 1912 yılında 3-4 günde bitirmeyi öngördüğü, korkunç olarak tanımladığı bir öykü.

 

Konusu bakımından bakıldığında Dönüşüm’ün bir roman konusu olabilecek kadar dolu dolu bir kitap olduğunu söylenebilir.

 

Pazarlamacılık yaparak geçinen Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında böceğe dönüşmesini ve hayatının geri kalanında da bu haline alışmaya çalışmasını anlatır. 

 

 

 

Suç ve Ceza (Fyodor Mihayloviç Dostoyevski)

 

 

metin içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduDünya klasiklerinden biri olan Suç ve Ceza’yı bilmeyenimiz yoktur. Roman; Rusya’nın başkentinde yoksulluk içinde yaşayan eski bir hukuk öğrencisi olan Rodion Romanoviç Raskolnikov’un olağanüstü bir adam olduğu teorisini test etmek için vahşi bir cinayet planlaması ve bunu gerçekleştirmesini konu alır. 

 

Karakterin daha sonra yaşadığı suçluluk duygusuyla dolup taşan ızdırabı ve ruhsal hengamesi, okuyucunun kendini sorgulamasına neden olurken ayrıca Suç ve Ceza’nın birçok insan tarafından derin bir psikolojik eser olarak nitelendirilmesine yol açmıştır.

 

 

 

Yüzyıllık Yalnızlık (Gabriel García Márquez)

 

 

metin içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduYazar Gabriel Garcia Marquez’in Meksika’ya ilk gidişinde yazdığı başyapıt niteliğindeki Yüzyıllık Yalnızlık romanı, yayınlandığı 1967’den bugüne edebiyat dünyasındaki değerini korumaya devam ediyor. Marquez’in 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almasını sağlayan roman, edebiyat dünyasına yazarın kazandırdığı “büyülü gerçekçilik” akımının en ihtişamlı örneğini oluşturuyor.

 

Yazar, çocukluğunun geçtiği Aracataca kasabasını "Macondo" adıyla fantastik bir kurguyla sunmuştur ve amacını "çocukluk günlerini sanatsal bir dille ardında bırakmak" olarak açıklamıştır. Kitap, büyülü gerçekçilik akımının en önemli eserlerinden biridir. Yazarın 2 yıldan daha az bir sürede tamamladığını dile getirdiği eser, kendisinin de ifadesiyle 15-16 yıllık düşünsel birikiminin eseri olarak onun çocukluk yıllarının sanatsal bir anlatımı niteliğini taşıyor.

 

 

 

Körlük (Jose Saramago)

 

 

metin içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturulduKörlük, 1998 Nobel ödüllü yazar Jose Saramago’nun en ünlü romanlarından biridir. Körlük romanı,2008 yılında Fernando Meirelles tarafından filme çekilmiştir. Türkiye’de ilk defa 1999 yılında çıkan kitap, 2017 yılında başka bir yayınevi tarafından yeniden basılınca tekrar popülerlik kazandı.

 

Romanın konusu, körlüğün salgın hastalık gibi yayıldığı bir toplumda korku ve paniğin hakim olması sonucu ahlaki değerlerin çökmesidir. Kitapta olaylar adı bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde geçer; hiçbir kahramanın adı yoktur, herkes sıfatları ile anılır. Nokta ve virgül dışında hemen hiç noktalama işareti olmadan yazılmıştır.

 

Yazar, burada körlüğü bir metafor olarak kullanmaktadır. Asıl vermek istediği ana fikir, insanların duyarsızlığı, bencilliğine dikkat çekmektir. Gelişen olaylara kayıtsız kalan topluma sert bir eleştiridir.

 

Yazar, bu romanının devamı olan Görmek adlı romanını 2004 yılında yayınlamıştır.

 

 

 

Yazar: Zeynep Kılıç

 

 

 

Yazı Kaynaklar:

https://www.star.com.tr/medya/kucuk-prens-konusu-nedir

https://www.hurriyet.com.tr/egitim/simyaci

https://tr.wikipedia.org/wiki

https://www.makaleler.com/donusum-kitabinin-ozeti

https://kayiprihtim.com/liste/suc-ve-ceza-dostoyevski-hakkinda-12-bilgi/

https://www.idefix.com/Kitap/Yuzyillik-Yalnizlik/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman

https://tr.wikipedia.org/wiki

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/populer-kitap-onerileri?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar