Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
3 dakikalık okuma 0 Yorum

Amsterdam'da Çevreci Bisiklet Projesi

Dünyada en çevreci ulaşım araçları dendiğinde akla gelen ilk araçlardan biri bisiklet. Özellikle Avrupa’nın geneline bakacak olursak birçok ülkede bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Fakat bu ülkeler arasında Hollanda dünyada bisiklet dendi mi akla gelen ilk ülkelerden. Hatta Hollanda’da bisiklet kullanımı o kadar yaygın ki, bu durumdan fayda sağlamaya, sürdürülebilirlik konusunda da kendilerini geliştirmeye başlamışlar.

 

1960 ve 1970’li yıllarda Hollanda’da arabaların sayısı hızla artmış. O dönemlerde arabaların gelecekte önemli yer tutacağı düşünülüyormuş dolayısıyla hemen herkes araba almaya başlamış. Ancak arabaların yaygınlaşmasıyla beraber trafik artmış, bir çok insanın, özellikle de çocukların hayatlarını kaybetmesiyle birlikte bu duruma çözüm olarak bisiklet kullanımı yaygınlaşmaya başlamış.

 

Günümüzde Hollanda’da tüm şehirler kendilerini bisikletlere teslim etmiş durumda. Özellikle Amsterdam Avrupa'nın "bisiklet şehri" olarak anılıyor. Bununla beraber Hollanda dünyadaki kişi başına en çok bisiklet unvanına sahip. Ülkede bisikletler sokaklarda hızla gidiyor, onları koruyucu kanunlar var ve öncelik onların. Başkent Amsterdam’da nüfusunun yaklaşık yüzde 68’i, her gün işe ya da okula bisikletle gidiyor. Bu da günde ortalama 2 milyon kilometre bisiklet sürüldüğü anlamına geliyor. Tüm bu bisiklet kullanıcıları ise günde yaklaşık 20 milyon watt enerji üretebiliyor. Guillaume Roukhomovsky ve Blaž Verhnjak adlı 2 girişimci için ise bu, çok fazla kullanılmamış bir enerji. Başlangıçları S-Park projesi ile de bu gücü şehre yaymak istiyorlar.

 

S-Park projesi kapsamında Amsterdamlılar’a bisikletlerine takmak için bir ön tekerlek veriliyor. Bu tekerlek sayesinde de bisikletler sürüldükçe enerji topluyor ve sürücüler bisikletlerini özel bisiklet parkı alanına park ettikleri zaman da toplanan bu enerji caddenin ışıklarını aydınlatacak kadar elektrik sağlıyor.

 

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji üretme konusunda Amsterdam için çeşitli hedefler var. Örneğin 2025 yılına kadar şehir elektriğinin 1 / 4'ünün sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda da S-Park projesinin uzun vadede hem Amsterdam’da hem de tüm ülkede yaygınlaşması düşünülüyor. Öğrenci olarak da okula giderken sen de hem yaşadığın dünyaya hem de enerji üretimine katkı sağlamak istemez miydin?

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/amsterdamda-cevreci-bisiklet-projesi?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar