Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
Yeme-İçme alt kategorileri
Yüklüyorum...

Yeme- İçme

Yeme içme kategorisinde yer alan restoran ve cafelerden öğrenciler dilediği gibi yararlanma fırsatına sahiptir. Özellikle öğrencilerin sıkça ziyaret ettiği, arkadaşlarıyla vakit geçirdiği, ders çalıştığı lokasyondaki yeme içme mekanları, öğrencilerin ilgisini çekmek adına Öğrenci Baksana’ya özel indirimler ve özel fırsatlar sağlamaktadır.

Yeme İçme Alanında Trendler

Pandemi dönemi etkisiyle sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme gibi konular oldukça popüler hale gelmiştir. İnsanlar sağlıklarına önem vermeye, sağlıklarını korumak adına da daha faydalı yemekler ve besinler tüketmeye özen göstermeye başlamıştır. Bu kapsamda tüketicilerin sağlıklı beslenme konusunda da bilinç oranları artmaktadır. Hatta sosyal medya ve arama motorlarında bu konular hakkında yapılan aramalarda da büyük bir artış ve yükseliş gözlemlenmektedir.

Özellikle gıdaların, hazırlanan yemeklerin sağlığa olan faydaları, besin oranları tüketiciler için öncelikli hale gelmiştir. Buna ek olarak organik ve doğal gıdaların tercih edilme oranı artmıştır. Aslında pandemi dönemi öncesinde de artan sağlıklı beslenme trendi pandemi ile birlikte öncelikli bir hale gelmiş olmuştur. Doğal gıdalar içerisinde ise bağışıklık sistemini destekleyici ve yükseltici besinler öne çıkmıştır. Bağışıklık sağlığına olan bu artan ilgi, 2021'de sağlık ve zindelik endüstrisinin ana odak noktası olmaya devam edecektir. Birçok tüketici, koşulları tedavi etmeye odaklanmak yerine, güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi aracılığıyla bunları önlemeye çalışacaktır.

Puratos'un 15 ülkedeki 7500'den fazla tüketici arasında yaptığı bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koymaktadır. Araştırma doğrultusunda tüketicilerin %60'ının artık sağlıklarını güçlendirmek için gıdaya yöneldiğini ifade etmektedir. Tüketicilere ayrıca sağlıklı gıda olarak neyi düşündükleri de bu araştırma kapsamında sorulmuştur. Bu konudaki cevaplar ise genel olarak farklı farklı gelmiştir. Uluslararası tüketicilerin üçte ikisi sağlıklı gıdanın malzemeleri çıkarmakla ilgili olduğunu düşünmüş, üçte biri bunun içerik eklemekle ilgili olduğuna inanmışlardır.

Aslında sağlıklı ve düzenli beslenmek veya diyet yaparak beslenmek, katı sınırlamalar, gerçekçi olmayacak şekilde zayıf kalmak veya kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum bırakmakla ilgili değildir. Aksine, harika hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı iyileştirmek ve ruh halinizi yükseltmekle ilgilidir. Bu kapsamda sağlıklı ve düzenli beslenme trendi dengeli ama daha faydalı yemekler tüketmeye teşvik edici bir trenddir.

Öğrencilerin Yeme Alışkanlıkları

Sağlıklı beslenme bahsedildiği üzere her bir birey için önem taşımaktadır. Ancak özellikle gelişim çağındaki bireyler ve okul dönemindeki öğrenciler için daha da fazla değerli bir konu haline gelmiştir. Özellikle gelişim çağındaki gençler ve öğrencilerin okul döneminde düzenli beslenmesine aileleri tarafından büyük özen gösterilmektedir. 

Okul ve üniversitede öğrencilerin sağlıksız beslenmesi, daha düşük notlara, hastalığa, yorgunluğa ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca öğrenciler dengeli gıdalar tüketmelidir. Fakat özellikle üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu yurtta kalmaya başladıklarında yeme içme düzenlerinde ister istemez bozulmaktadır. Aile evinden uzakta kalınması, dışarıdan yemek yeme oranının artması ve de gece geç saatte yemek servisine gibi durumlar sonucunda öğrencilerin üniversiteye gittiklerinde kilo alması şaşırtıcı olmamaktadır. 

Bu bağlamda üniversite birinci sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir beslenme araştırması her dört öğrenciden birinin kampüsteki ilk yıllarında kilo aldığını ve yeme içme düzenlerinin bozulduğunu göstermektedir. Daha çok oranda kilo alan öğrenciler daha az az meyve ve sebze yiyen öğrenciler olurken, bu grup öğrenciler daha yağlı yiyecekler yemişlerdir. Yine de sağlıklı beslenme bilincine sahip üniversite öğrencileri bile zaman zaman hızlı paketler ve hazır gıdalar tüketebilmektedir. Ara sıra tüketilen bu tarz gıdalar çok büyük bir zarar vermezken, birçok atıştırmalık yiyecek ve içeceğin yalnızca boş kaloriler içermediğini, aynı zamanda zararlı maddeler de içerdiğini unutmamak önemlidir.

Tabii ki yoğun okul döneminde bir de öğrenci harçlıklarıyla sağlıklı beslenme öğrenciler için öncelikli olmayabilmektedir. Ancak öğrencilere sağlıklı alternatifler sunan mekanların çeşitliliğinin artması ve de bu mekanların öğrencilere özel indirimler, fırsatlar sunması, bu hedef kitle içerisinde tercih edilirliği ve bilinci artırmaktadır.

Öğrenciler Ne Tarz Mekanlarda Yemek Yemektedir ve Ne Tarz Mekanları Tercih Etmektedir?

Öğrencilerin bir kısmı yukarıda bahsedilen sağlıklı yaşam, sağlıklı ve dengeli beslenme konularına önem verirken, büyük çoğunluğu fast food olarak da bilinen hazır gıdaların yer aldığı yiyecek markalarına veya mekanlarına büyük ilgi göstermekte. Yine de buna ek olarak gençlerin ve öğrencilerin dengeli beslenmesine teşvik etmek adına sağlıklı ürünler ve yemekler sunan markaların da öğrenci hedef kitlesine yönelik fırsatlar sunarak onların ilgilerini çekmeleri üzerine çalışılmalıdır.

Ek olarak zincir restoranlar ve cafeler de öğrencilerin sıkça uğramayı tercih ettikleri noktalardan biridir. Bu tarz mekanların bilinirliğinin yüksek olması öğrencilere hem güven vermektedir hem de lezzetli alternatifler sunmaları dolayısıyla sıkça tercih edilmektedir.