Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
Yüklüyorum...

Popüler Markalar Nedir? 

Öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarına göre öğrenci bütçesine uygun, indirimleriyle rahatlıkla her öğrencinin alabileceği markaları ön plana çıkardık. Bu markalar öğrencilerin en çok tercih ettiği fırsatlara göre algoritma temelli otomatik sıralanıyor. Belirli bir dönemde bir marka en üst sırada yer alırken başka bir dönemde farklı bir fırsat öğrencilerin dikkatini çekebiliyor. Popüler öğrenci markalarının listelenmesindeki temel konu, öğrencilerin gündemleri, bütçe ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesi. Markaların aynı zamanda üst kategorileri de öğrencilerin ilgilerini çekebilecek şekilde tasarlandı. 

Öğrencilerin ilgisini çeken kategoriler nedir? 

Özellikle moda, teknoloji, eğlence, eğitim, yeme-içme kategorileri öğrencilerin ilgisini çekmekte. Bu kategorilerin altında enver çeşit ürün, marka ve fırsat mevcut. Herkesin ilgisini çekebilecek mutlaka bir ürün var. Öğrencilerin ilgisini çeken kategorileri sırasıyla inceleyelim.

Öğrenci Modası

Gençlere ve öğrencilere yönelik moda sektöründe marka çeşitliliği günden güne artmaktadır. Artan genç nüfusla beraber birçok farklı marka özellikle öğrenci hedef kitlesine yönelik farklı koleksiyonlar bile tasarlayıp, piyasaya sunulmaktadır. Hatta günümüzde artan sosyal medya kullanımı ve artan sosyal medya ünlüleri dediğimiz influencerlarla beraber, gençlerin moda dünyasına olan ilgili günden güne çoğalmaktadır.

Özellikle giyim sektörü hedef kitle, tüketici davranışları ve artan marka sayılarına bağlı olarak çok hızlı reaksiyon göstermekte ve hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Bu değişimlere adapte olabilmek adına da markalar, hedef kitlelerinde yer alan öğrencilerin dikkatini çekebilmek adına farklı stratejiler üretebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda markalar farklı öğrenci indirimi olanakları da sunulabilmektedir. Bu fırsatlar sayesinde öğrenciler kaliteli ve iyi markalara uygun fiyatlarda ulaşabilmektedir.

Her ne kadar ülkemizde ilk, orta ve lise seviyesindeki okullarda forma giyme zorunluluğu olsa da, okul dışında öğrenciler renkli, canlı, sportif ve rahat olmaya özen göstermektedir. Vaktinin çoğunluğunu ders çalışarak geçiren lise öğrencileri spor kıyafetlere daha fazla yönelirken, üniversite çağına geçen öğrenciler daha çok dışarıda vakit geçirmekten hoşlandıkları için daha dışarıya yönelik kıyafetler tercih etmektedir.

Öğrenciler giyim anlamında yükselen trendlerden ve modadan çabuk ve hızlı bir şekilde de etkilenen bir kitledir. Modanın hızlı bir şekilde değişmesi öğrencilerin giyim tercihlerini de etkilemektedir. Özellikle renkli, stillerini de yansıtabilecek, modaya uygun olan ürünler, öğrencilerin ürün tercihlerinde göz önünde bulundurdukları faktörlerdendir. Ek olarak öğrencilerin daha bilindik markaların bilindik ürünlerine sahip olma istekleri de oldukça yüksektir. Ancak bu isteklerinde en belirleyici nokta bilindik markaların ürünlerinin fiyatları olmaktadır.

Öğrenciler En Çok Ne Tarz Giyim Markalarından Hoşlanmaktadır?

Öğrencilerin giyim konusunda tercih ettikleri markalar veya alışveriş yaptıkları mecralar, ağırlıklı olarak bulundukları coğrafi bölgeye, ailelerinin ekonomik ve sosyal durumlarına, okudukları okullara bağlı olarak farklılık göstermektedir. 

Ancak ortak olan nokta ise öğrencilerin uygun fiyata şık giyinebilme arzusudur. Özellikle fiziksel görünüme önem verilen yaş grubunda olan öğrencilerin bir kısmı modaya özel ilgi duymaktadır ve modayı yakından takip etmektedir.

Bu kapsamda da daha renkli, uygun fiyatlı, cıvıl cıvıl ürünler barındıran, hatta daha kaliteli markalara benzer ürün alternatifleri sunan markalar öğrencilerin dikkatlerini çekmektedir.

Ek olarak öğrenciler giyim tercihlerinde dikkat çekici, modaya uygun bir şekilde, renk ve modellerinin modaya uygun olacağı ürünleri istemektedir. Bir de yeni bir ürünü ilk deneyen kişi olmak arzusu da öğrenciler arasında yaygındır. 

Aksesuarlar ve Takılar

Şık giyinmenin destekleyici ve başka unsurlarından birileri de aksesuar ve takılardır. Özellikle kadınlar tarafından sıkça tercih edilen ve kullanılan takılar şık kombinlerin vazgeçilmez parçalarıdır.

Kolye, küpe, bilezik, bileklik gibi ürün gruplarını içinde bulunduran takı kategorisi tasarımlarına, boyutlarına göre farklı fiyatlara sahip olabilmektedir.

Gençlerin ve özellikle öğrencilerin tercihi ise ağırlıklı olarak renkli, genç, canlı tasarımlara sahip olan tasarımlar olmaktadır.

Çantalar

Çantalar günlük hayatta insanların yanlarında eşyalarını taşımaya yardımcı olan ürünlerdir. Sahip oldukları askılar sayesinde bireylere kolay taşıma imkanı sunmaktadırlar. Çok çeşitli boyutlarda olabilen çantaların her bir türü, kullanım yeri ve kullanım amaçlarına göre farklı ihtiyaçlara cevap vermektedir.

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen çanta grubu bilgisayar çantaları, okul çantaları, sırt çantaları, yan çantalar ve spor çantalarıdır. Özellikle okula giderken öğrencilerin kullandıkları sırt çantaları, özelliklerine ve kriterlere göre fiyat bakımından değişiklik göstermektedir. Öğrencilerin de indirime en çok ihtiyaç duydukları ürün gruplarından biri olan okul çantaları ve sırt çantaları, çoğu öğrenci için indirim bakılan ürünlerdir. 

Ayakkabılar

Günlük giyimin olmazsa olmaz ürünlerinden biri ayakkabılardır. Bir ayakkabıda çoğu müşterinin ilk baktığı özellik ayakkabının rahatlığıdır. Rahatlık dışında farklı özellikleri barındıran ayakkabı markalarının fiyatları ortalamaların üzerinde seyredebilmektedir.

Öğrencilerin Moda Harcamaları

Çoğu alanda olduğu gibi öğrencilerin öğrenci indirimine ihtiyaç duydukları alanlardan biri giyim sektörüdür. Hemen her tüketici grubu gibi öğrenciler de kaliteli ürünlere uygun fiyatla ulaşmak istemektedir.Bu nedenden dolayı marka ve alışveriş yapacakları marka tercihleri daha ucuz fiyatlara ürün satan markalardan oluşmaktadır. 

Öğrenciler giyim alanında ise öncelikle ihtiyaçları doğrultusunda olan ürünlere öncelik vermektedirler. İhtiyaç dışında yaptıkları giyim harcamaları ise genellikle toplam harcamalarını etkileyebilmektedir. Ayrıca trendlerde meydana gelen değişimler ve öğrencilerin bu alana duydukları ilgi yine moda alanında yaptıkları harcamaları etkilemektedir.

Öğrencilerin İlgisini Çeken Teknoloji Markaları

Bilgisayar ve telefon ürünlerinin teknolojideki yeri

Teknoloji gündeme gelince herkesin kabul edeceği gibi bilgisayar ve akıllı telefonlarla ilgili haberler ve ürünler en çok takip edilen konular olmaktadır. Özellikle son 10 senede hem teknolojik atılımlar hem de hayatımızı kolaylaştırmamızı sağlayan ürünler televizyonda ve sosyal medya haberlerinde geniş bir yer tuttu. Özellikle dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefon markalarında yeni gelen güncellemeler adeta her sene “bu sefer nasıl olacak” sorularını sormamıza neden oldu. Önceki 10 seneye kıyasla bilgisayarlarda ve telefonlarda özellikle parmak izi okutma, yüz tanıma programı, yapay zeka fonksiyonu, işlemci kapasitesi, şarj kapasitesi, ürün ağırlığında müthiş optimizasyon çalışması, kamera kalitesinin artışı gibi fonksiyonlar en büyük gelişmeler olmuştur. Teknoloji demişken bunun en büyük takipçilerinden olan Z kuşağı da, her sene büyük teknoloji markalarında gelecek haberleri dört gözle beklemekte ve takip etmektedirler. Dolayısıyla da teknolojinin en büyük kullanıcılarından biri de Z kuşağı topluluğundaki öğrenci grubudur.

Teknolojiye yön veren yazılım şirketi Microsoft’ta Windows 10 ve kullanımı

Dünya’da teknolojiye yön veren şirketlerin başında gelen Windows piyasaya sürdüğü yazılımlar ile hayatımıza direk etki etmeye her sene devam ediyor. Windows 10 yazılımı ile yeni ve daha gelişmiş bir işletim sistemine kavuşan kullanıcılar daha yüksek kalitede uygulamaları ve sabitlemeleri erişim kolaylığı sağlayan Başlangıç Menüsü elde etme şansı yakalarlar. Eski sürümlere ek olarak, uygulamaları tek tek açma ve bildirimleri bu şekilde kontrol etme zorluğunu karşı dört uygulamalarınızı ve geri kalan açık işlerini aynı anda görme şansı sunulur. Özellikle Z kuşağının ilgisini en çok çeken özellikler olarak, Windows 10’daki Xbox sayesinde başarılarınızı, etkinliklerinizi, oyunlarınızı bilgisayarınıza getirebilirsiniz. Bunları yapmak için de Microsoft, öğrencilere özel Windows 10 yazılımında %10 indirim sunuyor. 

Telefon kullanımı sırasında koruyuculuk sağlayan Deercase ürünleri ve kullanımı 

Cep telefonları artık günlük hayatımızın bir parçası ve son dönemde gittikçe popüler olan akıllı telefonlar üzerinde kullanılan yan ürünler de pazarda oldukça hacim bulmaya başlıyor. Bunlar kulaklık, şarj aleti ve kabloları, ekran koruyucu jelatinler ve telefon koruyucu kılıflar olarak sayılabilir. Özellikle cep telefonlarının sürekli çizilmesi ve darbe almasına karşı koruyucu yan ürünler seven sevmeyen herkesin kullandığı ürünler haline gelmekte. Deercase markası da müşterilerinin bu gibi kalitesel sorunlarla karşı karşıya gelmemesi için telefon kılıfı, airpod kılıfı, ekran koruyucu, kablo koruyucu gibi ürünleri piyasaya sürdü ve birbirinden güzel tasarımları ile de müşterilerinin estetiksel beğenisini de kazandı. Deercase sadece bir markaya özel ürünler üretmekle de kalmayıp Apple, Samsung, Sony, Huawei, Xiaomi gibi markalara özel ürünler üretip yelpazesini genişletmiştir. Son dönemde özellikle öğrenci topluluğunun büyük beğenisini toplayan Deercase ürünleri %15’lik öğrenci indirimi sağlayarak bu topluluğun ilgisini devam ettirmeye çalışmaktadır.

Sinemanın, Dizilerin ve Eğlence Sektöründeki Yeri 

Diziler, evde ve sinemada izlenen filmler eğlence sektöründe çok önemli bir yere sahip. Ekran karşısına geçip her kesimden insanın en çok yapmakla zaman harcadığı konular hiç kuşkusuz ki film ya da dizi izlemektir. Sektör olarak da dizilere ve filmlere ayrılan bütçeler yıldan yılda gittikçe artmakta ve dijitalleşmeden payını film ve dizi sektörü de almıştır. Özellikle öğrenci topluluğu için kritik öneme sahip bu izleme eylemi son dönemde BluTV gibi dijital ortamların da katkısı ile geçen senelere oranla çok daha fazla yabancı/yerli dizi izlemekte, sinemalar takip edilmektedir. Artan izlenme oranlarının etkisi ile birlikte çekilen filmlerde/dizilerde kullanılan teknolojiler artmış, finansal olarak ayrılan bütçeler de daha yukarı çıkmıştır. Eğlence sektörü olunca da bu alanda en çok vakit geçiren ve harcama yapan kesim hiç kuşkusuz öğrenci topluluğu olmuştur.

Dijital Ortamda Film ve Dizi İzleme Plaftormu Olarak BluTV ve Kullanımı

Dünya’yı kasıp kavuran dijital ortamda internet üzerinden dizi ve film izleme platformuna eklenen BluTV, bu anlamda Türk izleyicilere önemli hizmetler sunuyor. BluTV demişken sadece dizi ve film değil eğlence alanında spor karşılaşmaları, çocuk içerikleri, kısa içerikler de bu platformun bir parçası. Yıllık üye olmak isteyenler için de aylık olarak sadece 9,90 TL. TV üzerinden istenilen vakitte ve rahatlıkta film, dizi ya da programları izleyemeyenler için BluTV 10.000 saatten fazla içeriği ile müşterilerine önemli bir kolaylık sağlamakta. BluTV üniversite öğrencileri için, aylık üyelik olan 22,90 TL ücret yerine %25 indirim uygulayarak 17,90 TL olarak aylık üyelik sağlamaktadır. Üniversite öğrenci kitlesi de kendilerine ayrıcalık tanınan bu platformda önemli bir yer tutmaktadır.

Film, Dizi, Kısa Film Ekipmanlarını Satışa Çıkaran Film Ekipmanları Ürünleri 

Sanat ve eğlence sektörü aklımıza gelince gündelik hayatta ekranda, bilgisayarda karşımıza çıkan filmler, diziler, animasyonlar, kısa filmler hep bir çalışmanın ürünüdür. Bu çalışmalar tabiki diğer sektörlerde olduğu gibi bir takım ekipmanların kullanılması ile ortaya çıkabilir. Film Ekipmanları markası da müşterilerinin hizmetine sunduğu film & fotoğraf ekipmanları satışı, sesli çekim, su altı görüntüleme, VR 360 Derece görüntüleme hizmetlerinin yanı sıra bütün bu ekipmanlarını kiralama seçeneği de sunmakta. Günlük 200 TL’den başlayan kiralama ücretleri ile birlikte “kampanyalar” sayfasında bulundurmuş olduğu birçok indirim ve özel fırsatlar ile müşterilerine en uygun koşullarda hizmet vermeyi sürdürüyor. Öğrenci topluluğu da Film Ekipmanları’nın öğrencilere özel olarak sağladığı indiriminden faydalanabiliyor. Öğrencilerin kullanımına oldukça uygun olan modeller olan Sony A7s3, A7s2 ve Blackmagic Pocket 6K ve Blackmagic Pocket 6K Pro modelleri internet sitesinden Film Ekipmanları sitesinden iletişime geçilerek kiralanabilir ve satın alınabilir. 

Eğitim Alanındaki İhtiyaçlar

Eğitim her birey için en temel ihtiyaçlardan biridir. Ancak maalesef eğitim sisteminde yer alan bazı problemler nedeniyle, özellikle Türkiye’de her birey eğitim alanında eşit haklardan faydalanamamaktadır.

Eğitim almanın zorluklarının yanı sıra pandemi dönemiyle beraber tüm dünyada eğitim sisteminde bir değişim ve dönüşüm başlamıştır. Bu dönüşüm eğitimdeki eşitsizliği daha da gözler önüne koymuştur.

Online eğitim veya uzaktan eğitim kavramlarının eğitim dünyasında yaygınlaşmasıyla birlikte öğrencilerin de ihtiyaçlarında da bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Özellikle teknolojinin eğitimde daha çok kullanılmasının başlamasıyla öğrencilerin mevcut ihtiyaçlarına ek bir de teknolojik ihtiyaçlar doğmuştur. Bu ihtiyaçlar çoğunlukla internet erişim ihtiyaçları, teknolojik cihaz eksikliği, telefon, tablet, bilgisayar ihtiyaçları olarak öne çıkmıştır.

Teknolojik ihtiyaçların yanı sıra temel ihtiyaç olarak nitelendirilen kitap kalem defter gibi ürünlerde de artan fiyatlar nedeniyle her geçen yıl öğrencilerin masrafları artar hale gelmiştir. Öğrenciler bu kapsamda teknolojik ihtiyaçların yanında diğer ihtiyaçları içinde bütçelerine ve imkanlarına uygun olabilecek fiyatta ürün arayışlarını günden güne sürdürmektedir.

Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitimin en temel unsuru teknolojik yeterliliktir. Uzaktan eğitimde eğitimciler ile öğrenciler arasında oluşabilecek mesafe ve engellerin ortadan kalkması için teknolojik altyapı ve teknolojik donanımlar yeterli olmalıdır. 

Uzaktan eğitim 2 farklı formda uygulanabilmektedir. Bu formlar eş zamanlı eğitim veya eş zamansız yürütülen eğitim olarak iki ayrı şekildedir. Eş zamanlı eğitimlerde öğrenciler canlı yayın aracılığıyla öğretmenleriyle ders yaparken, eşzamansız eğitimde öğretmenlerin ve derslerinin videolarını istedikleri zaman istedikleri yerden izleyerek eğitimlerini sürdürmektedir.

Uzaktan eğitime dahil olabilmek için öğrencilerin bilgisayar tablet telefon gibi ekranlı teknolojik cihazlara ihtiyaçları daha fazla olmuştur. Ancak özellikle ülkemizde bu cihazlara sahip oldukları fiyatlardan ve değişkenlik gösteren döviz kurlarından dolayı her öğrenci rahatlıkla ulaşamamaktadır.

Ek olarak uzaktan eğitim en çok küçük yaş gruplarını, daha büyük yaş gruplarına göre psikolojik olarak da oldukça fazla etkilemektedir. İleri yaş gruplarında, yani lise ve üniversite öğrencileri ise hazırlandıkları sınavlar ve sosyalleşme açısından etkilenmektedir. Bu dönemde öğrencileri motive edici unsurların azalması da ekstra zorluklar çıkarmaktadır.

Kitaplar

Başarıya giden yolda öğrencilerin kitaplarla olan ilişkisi akademik başarılarına doğrudan yansımaktadır. Bu bağlamda kitaplar hem dersler açısından hem de öğrencilerin girmek için çokça emek sarf ettikleri sınavlar açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. Eğitim ihtiyaçlarını gidermek için ders kitapları olmazsa olmaz ürünler arasındadır.

Ders kitapları öğrenciler için en temel malzemelerden biridir. Lise öğrencileri özellikle test kitaplarına yoğun bir şekilde ihtiyaç duymaktadır. Online ve uzaktan eğitimin yaygınlaşmasıyla beraber ise test kitaplarının da dijital ortamlarda yeni versiyonları çıkmaya başlamıştır. Yayınevleri basımını yaptıkları kitapların iOS, Android, web versiyonlarını da çıkartarak öğrencilere dijital ortamlarda da destek olmayı hedeflemiştir.

Bunların yanında online üyelik sistemleriyle öğrencilere sadece online kitap sunmanın yanı sıra çeşitli eğitim videoları, soru çözüm videoları ve kısa videolarla özellikle lise öğrencilerinin üniversite sınavlarına hazırlık süreçlerinde onlara destek olmaya devam etmektedirler.

Okuma kitapları da öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Öğrencilerin ve gelecek nesillerin okuması oldukça önemlidir. Fakat kitap fiyatlarında öğrencilere ek fırsatlar sağlanmaması da onların okumaya olan ilgilerini etkileyebilmektedir. Çünkü kitaplar erişilebilir gözükmemektedir.

Kitap Fiyatları

Piyasada oldukça farklı çeşit kitap mevcuttur. Kitapların özelliklerine göre ise fiyatları değişkenlik göstermektedir. Örneğin lise öğrencileri ağırlıklı soru bankası türündeki kitapları tercih etmektedir. Fakat tercih ettikleri soru bankaları da yayınevi, içeriği, konu anlatımına sahip olup olmaması gibi bir çok farklı unsura göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat farklılıklarının olması ve fiyatların da genel olarak yüksek olması nedeniyle de öğrencilerin indirime ihtiyaç duydukları ürünler arasında kitaplar yer almaktadır.

Üniversite öğrencileri ise ders kitapları konusunda çoğunlukla ikinci el kitapları tercih etmektedir. Bu durumun temel nedenlerinden biri de eğitim dili yabancı dil olan üniversitelerin yabancı dilde ders kitapları kullanması ve de bazen yurt dışından temin edilmesi gereken kitapların fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır.

Kırtasiye Ürünleri

Kırtasiye malzemeleri de anaokulundan üniversiteye kadar okul dönemindeki tüm öğrencilerin temel önceliklerinden ve ihtiyaçlarından biri olarak nitelendirilmektedir. Hatta öyle ki sadece öğrencilerin değil profesyonel iş hayatındaki bireylerin de önemli ihtiyaçları içerisindedir. Aynı zamanda zorunlu ihtiyaçlar içerisinde de nitelendirilmektedir.

Kalem, silgi, defter, çanta, kalem kutu vb. Bir çok malzemeye erişimi olmayan öğrenciler de mevcuttur. Kırtasiye ürünlerine erişimi olup, satın alabilen öğrenciler ise maalesef yüksek fiyatlardan dolayı her istedikleri ürünü temin edemeyebilmektedir.

Kırtasiye Ürünleri Fiyatları

Kırtasiye ürünleri markalarına ve türlerine göre değişik fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda ürünlerin işlevsellikleri, üretim yerleri, modelleri de fiyatları etkileyen unsurlar arasındadır. Kırtasiye ürünleri denilince akla ilk gelen kalemler, defterler bile kur değişikliklerinden dahi hızlıca etkilenebilmektedir.

Bu çeşitliklerden dolayı da öğrencilerin indirim aradıkları, ucuza temin etmek istedikleri ürünler arasında kırtasiye ürünleri yer almaktadır. 

Yeme- İçme

Yeme içme kategorisinde yer alan restoran ve cafelerden öğrenciler dilediği gibi yararlanma fırsatına sahiptir. Özellikle öğrencilerin sıkça ziyaret ettiği, arkadaşlarıyla vakit geçirdiği, ders çalıştığı lokasyondaki yeme içme mekanları, öğrencilerin ilgisini çekmek adına Öğrenci Baksana’ya özel indirimler ve özel fırsatlar sağlamaktadır.

Yeme İçme Alanında Trendler

Pandemi dönemi etkisiyle sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme gibi konular oldukça popüler hale gelmiştir. İnsanlar sağlıklarına önem vermeye, sağlıklarını korumak adına da daha faydalı yemekler ve besinler tüketmeye özen göstermeye başlamıştır. Bu kapsamda tüketicilerin sağlıklı beslenme konusunda da bilinç oranları artmaktadır. Hatta sosyal medya ve arama motorlarında bu konular hakkında yapılan aramalarda da büyük bir artış ve yükseliş gözlemlenmektedir.

Özellikle gıdaların, hazırlanan yemeklerin sağlığa olan faydaları, besin oranları tüketiciler için öncelikli hale gelmiştir. Buna ek olarak organik ve doğal gıdaların tercih edilme oranı artmıştır. Aslında pandemi dönemi öncesinde de artan sağlıklı beslenme trendi pandemi ile birlikte öncelikli bir hale gelmiş olmuştur. Doğal gıdalar içerisinde ise bağışıklık sistemini destekleyici ve yükseltici besinler öne çıkmıştır. Bağışıklık sağlığına olan bu artan ilgi, 2021'de sağlık ve zindelik endüstrisinin ana odak noktası olmaya devam edecektir. Birçok tüketici, koşulları tedavi etmeye odaklanmak yerine, güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi aracılığıyla bunları önlemeye çalışacaktır.

Puratos'un 15 ülkedeki 7500'den fazla tüketici arasında yaptığı bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koymaktadır. Araştırma doğrultusunda tüketicilerin %60'ının artık sağlıklarını güçlendirmek için gıdaya yöneldiğini ifade etmektedir. Tüketicilere ayrıca sağlıklı gıda olarak neyi düşündükleri de bu araştırma kapsamında sorulmuştur. Bu konudaki cevaplar ise genel olarak farklı farklı gelmiştir. Uluslararası tüketicilerin üçte ikisi sağlıklı gıdanın malzemeleri çıkarmakla ilgili olduğunu düşünmüş, üçte biri bunun içerik eklemekle ilgili olduğuna inanmışlardır.

Aslında sağlıklı ve düzenli beslenmek veya diyet yaparak beslenmek, katı sınırlamalar, gerçekçi olmayacak şekilde zayıf kalmak veya kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum bırakmakla ilgili değildir. Aksine, harika hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı iyileştirmek ve ruh halinizi yükseltmekle ilgilidir. Bu kapsamda sağlıklı ve düzenli beslenme trendi dengeli ama daha faydalı yemekler tüketmeye teşvik edici bir trenddir.

Öğrencilerin Yeme Alışkanlıkları

Sağlıklı beslenme bahsedildiği üzere her bir birey için önem taşımaktadır. Ancak özellikle gelişim çağındaki bireyler ve okul dönemindeki öğrenciler için daha da fazla değerli bir konu haline gelmiştir. Özellikle gelişim çağındaki gençler ve öğrencilerin okul döneminde düzenli beslenmesine aileleri tarafından büyük özen gösterilmektedir. 

Okul ve üniversitede öğrencilerin sağlıksız beslenmesi, daha düşük notlara, hastalığa, yorgunluğa ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca öğrenciler dengeli gıdalar tüketmelidir. Fakat özellikle üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu yurtta kalmaya başladıklarında yeme içme düzenlerinde ister istemez bozulmaktadır. Aile evinden uzakta kalınması, dışarıdan yemek yeme oranının artması ve de gece geç saatte yemek servisine gibi durumlar sonucunda öğrencilerin üniversiteye gittiklerinde kilo alması şaşırtıcı olmamaktadır. 

Bu bağlamda üniversite birinci sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir beslenme araştırması her dört öğrenciden birinin kampüsteki ilk yıllarında kilo aldığını ve yeme içme düzenlerinin bozulduğunu göstermektedir. Daha çok oranda kilo alan öğrenciler daha az az meyve ve sebze yiyen öğrenciler olurken, bu grup öğrenciler daha yağlı yiyecekler yemişlerdir. Yine de sağlıklı beslenme bilincine sahip üniversite öğrencileri bile zaman zaman hızlı paketler ve hazır gıdalar tüketebilmektedir. Ara sıra tüketilen bu tarz gıdalar çok büyük bir zarar vermezken, birçok atıştırmalık yiyecek ve içeceğin yalnızca boş kaloriler içermediğini, aynı zamanda zararlı maddeler de içerdiğini unutmamak önemlidir.

Tabii ki yoğun okul döneminde bir de öğrenci harçlıklarıyla sağlıklı beslenme öğrenciler için öncelikli olmayabilmektedir. Ancak öğrencilere sağlıklı alternatifler sunan mekanların çeşitliliğinin artması ve de bu mekanların öğrencilere özel indirimler, fırsatlar sunması, bu hedef kitle içerisinde tercih edilirliği ve bilinci artırmaktadır.

Öğrenciler Ne Tarz Mekanlarda Yemek Yemektedir ve Ne Tarz Mekanları Tercih Etmektedir?

Öğrencilerin bir kısmı yukarıda bahsedilen sağlıklı yaşam, sağlıklı ve dengeli beslenme konularına önem verirken, büyük çoğunluğu fast food olarak da bilinen hazır gıdaların yer aldığı yiyecek markalarına veya mekanlarına büyük ilgi göstermekte. Yine de buna ek olarak gençlerin ve öğrencilerin dengeli beslenmesine teşvik etmek adına sağlıklı ürünler ve yemekler sunan markaların da öğrenci hedef kitlesine yönelik fırsatlar sunarak onların ilgilerini çekmeleri üzerine çalışılmalıdır.

Ek olarak zincir restoranlar ve cafeler de öğrencilerin sıkça uğramayı tercih ettikleri noktalardan biridir. Bu tarz mekanların bilinirliğinin yüksek olması öğrencilere hem güven vermektedir hem de lezzetli alternatifler sunmaları dolayısıyla sıkça tercih edilmektedir.