Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
Yüklüyorum...

Öğrenci Yurtları

 

Öğrencilerin, üniversite için araştırma yaparken yurt tercihi çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda yurt ücretlerinin artmasıyla birlikte birçok öğrenci ekonomik yurtları tercih etmektedir. Bildiğimiz üzere çoğu üniversite, kampüsleri içinde yurt hizmeti veriyor. Ne yazık ki bazı öğrencilere ise yurt hakkı tanınamıyor. Bundan dolayı çoğu öğrenci üniversite yakınında yurt arıyor. Öğrenci Baksana olarak birçok yurtta öğrencilerimiz için özel indirimler almakta ve sizlerle paylaşmaktayız.

 

Yurt seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Öğrenci olarak kalacağınız yere karar vermeden önce bu püf noktaları dikkate alınız. Şunu unutmamalıyız ki yurt kararı verirken tek kriter yurdun fiyatı değildir, aynı zamanda güvenlik, temizlik ve konfor da yurt seçiminde fiyat kadar öneme sahiptir.

 

Güvenlik:  Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) gibi devlet kurumlarından verilmiş yurt ruhsatı olan yurtlar seçilmesi öğrenciler için en güvenli yöntem olacaktır.(MEB’e bağlı yurtların tabelalarında MEB’in logosu ve MEB Özel XXX Öğrenci Yurdu yazısı bulunmaktadır)


Ulaşım-Yakınlık:  Üniversiteye, dersliklere yakın olması bir öğrenci için en rahat imkandır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki yurtlarda servis hizmeti verip vermemesi veya ulaşım sorunun olup olmamasına dikkat edilmelidir.


Bina Sağlamlığı:  Deprem ve yangın yönetmeliklerine göre uygun olarak inşa yapılıp yapılmadığı önemlidir.
İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından güncel tarihli, ilgili yönetmeliğe uygun olarak gerekli tedbirlerin alındığına dair yangın güvenliğine ilişkin yıllık kontrol raporu kontrol edilmelidir.
Elektrik Mühendisleri Odası tarafından verilmiş, bina elektrik tesisatı, topraklama ve yıldırımdan korunma sistemi; paratoner ve muayenelerine ilişkin yıllık uygunluk raporu kontrol edilmelidir.
Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından, ısıtma, sıcak su kazanları ve basınçlı kapların yıllık kontrolü yapılmış mı, bu cihazların uygunluk raporu kontrol edilmelidir.


Başvuru süreci:  Ayrıca okulun yurdunu kullanacaksanız, öncesinde başvuru süreci bulunmaktadır. Bazı okullar yeni girişli öğrencilere öncelik tanırken bazı okullar da bu konuda okul genel not ortalamalarını esas almaktadır. Bunun için öncesinde okulla görüşerek bilgi almak öğrenciler için en iyisi olacaktır.


Ortak alan: Aynı zamanda yurt içinde herkesin ortak olarak kullanma hakkı bulunduğu alanlar vardır. Bunlardan ilki çamaşırhane ve ütü hizmeti. Çamaşırhanede birçok yurt arkadaşınızla beraber kıyafetlerinizi yıkayacak, ütü alanında ise ütüleme hizmetinden faydalanacaksınız.

 

İnternet Hizmeti: Özellikle pandemi döneminden itibaren çoğu okul online olarak da ders vermeye devam ediyor. Böyle bir durumda da öğrencilerin internet probleminin yaşanmaması gerekiyor. Eskiden yurtlar bu durumun üzerine o kadar da düşmüyordu fakat pandemiden sonra bu durum yurtlar için ayrıştırıcı ve seçici bir etken durumuna geldi. Yurdunuzda internet hizmetinin kesintisiz ve sınırsız verildiğine emin olmalısınız.

 

Yurt odası nasıl olmalı?

 

Yurt odası bir öğrenci için çok önemlidir.


Aydınlık olması:  Odanın aydınlık ve havadar olması bir yurdu cezbedici hale getirirken rutubet gibi sorunlar ise öğrenciyi yurttan uzaklaştıracaktır.


Oda içi eşya:  Odanın içinde öğrencinin kendisine ait geniş, sağlam ve kullanışlı bir çalışma masasının olması aynı zamanda da kıyafetlerini koyabileceği, bireysel olarak kullanacağı gardırobunun olması önemlidir.


Oda arkadaşları:  Günümüzde tek kişilik yurt ücretleri yüksek olduğundan çoğu öğrenci oda arkadaşlarıyla beraber kalmaktadır. Eğer yurt odanızda tek değil de arkadaşlarınızla kalacaksanız, ortak alanlarınızın nereler olduğuna bir daha bakmanız gerekebilir. Çünkü oda arkadaşlarınızla beraber aynı mutfağı kullanacak, ortak alanlarda beraber vakit geçirmek zorunda kalacaksınız.

 

Kayıt öncesi yurt turu:  Yurda kaydolmadan önce odaları gezmek kayıt öncesi yararlanabileceğiniz en büyük fırsatlardan biridir. Böylelikle yurdun size ne gibi imkanlar sağladığını, sizlere vaat ettikleri ortamı sağlayıp sağlamayacaklarını görebilirsiniz. Eğer size anlatılanlara uymayan bir yurt ise böylelikle anlaşma imzalamadan başka bir yurt bakabilirsiniz.

 

Isıtma:  Özellikle eğitim döneminin kış mevsimini kapsadığını düşünürsek okuyan öğrenci arkadaşlarımız için en önemli imkanlardan biri ise oda ısıtmasıdır. Eğer yeterince ısındığına dair bilgi alabiliyorsanız o yurt her zaman öncelikli yurtlarınız arasında olmalıdır. Banyo ve tuvaletin odanın içinde olması hem hijyen hem de hızlı hazırlanma anlamında sizlere yardımcı olacaktır.

Temizlik imkânı:  Odalarınız temizliğinin yurt tarafından mı yoksa kendiniz tarafından mı yapılması gerektiğini iyi öğrenmelisiniz. Odalar eğer yurt tarafından temizleniyorsa, kaç günde bir temizlendiği, binada yeterli temizlik personelinin bulunup bulunmadığını bilmek hijyen ve temizlik konusunda öğrencilerin sorularını yeterince cevaplandıracaktır. Kullanılan temizlik ürünlerinin sağlığa uygun olup olmadığı, binanın düzenli olarak ilaçlanıp ilaçlanmadığı da yurt yönetimiyle beraber görüşülmelidir.
Üniversitede okurken final haftalarında yoğunluktan olayı kütüphanelerde yer bulmak zorlaşabiliyor. Bu yüzden yurdun içinde sessiz, geniş ve rahat etüt salonları öğrencilerin işine çok yarayacaktır. Öğrenci Baksana olarak birçok yurtta öğrencilerimiz için özel indirimler almakta ve sizlerle paylaşmaktayız.