Moda İndirimleri

Öğrenci Modası

Gençlere ve öğrencilere yönelik moda sektöründe marka çeşitliliği günden güne artmaktadır. Artan genç nüfusla beraber birçok farklı marka özellikle öğrenci hedef kitlesine yönelik farklı koleksiyonlar bile tasarlayıp, piyasaya sunulmaktadır. Hatta günümüzde artan sosyal medya kullanımı ve artan sosyal medya ünlüleri dediğimiz influencerlarla beraber, gençlerin moda dünyasına olan ilgili günden güne çoğalmaktadır.

Özellikle giyim sektörü hedef kitle, tüketici davranışları ve artan marka sayılarına bağlı olarak çok hızlı reaksiyon göstermekte ve hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Bu değişimlere adapte olabilmek adına da markalar, hedef kitlelerinde yer alan öğrencilerin dikkatini çekebilmek adına farklı stratejiler üretebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda markalar farklı öğrenci indirimi olanakları da sunulabilmektedir. Bu fırsatlar sayesinde öğrenciler kaliteli ve iyi markalara uygun fiyatlarda ulaşabilmektedir.

Her ne kadar ülkemizde ilk, orta ve lise seviyesindeki okullarda forma giyme zorunluluğu olsa da, okul dışında öğrenciler renkli, canlı, sportif ve rahat olmaya özen göstermektedir. Vaktinin çoğunluğunu ders çalışarak geçiren lise öğrencileri spor kıyafetlere daha fazla yönelirken, üniversite çağına geçen öğrenciler daha çok dışarıda vakit geçirmekten hoşlandıkları için daha dışarıya yönelik kıyafetler tercih etmektedir.

Öğrenciler giyim anlamında yükselen trendlerden ve modadan çabuk ve hızlı bir şekilde de etkilenen bir kitledir. Modanın hızlı bir şekilde değişmesi öğrencilerin giyim tercihlerini de etkilemektedir. Özellikle renkli, stillerini de yansıtabilecek, modaya uygun olan ürünler, öğrencilerin ürün tercihlerinde göz önünde bulundurdukları faktörlerdendir. Ek olarak öğrencilerin daha bilindik markaların bilindik ürünlerine sahip olma istekleri de oldukça yüksektir. Ancak bu isteklerinde en belirleyici nokta bilindik markaların ürünlerinin fiyatları olmaktadır.

Öğrenciler En Çok Ne Tarz Giyim Markalarından Hoşlanmaktadır?

Öğrencilerin giyim konusunda tercih ettikleri markalar veya alışveriş yaptıkları mecralar, ağırlıklı olarak bulundukları coğrafi bölgeye, ailelerinin ekonomik ve sosyal durumlarına, okudukları okullara bağlı olarak farklılık göstermektedir. 

Ancak ortak olan nokta ise öğrencilerin uygun fiyata şık giyinebilme arzusudur. Özellikle fiziksel görünüme önem verilen yaş grubunda olan öğrencilerin bir kısmı modaya özel ilgi duymaktadır ve modayı yakından takip etmektedir.

Bu kapsamda da daha renkli, uygun fiyatlı, cıvıl cıvıl ürünler barındıran, hatta daha kaliteli markalara benzer ürün alternatifleri sunan markalar öğrencilerin dikkatlerini çekmektedir.

Ek olarak öğrenciler giyim tercihlerinde dikkat çekici, modaya uygun bir şekilde, renk ve modellerinin modaya uygun olacağı ürünleri istemektedir. Bir de yeni bir ürünü ilk deneyen kişi olmak arzusu da öğrenciler arasında yaygındır. 

Spor Giyim 

Spor giyim özellikle rahat edebilmek adına çoğu birey tarafından sıkça tercih edilmektedir. Sadece spor yaparken değil, günlük hayatın da önemli bir parçası haline gelen bu kategoride farklı ürünler bulunmaktadır. Özellikle pandemi dönemiyle evde geçirilen vaktin artmasıyla beraber moda sektöründe yer alan giyim markalarında spor giyim ürünlerine olan yatırım artmıştır.

Spor giyim ürünleri içerisinde yaygın olarak t-shirt, eşofman, kapri, tayt, şort, eşofman takımı, sweatshirt, fermuarlı üstler gibi farklı ürün grupları yer almaktadır. Farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek bu ürünler sadece spor yaparken değil, evde giymek, günlük hayatta dışarıda giyebilmek adına da farklı yaş gruplarının çoğuna, en çok da öğrenciler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Aksesuarlar ve Takılar

Şık giyinmenin destekleyici ve başka unsurlarından birileri de aksesuar ve takılardır. Özellikle kadınlar tarafından sıkça tercih edilen ve kullanılan takılar şık kombinlerin vazgeçilmez parçalarıdır.

Kolye, küpe, bilezik, bileklik gibi ürün gruplarını içinde bulunduran takı kategorisi tasarımlarına, boyutlarına göre farklı fiyatlara sahip olabilmektedir.

Gençlerin ve özellikle öğrencilerin tercihi ise ağırlıklı olarak renkli, genç, canlı tasarımlara sahip olan tasarımlar olmaktadır.

Çantalar

Çantalar günlük hayatta insanların yanlarında eşyalarını taşımaya yardımcı olan ürünlerdir. Sahip oldukları askılar sayesinde bireylere kolay taşıma imkanı sunmaktadırlar. Çok çeşitli boyutlarda olabilen çantaların her bir türü, kullanım yeri ve kullanım amaçlarına göre farklı ihtiyaçlara cevap vermektedir.

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen çanta grubu bilgisayar çantaları, okul çantaları, sırt çantaları, yan çantalar ve spor çantalarıdır. Özellikle okula giderken öğrencilerin kullandıkları sırt çantaları, özelliklerine ve kriterlere göre fiyat bakımından değişiklik göstermektedir. Öğrencilerin de indirime en çok ihtiyaç duydukları ürün gruplarından biri olan okul çantaları ve sırt çantaları, çoğu öğrenci için indirim bakılan ürünlerdir. 

Ayakkabılar

Günlük giyimin olmazsa olmaz ürünlerinden biri ayakkabılardır. Bir ayakkabıda çoğu müşterinin ilk baktığı özellik ayakkabının rahatlığıdır. Rahatlık dışında farklı özellikleri barındıran ayakkabı markalarının fiyatları ortalamaların üzerinde seyredebilmektedir.

Maske

Pandemi döneminde kullanımı oldukça yaygınlaşan maskeler de günümüzde farklı formlarda ve modaya uygun tasarlanabilmektedir. Şık bir kıyafet kombinini tamamlayacak maske tasarımları ve maske üreticileri günden güne yaygınlaşmaktadır. Aynı zamanda maskenin medikal koruyuculuğu kadar şık gözükmesine, desenine dikkat eden tüketiciler bile mevcuttur.

Günümüzde rengarenk, desenli, yazılı birçok farklı çeşitte maske tasarımı bulunabilmektedir. Hatta maske üretmeyen, ana üretim alanı başka ürünler olan markalar bile medikal maskelerin üzerine takılabilecek kumaş maskeler üreterek tüketici ve müşterilerine şık maske alternatifleri sunmaktadır.

Öğrencilerin Moda Harcamaları

Çoğu alanda olduğu gibi öğrencilerin öğrenci indirimine ihtiyaç duydukları alanlardan biri giyim sektörüdür. Hemen her tüketici grubu gibi öğrenciler de kaliteli ürünlere uygun fiyatla ulaşmak istemektedir.Bu nedenden dolayı marka ve alışveriş yapacakları marka tercihleri daha ucuz fiyatlara ürün satan markalardan oluşmaktadır. 

Öğrenciler giyim alanında ise öncelikle ihtiyaçları doğrultusunda olan ürünlere öncelik vermektedirler. İhtiyaç dışında yaptıkları giyim harcamaları ise genellikle toplam harcamalarını etkileyebilmektedir. Ayrıca trendlerde meydana gelen değişimler ve öğrencilerin bu alana duydukları ilgi yine moda alanında yaptıkları harcamaları etkilemektedir.