Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
Yüklüyorum...

Eğitim Alanındaki İhtiyaçlar


Eğitim her birey için en temel ihtiyaçlardan biridir. Ancak maalesef eğitim sisteminde yer alan bazı problemler nedeniyle, özellikle Türkiye’de her birey eğitim alanında eşit haklardan faydalanamamaktadır.

Eğitim almanın zorluklarının yanı sıra pandemi dönemiyle beraber tüm dünyada eğitim sisteminde bir değişim ve dönüşüm başlamıştır. Bu dönüşüm eğitimdeki eşitsizliği daha da gözler önüne koymuştur.

Online eğitim veya uzaktan eğitim kavramlarının eğitim dünyasında yaygınlaşmasıyla birlikte öğrencilerin de ihtiyaçlarında da bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle teknolojinin eğitimde daha çok kullanılmasının başlamasıyla öğrencilerin mevcut ihtiyaçlarına ek bir de teknolojik ihtiyaçlar doğmuştur. Bu ihtiyaçlar çoğunlukla internet erişim ihtiyaçları, teknolojik cihaz eksikliği, telefon, tablet, bilgisayar ihtiyaçları olarak öne çıkmıştır.

Teknolojik ihtiyaçların yanı sıra temel ihtiyaç olarak nitelendirilen kitap kalem defter gibi ürünlerde de artan fiyatlar nedeniyle her geçen yıl öğrencilerin masrafları artar hale gelmiştir. Öğrenciler bu kapsamda teknolojik ihtiyaçların yanında diğer ihtiyaçları içinde bütçelerine ve imkanlarına uygun olabilecek fiyatta ürün arayışlarını günden güne sürdürmektedir.


Uzaktan Eğitim


Uzaktan eğitimin en temel unsuru teknolojik yeterliliktir. Uzaktan eğitimde eğitimciler ile öğrenciler arasında oluşabilecek mesafe ve engellerin ortadan kalkması için teknolojik altyapı ve teknolojik donanımlar yeterli olmalıdır. 

Uzaktan eğitim 2 farklı formda uygulanabilmektedir. Bu formlar eş zamanlı eğitim veya eş zamansız yürütülen eğitim olarak iki ayrı şekildedir. Eş zamanlı eğitimlerde öğrenciler canlı yayın aracılığıyla öğretmenleriyle ders yaparken, eşzamansız eğitimde öğretmenlerin ve derslerinin videolarını istedikleri zaman istedikleri yerden izleyerek eğitimlerini sürdürmektedir.

Uzaktan eğitime dahil olabilmek için öğrencilerin bilgisayar tablet telefon gibi ekranlı teknolojik cihazlara ihtiyaçları daha fazla olmuştur. Ancak özellikle ülkemizde bu cihazlara sahip oldukları fiyatlardan ve değişkenlik gösteren döviz kurlarından dolayı her öğrenci rahatlıkla ulaşamamaktadır.

Ek olarak uzaktan eğitim en çok küçük yaş gruplarını, daha büyük yaş gruplarına göre psikolojik olarak da oldukça fazla etkilemektedir. İleri yaş gruplarında, yani lise ve üniversite öğrencileri ise hazırlandıkları sınavlar ve sosyalleşme açısından etkilenmektedir. Bu dönemde öğrencileri motive edici unsurların azalması da ekstra zorluklar çıkarmaktadır.


Kitaplar


Başarıya giden yolda öğrencilerin kitaplarla olan ilişkisi akademik başarılarına doğrudan yansımaktadır. Bu bağlamda kitaplar hem dersler açısından hem de öğrencilerin girmek için çokça emek sarf ettikleri sınavlar açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. Eğitim ihtiyaçlarını gidermek için ders kitapları olmazsa olmaz ürünler arasındadır.

Ders kitapları öğrenciler için en temel malzemelerden biridir. Lise öğrencileri özellikle test kitaplarına yoğun bir şekilde ihtiyaç duymaktadır. Online ve uzaktan eğitimin yaygınlaşmasıyla beraber ise test kitaplarının da dijital ortamlarda yeni versiyonları çıkmaya başlamıştır. Yayınevleri basımını yaptıkları kitapların iOS, Android, web versiyonlarını da çıkartarak öğrencilere dijital ortamlarda da destek olmayı hedeflemiştir.

Bunların yanında online üyelik sistemleriyle öğrencilere sadece online kitap sunmanın yanı sıra çeşitli eğitim videoları, soru çözüm videoları ve  kısa videolarla özellikle lise öğrencilerinin üniversite sınavlarına hazırlık süreçlerinde onlara destek olmaya devam etmektedirler.

Okuma kitapları da öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Öğrencilerin ve gelecek nesillerin okuması oldukça önemlidir. Fakat kitap fiyatlarında öğrencilere ek fırsatlar sağlanmaması da onların okumaya olan ilgilerini etkileyebilmektedir. Çünkü kitaplar erişilebilir gözükmemektedir.


Kitap Fiyatları


Piyasada oldukça farklı çeşit kitap mevcuttur. Kitapların özelliklerine göre ise fiyatları değişkenlik göstermektedir. Örneğin lise öğrencileri ağırlıklı soru bankası türündeki kitapları tercih etmektedir. Fakat tercih ettikleri soru bankaları da yayınevi, içeriği, konu anlatımına sahip olup olmaması gibi bir çok farklı unsura göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat farklılıklarının olması ve fiyatların da genel olarak yüksek olması nedeniyle de öğrencilerin indirime ihtiyaç duydukları ürünler arasında kitaplar yer almaktadır.

Üniversite öğrencileri ise ders kitapları konusunda çoğunlukla ikinci el kitapları tercih etmektedir. Bu durumun temel nedenlerinden biri de eğitim dili yabancı dil olan üniversitelerin yabancı dilde ders kitapları kullanması ve de bazen yurt dışından temin edilmesi gereken kitapların fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır.


Kırtasiye Ürünleri


Kırtasiye malzemeleri de anaokulundan üniversiteye kadar okul dönemindeki tüm öğrencilerin temel önceliklerinden ve ihtiyaçlarından biri olarak nitelendirilmektedir. Hatta öyle ki sadece öğrencilerin değil profesyonel iş hayatındaki bireylerin de önemli ihtiyaçları içerisindedir. Aynı zamanda zorunlu ihtiyaçlar içerisinde de nitelendirilmektedir.

Kalem, silgi, defter, çanta, kalem kutu vb. Bir çok malzemeye erişimi olmayan öğrenciler de mevcuttur. Kırtasiye ürünlerine erişimi olup, satın alabilen öğrenciler ise maalesef yüksek fiyatlardan dolayı her istedikleri ürünü temin edemeyebilmektedir.


Kırtasiye Ürünleri Fiyatları


Kırtasiye ürünleri markalarına ve türlerine göre değişik fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda ürünlerin işlevsellikleri, üretim yerleri, modelleri de fiyatları etkileyen unsurlar arasındadır. Kırtasiye ürünleri denilince akla ilk gelen kalemler, defterler bile kur değişikliklerinden dahi hızlıca etkilenebilmektedir.

Bu çeşitliklerden dolayı da öğrencilerin indirim aradıkları, ucuza temin etmek istedikleri ürünler arasında kırtasiye ürünleri yer almaktadır.