Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
4 dakikalık okuma 0 Yorum

Sakıp Sabancı Müzesi - Salvador Dalí Sergisi

Exhumation of Salvador Dalí's Remains Finds His Mustache Still IntactSalvador Dalí (1904-1989)

 

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), geçmiş sergilerinden zengin içerikleri kapsamlı seçkilerle dijital kanallarında paylaşıma açmaya devam ediyor. Müze, 20 Eylül 2008 – 1 Şubat 2009 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirdiği “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí” sergisini çevrimiçine taşıdı.

 

İspanya’da bulunan Gala-Salvador Dalí Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğine sahip İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí, sanatçının yağlıboya tablo, çizim ve grafiklerinden oluşan geniş bir seçki sunmuş; açık kaldığı süre içinde 252 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

 

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí çevrimiçi sergisinde; Salvador Dalí’nin benzersiz sanat anlayışıyla oluşturduğu eserlerinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alıyor.

 

Çevrimiçi sergide, 20. yüzyıl sanatında bir dönüm noktası teşkil eden Dalí’nin çocukluk yıllarından başlayarak son yaratıcı günlerine uzanan bu seçkiye mutlaka bir göz atın deriz!

 

Catastrophically creative: Salvador Dalí and Maths – Mathematics in EuropeDalí, insan neyin resmini yaparsa yapsın sonucun daima kendi portresi olacağını öne sürmüştür.

 

- Asıl adı: ''Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech''

- Katalan sürrealist ressam. 

- Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir.

- Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı olmuştur.

- Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır. Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.

 

What You Need to Know about Salvador Dalí - Artsy

Alışılmışın dışında bir sanatçı, Salvador Dalí hakkında 5 ilginç bilgi

 

İyi bir öğrenci değildi.

Dört yaşında başlayan eğitim hayatında dikkatinin çabuk dağılması ve zamanının büyük kısmını çizim yapmaya ayırdığı için başarılı olamadı. Babasının ısrarları üzerine Madrid’te gittiği güzel sanatlar okulundan da iki defa atıldıktan sonra akademik kariyeri tamamen son buldu. 

 

Halüsinasyon görebilmek için farklı teknikler geliştirdi.

Dalí, bulunmasında yardımcı olduğu ve “Paranoiac-Critical” adını verdiği metotla bilinçaltına ulaşıp daha canlı ve farklı eserler yaratmaya önem veriyordu. “Eleştiri ve yorumun birleşmesinden ortaya çıkan deliliğin doğal bilgisi” diye tabir ettiği bu sıra dışı mental konuma gelebilmenin bir yöntemi sabit bir objeye bakarak farklı bir şey görmeye çalışmaktı. Bir diğer yol ise uyku ile uyanıklık arasında asılı kalarak sürekli olarak hayal ve rüya dünyasında kalmak.

 

En büyük idolü Sigmund Freud idi.

Sürrealizmin en büyük öncülerinden olan Freud, sanat okulu yıllarında rüyalar ve bilinçaltı çalışmalarıyla Dalí’nin üzerinde büyük bir etki yarattı.

 

Evliliği oldukça sansasyoneldi.

Dalí, karısı Elena Diakonova (Gala ismini kullanıyordu) ile tanıştığında Gala sürrealist şair Paul Eluard ile evliydi. Buna rağmen yaklaşık 5 yıl kadar ilişkilerini sürdüren çift, 1934 yılında Gala’nın Eluard ile boşanmasının ardından evlendiler ve Gala vefat edene kadar hiç ayrılmadılar. Ressam, karısının ölümünün ardından Gala’nın cesedini mezarından alarak kendi arabasıyla başka bir şehre taşıyıp orada tekrar gömdü.

 

Ünlü bıyığının kitabı var.

Dalí, 1954 yılında ünlü fotoğrafçı Philippe Halsman ile bir araya gelerek tamamen bıyığına adadığı ve 28 adet fotoğrafın yer aldığı bir kitap yayımladı.

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/sakip-sabanci-muzesi-salvador-dali-sergisi?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar