Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
4 dakikalık okuma 0 Yorum

Sınavlara Nasıl Hazırlanmalıyız?

Sınava hazırlanma sorusu öğrenciler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Her öğrenci sınava farklı bir şekilde hazırlanır. Bazı öğrenciler son gün tüm konuları tekrar ederken, bazıları sınavdan haftalar önce çalışmaya başlar.

Ders çalışma tekniklerinden herkes kendi öğrenme stiline uygun teknikleri kullanarak sınava çalışır. Bu yazımızda sınavlara daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olacak yöntemleri özetledik.

 

Bir Defada Öğrenmek Değil, Sürekli Öğrenmek Önemli

Sınavdan önceki gün yedi saat çalışabilirsiniz, ancak sınavdan önceki gün günde sadece bir saat çalışırsanız sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Zihnimiz düzenli tekrar yoluyla öğrendiğinden, toplam süre ne kadar sürerse sürsün, bir kerelik sıkı çalışmanın etkisi normal çalışmaya göre daha azdır. Bu nedenle derslerin süresini değil sıklığını artırırsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

 

Konu ile Aranızda Bir Bağ Kurun

Okuduğunuz materyalde kendi yaşamınızla ilgili bir bağlantı bulabilirseniz, öğrendiğiniz bilgileri hatırlamanız daha kolay olacak ve daha etkili öğreneceksiniz. Örneğin fizik okuyorsunuz. Mesele formüller ve karışık terimlerdir. Bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmek için bir örnek bağlayabilirsiniz.

 

Öğrendiklerinizi Kullanın

Bilgilerinizin kalıcı olabilmesi için bu bilgileri uygulamaya koymanız gerekmektedir. Öğrendiğiniz bilgileri kullanacağınız bir görev size verilmediyse, bu konuyu işvereninizle görüşün. Siz de böyle bir projede gönüllü olarak yer alabilirsiniz.Verilerinin uygulanması, onu stok haline getirir ve görünürlüğünüzü artırır.

 

Öğrendiğiniz Bilgileri Başkalarına Aktarın

Bir konuda ustalaşmanın en iyi yolu, onu başkalarına öğretmektir, çünkü bir konuyu öğretmek için konuyu çok iyi bilmeniz ve bilginizi açıklayabilmeniz gerekir. Bahsettiğiniz konuları ele aldığınızda bilgilerinizi tazelemeniz gereken noktaları da fark edeceksiniz. Ayrıca sınıftaki sorular konu hakkında daha fazla düşünmenizi sağlayabilir.

insanlar, kızlar, KADIN, öğrencilerin, Arkadaş, ders çalışma, okul, aktivite, ödev, renkli, kalemler | Pikist

 

Sınav Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Gireceğimiz sınav hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sınavın şeklini, süresini ve içeriğini bilmek verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır. Sınavın kapsamı nedir? Hangi konularda soru sorabilirsiniz? Sınavın formatı nedir? Çoktan seçmeli cevaplarla mı? Kısa cevap? Yazacak makaleleriniz var mı? Sınavda kaç puan var? Hazırlanmanıza yardımcı olacak belirli çalışma ipuçları var mı? 

 

Konuyu Basitleştirin ve Küçük Notlar Alın

Not almak öğrenmeyi etkinleştirir. Yazmak, üzerinde çalıştığınız konuyu pekiştirir, kendi sorularınızı ve hatta yazarla aynı fikirde olmadığınız noktaları vurgulamanızı ve hatırlamanızı kolaylaştırır. Bu, yalnızca okuyarak öğrenmeye göre daha fazla bilginin bellekte daha uzun süre saklanabileceği anlamına gelir.

1 Adet Günlük Haftalık Ay Planlayıcı Kontrol Listesi Taşınabilir Küçük Kitap Memo Pad Yapışkan Notlar Kırtasiye Okulu Malzemeleri uygun fiyatlı satın alın - fiyat, ücretsiz teslimat, fotoğraflarla gerçek yorumlar - Joom

Tarih dersi için işaret kartları hazırlayın, biyoloji notlarınızı modelleyin. Bu tür çeşitli yöntemleri keşfedebilir, çalışabilir ve bir şeyler hatırlayabilirsiniz. Örneğin, notlarınızı gözden geçirin ve okuyarak, yeniden yazarak ve ardından yüksek sesle konuşarak önemli noktalara odaklanın. Bazı öğrenciler bu yöntemi oldukça faydalı buluyor.

 

Uykunuza Dikkat Edin

Sınav haftasında, sınav gününe zinde olmak için uyku düzeninize dikkat edin.

YKS'den önce dikkat edilmesi gerekenler! Başarılı bir YKS için 5 uyku tavsiyesi

 

Son Tekrarlar

Birlikte çalışmak, daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir. Notları karşılaştırmak, zor kavramları aşmak, tekrarlamak olumlu sonuçlar verir. Ayrıca, zaman zaman kendinizi ödüllendirmeyi de unutmayın.

 

Yazar: Zeynep Kılıç

 

Kaynaklar:

https://cometogelisim.com/en-verimli-sekilde-sinavlara-nasil-calisilir

https://www.formsante.com.tr


 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/sinavlara-nasil-hazirlanmaliyiz?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar