Türkiye Ve Dünyada Öğrenci Dostu Şehirler

Türkiye Ve Dünyada Öğrenci Dostu Şehirler

Türkiye Ve Dünyada Öğrenci Dostu Şehirler

Öğrencilik dönemini sürdürmek için dünyanın dört bir yanında birçok farklı şehir var. Öğrenci dostu şehirler belirlenirken farklı özellikler göz önünde bulunduruluyor. Bu özellikler ise şu şekilde:

  • Üniversite sıralaması – O şehirdeki kurumların kalitesi ve sayısı
  • Öğrenci oranı - Şehirdeki öğrenci sayısı, özellikle uluslararası öğrenciler
  • Arzu edilebilirlik – Güvenlik ve mevcut fırsatlar gibi şeylere dayalı olarak bir şehrin ne kadar çekici olarak algılandığı
  • İşveren faaliyeti - En iyi mezun işverenlerin şehirden öğrenci alma eğiliminde olup olmadığı
  • Karşılanabilirlik – Öğrenim ücretleri ve yaşam masraflarının maliyetine göre
  • Öğrenci görüşü – O şehirde yaşayan diğer öğrencilerin deneyimleri, yıllık bir anket yoluyla toplanır.

Genç nüfusun fazla olduğu, çevreci, doğasıyla, eğlence hayatıyla öne çıkan hem Türkiye’deki hem de dünyadaki öğrenci dostu şehirleri bu yazımızda derledik.

ESKİŞEHİR/TÜRKİYE

Türkiye’de öğrenci dostu şehir dendiği zaman akla gelecek ilk şehir Eskişehir. Sahip olduğu 3 üniversite, yaşam şartlarının kolaylığı, ucuzluk gibi çeşitli özelliklerinden dolayı öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bu şirin Anadolu şehri bugün “öğrenci şehri” olarak anılıyor. Ulaşım, konaklama, yeme-içme masraflarına bakıldığında Türkiye’nin diğer şehirlerinden çok daha avantajlı.

Türkçede adı aslında direk anlaşılan Eskişehir, eski şehir anlamına geliyor. 1000 yılına kadar dayanan eski bir tarihe sahip şehirde pek çok eser, heykel ve yapı bulunuyor. Ek olarak birçok müzesi bulunan kentte Dünya Müzeleri Müzesi veya Dünya Müzeleri Müzesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Havacılık Müzesi, Lületaşı Müzesi, Bağımsızlık Müzesi, Modern Cam Sanatı Müzesi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi yer alıyor.

Eskişehir, konum olarak Türkiye'nin kuzeybatısında, İstanbul ile Ankara arasında, hızlı trenle bir saat içinde ulaşılabilecek bir yerde bulunuyor. Ayrıca şehirde her gün birçok otobüs firması sefer yapıyor ve Türkiye'nin her şehrine ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca Eskişehir havalimanı da var, bu sayede yurtdışına veya başka bir türk şehrine bile seyahat edilebiliyor. Şehirde bisiklet kullanımı da oldukça fazla. Bisiklet kullanımı fazla olunca yerli turist tarafından da bisiklet kiralama favori aktiviteler arasında yer alıyor. Öğrenciler için de alternatif bir ulaşım aracı olan bisikletlere şehir merkezinde belediyenin kiralık bisiklet alanlarından ulaşılabiliyor. Bu da öğrencilere ulaşım açısından kolaylık sağlayan özelliklerden biri.

Bunlara ek olarak şehir canlı ve eğlenceli yönüyle farklı aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en bilindik olanı Porsuk Çayın’da gondol gezintisi yer alıyor.

LONDRA/İNGİLTERE

Londra Avrupa’da öğrencilerin rahatça yaşamını sürdürdüğü, birçok öğrencinin yaşadığı İngiltere’nin öne çıkan şehirlerinden ve İngiltere’nin başkenti. QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralaması, dünya çapında yaşamak ve okumak için en iyi yerlerin bir özeti. Sıralama, dünya çapındaki en iyi öğrenci şehirleri listesini derlemek için satın alınabilirlik, arzu edilirlik ve 95.000'den fazla mevcut öğrencinin görüşleri dahil olmak üzere bir dizi faktörü hesaba katıyor. 2022 yılında da bu listede lider olan şehir ise Londra.

Londra’da öğrenci olarak yaşamanın en iyi yanlarından biri, şehrin güçlü toplu taşıma ağı sayesinde dolaşmanın kolay olması. Doğuda, batıda, kuzeyde veya güney Londra'da öğrenci olsanız da, otobüs ve metrolarla gerçekten her yere gidebilirsiniz ve ulaşım o kadar çeşitlidir ki yaşayanlar bu konuda hiç sıkıntı yaşamazlar.  

İkinci olarak Londra, dünyadaki etnik açıdan en çeşitli şehirlerden biri. Bu çeşitlilik öğrenci nüfusuna kadar yansımakta. Bu öğrenciler için de büyük bir avantaj, çünkü çok farklı kültürlere ve geçmişlere sahip insanlarla tanışma ve bir arada yaşamayı deneyimleme fırsatı öğrenciler için de unutulmaz tecrübeler katacaktır.

Buna ek olarak İngiltere’de okulların eğitim seviyesinin yüksek olması da ülkeyi öğrenciler için cazip kılıyor. Londra özelinde ise şehrin en önemli okulları, özellikle lisans ve yüksek lisans seviyesinde University College London, Imperial College London, London School of Economics dünyaca ünlü üniversiteler listelerinde yer almata.

MÜNİH/ALMANYA

Münih, Almanya'nın en etkileyici ve değeri bilinmeyen şehirlerinden biri. Romantik, tarihi ve kültürlerle örtülü yapısı öğrencilerin ilgisini çekmekte. Büyüleyici mimarisinden yıl boyu süren geleneklerine kadar, Almanya'da eğitim almak için mükemmel bir yer olan Münih Alpler'in tam ortasında yer alıyor. Güvenli, temiz ve çok kültürlü bir şehir ve en önemlisi yaşamak için en iyi on şehir listesinde bulunabilir. 

Münih büyük bir şehir, çeşitli ulaşım seçeneklerine sahip. Banliyöleri merkeze bağlayan en kapsamlı ağlardan biri U-Bahn'dır (yeraltı metrosu) ve sık sık çalışır ve yalnızca sabah 2 ile sabah 5 arasında durur. Şehrin kuzey kesimlerinde tramvay hızlı bir ulaşım aracıdır ve ayrıca merkezin biraz dışına çıkmak isterseniz yer üstü trenine (S-Bahn) binebilirsiniz.

Şehir canlı yapısıyla öğrencilere hemen her zaman yapılabilecek farklı aktiviteler sunuyor. Burada her ay görülecek farklı bir şey var ve Münihli öğrenciler için her zaman bir şeyler oluyor.

Öğrencileri özellikle ilkbahar ve yaz aylarında şehrin içinden geçen güzel Isar nehrinin kıyısında oturup barbekü yaparken görebilir veya nehirde sörf yapan insanları bile izleyebileceğiniz, dünyanın en büyük şehir parklarından biri olan Englisher Garten'da piknik yaparken bulabilirsiniz. 

Sonbahar geldiğinde ise Münih, dünyanın en büyük bira festivali olan Oktoberfest'e ev sahipliği yapar. Bu festival sadece öğrencilerin değil birçok insanın katılmaya can attığı Almanya’nın en güzel festivallerinden biri. 

Münih üniversitelerine bakacak olursak da, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Münih üniversiteleri her yıl Almanya'da düzenlenen “Üniversite Mükemmellik” ödüllerinin kazananları arasında yer alıyor. Ek olarak Münih'te okumayı daha da çekici kılan şeylerden biri, İngilizce derslerine katılma olanağı.

SEOUL/GÜNEY KORE

Yurtdışında eğitim seçenekleri denince akla ilk gelen yer genellikle Güney Kore olmuyor. Yine de Güney Kore’nin şehirlerinden, özellikle Seoul dünyanın öne çıkan öğrenci şehirlerinden.

Asya, uluslararası öğrencilerin sadece yüksek eğitim kalitesi ve yaşam standardından faydalanmakla kalmayıp, aynı zamanda kültürel ufuklarını genişletirken kültürlerarası yetkinliklerini artırmaları için de popüler destinasyonlardan biri olmuştur. QS En İyi Öğrenci Şehirleri Sıralaması İlk 10'a göre, Seoul (Güney Kore'nin başkenti), son teknoloji kampüsleri, dudak uçuklatan teknolojisi, canlandırıcı doğası ve yüksek kaliteli öğrenci deneyimi için en iyi şehirlerden biridir.

Güney Kore'deki teknoloji ve internet erişimi, dünyanın en iyileri ve en kullanışlıları arasındadır. Özellikle bu teknolojik gelişim özelliklerinden dolayı Seoul öğrencilere oldukça cazip geliyor. Örneğin, bazı üniversitelerde öğrenciler canlı bir çevrimiçi izleme sistemi aracılığıyla kütüphanede tercih ettikleri koltukları rezerve edebiliyor ve seçebiliyor. Bu sistem, öğrencilerin kütüphanedeki deneyimlerinin verimliliğini ve etkinliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor. 

Buna ek olarak, dünyanın en hızlı internet bağlantılarından birini (ortalama dünya hızından dört kat daha fazla) sağlayarak, öğrenciler Seul'de 10.000'den fazla ücretsiz Wi-Fi noktasından yararlanabilirler. Bu noktalar üniversite kampüsleri, kütüphaneler, kafeler, restoranlar, mağazalar, sağlık hizmetleri birkaç isim merkezler, metrolar, tren istasyonları ve hatta taksiler. 

Güney Kore uluslararası öğrenciler için de kolaylıklar sağlayan bir ülke. Bunlardan biri de uluslararası öğrencilerin Korece dinleme ve anlama becerilerini geliştirmeleri için ulusal TV programlarını internet bağlantısı olmadan da cep telefonlarından ücretsiz olarak izleyebilme imkanı.

Her ne kadar Asya yemek anlamında cazip görünmese bile Seoul kozmopolit bir şehir olması nedeniyle, Seul, restoranlarında, yiyecek tezgahlarında ve yiyecek pazarlarında yalnızca geleneksel Kore yemekleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda uluslararası öğrencilere Amerikan, Japon, Çin, Tay, İngiliz, Fransız, İtalyan, Meksika ve Hint mutfaklarıyla ev tadında bir deneyim sunuyor.

Son olarak bahsetmek gerekirse de Kore Pop Kültürünün (örneğin K-Drama ve K-Pop) uluslararası hayranlar arasında son zamanlardaki popülerliği ile dünyanın her yerinden birçok insan Güney Kore'de okumaya, yaşamaya ve çalışmaya başladı. Bunun sonucunda, üniversiteler büyük bir kültürel çeşitliliğe sahip ve uluslararası öğrencilerin yurt özlemi hissetme olasılığı son derece düşük.Kategoriler:  TatilSosyal MedyaSeyahat
Başa dön