Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
7 dakikalık okuma 0 Yorum

En Yeni Lisans Bölümleri Ve Tercihler

YKS ne zaman, hangi tarihte sınava kaç gün kaldı ve sınav yerleri giriş belgesi yayınlandı mı? 2022 ÖSYM ile YKS üniversite sınav tarihi değişti mi?2022 yılında YKS sınava girecek olan adaylar önümüzdeki 3 ay içinde tercih heyecanı yaşayacak. YKS Sınavına giren adayların birçoğu üniversite bölümlerini araştırmaya başladılar bile. 

 

Adaylar tercih zamanı sürprizlerle karşılaşabilirler çünkü yeni açılan bölümler var. 2022 yılında yeni açılan üniversite bölümleri neler merak edenler için gelin beraber bakalım.

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan resmî gazetede kurulan bazı yeni fakülteler yer aldı. Buna göre 8 üniversite bünyesinde kurulan fakülteler ile bu yeni bölümler, öğrenci alabilecekler.

 

Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde fakülte kurulması ile bazı fakülte ve yüksekokulların kapatılmasına ilişkin cumhurbaşkanı kararı resmî gazetede yayımlandı. Gelin ilk olarak yeni açılan fakülteler bakalım.

 

8 Mart 2022’de Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre,

- Ordu Üniversitesi’ne bağlı Spor Bilimleri Fakültesi,

- Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi,

- Bahçeşehir Üniversitesi’ne bağlı Eczacılık Fakültesi,

- Fırat Üniversitesi’ne bağlı Eczacılık Fakültesi,

- Kastamonu Üniversitesi’ne bağlı Diş Hekimliği Fakültesi,

- Maltepe Üniversitesi’ne bağlı Finansal Bilimler Fakültesi,

- Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Eczacılık Fakültesi,

- İstanbul Gedik Üniversitesi’ne bağlı Mimarlık ve Tasarım Fakültesi kuruldu.

 

Söz konusu kararla da;

- Ordu Üniversitesi’ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,

- Marmara Üniversitesi’ne bağlı Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu,

- İstanbul Gedik Üniversitesi’ne bağlı güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi kapatıldı.

 

Aynı zamanda da Anadolu Üniversitesi AÖF kapsamında 2022-2023 eğitim dönemi için kayıt aldığı yeni bölümler;

 

ÖN LİSANS PROGRAMLARI

- Bilgisayar Programcılığı

- Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

 

LİSANS PROGRAMLARI

- Görsel İletişim Tasarımı

- İktisat (İngilizce)

- Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce)

 

 

 

Peki Ya Bu Yeni Bölümler İçin Tercihi Nasıl Yapmalıyız?

 

 

Yeni açılan bölümlerde daha önce hiç öğrenci alımı olmayan bölümler olduğu için herhangi bir puanlama, sıralama gibi durum yoktur. Genellikle YÖK ATLAS’da tüm bölümlerin yanında puanlamaları olurken bazılarında ise çizgi (—) şeklinde durabiliyor. Bu durum ise bölümün yeni açıldığı ve ilk kez öğrenci alımına başladığını gösteriyor.

 

Yükseköğretim kurumlarının yeni açtığı yani en küçük puanı oluşmayan programları tercih edecekseniz çoğu uzmanın tavsiyesi, şu yöndedir; seçtiğiniz üniversiteye eşit üniversitelerin benzer programlarının kaçıncı sıradan öğrenci aldığına bakmak. Bu üniversitelerin hangi puan aralığından ve başarı sırasından öğrenci aldıklarını inceleyebilirsiniz. Örneğin Bolu’da bir iktisat bölümü açılmışsa; bu bölümün taban sırasının, Bolu’nun komşu illerindeki üniversitelerin iktisat bölümleri ile yakın çıkması olasıdır.

 

Yeni açılan bölümün hakkında iyi veya kötü yorum yapmak pek sağlıklı bir durum olmayacaktır. Çünkü büyük ihtimalle, yeni açıldığından dolayı diğer bölümlere karşı nazaran eksikleri olacaktır fakat bu yine de kötü olduğunu göstermez. 

 

 

 

Yeni Açılan Bölümlerin Taban-Tavan Puanları Nasıl Belirlenir?

 

 

Biliyoruz ki her adayın 24 tane tercih hakkı bulunmakta. Diğer bölümler gibi yeni açılan bölümlerin de belli bir kontenjanı vardır.

 

Yapılan tercihlere göre bölüm en yüksek puanlı öğrenciden alım yapmaya başlar ve kontenjan limitine kadar geriler.

 

Örneğin; A bölümü yeni açılmış ve 120 kontenjan ayırmış olsun. A bölümüne yapılan tercihlerden en yüksek puanı olan aday, bölüme birincilikle yerleşir ve tavan puanı olarak belirlenir. Taban puanı ise 120 kişilik kontenjandan 120. olarak yerleşen adayın puanı olur.

 

Özetle tavan puanı bölüme yerleşen öğrencilerden en yüksek puan ile, taban puanı ise bölüme yerleşen en düşük puan ile belirlenir. Sonraki senelerde ise yeni adaylar için taban ve taban puanları önceki senenin yerleşme durumuna göre yayınlanır.

 


 

En Doğru Tercihi Nasıl Yapabilirim?

YKS sınavı ne zaman, sınava kaç gün kaldı? 2022 ÖSYM YKS sınav giriş belgesi yayınlandı mı? TYT, AYT, YDT sınavı hangi gün, sınav saat kaçta?

 

Doğru tercih yapabilmek için adayların üniversite ve bölümlerle ilgili araştırma yapabileceği birçok site ve danışmanın yanı sıra bir yer daha var; YÖK Atlas

 

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), hayata geçirdiği YÖK Atlas, birçok adayın başvurduğu bir alan. YÖK Atlas’a buradan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Web sayfasına tıkladığınızda karşınıza renklerle ayrılmış sekiz alan çıkıyor.

 

1- Lisans Atlası: Lisans programlarına yerleşenlerin puanları, başarı sıraları, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) netleri, geldikleri liseler, bölgeler, programda görevli öğretim üyeleri, yabancı uyruklu öğrenciler, Erasmus trafiği ve benzeri pek çok detay var. Alan Yeterlilik Testleri’nden (AYT) 170 ve üzeri alanlar bu alanı kullanabilir.

 

2-Önlisans Atlası: Burada da Lisans Atlası’nda olduğu gibi yerleşenlerin cinsiyet dağılımı, okul birincileri, YKS net ortalamaları, mezun oldukları lise alanları gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) 150 ve üzeri puan alan ve ön lisans programı düşünen adaylar bu alandan faydalanabilir. 

 

3- Lisans Tercih Sihirbazı: 2019 YKS ile öğrenci alan lisans ile ön lisans programlarının kontenjan bilgileri var. Eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapabilirsiniz.

 

4-Ön lisans Tercih Sihirbazı: Ön lisans programlarının kontenjan bilgileri var. Şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapmak mümkün.

 

5- Başarı Atlası: Sadece öğrenim görenlerle ilgili değil, mezunlarla ilgili de bilgi var. Örneğin, tıp istiyorsanız, yerleşmek istediğiniz üniversitede okuyanların Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndaki (TUS) başarı oranlarını görebilirsiniz.

 

6-Net Sihirbazı: 2019 YKS’de Merkezi Yerleştirme ile öğrenci alan lisans ve ön lisans programlarına yerleşenlerin, TYT-AYT testlerinde yaptıkları netleri burada yer alıyor.

 

7- Meslek Atlası: 2019 YKS’de mesleklerin tercih edilme istatistiklerini inceleyerek hangi mesleklerin daha çok tercih edildiğini değerlendirebilirsiniz.

 

8- Tercih Listem: Üniversite ve program seçimlerini yaparak listenizi oluşturabilirsiniz. Tercih listelerindeki programları sıralayabilir, koşul ve diğer bilgilerini görerek kendi durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 

 

Yazar: Zeynep Kılıç


 

KAYNAKÇA:

https://www.arsivciegitim.com/aof-yeni-acilan-bolumler-2022/

https://www.takvim.com.tr/guncel/2022/03/07/baskan-recep-tayyip-erdoganin-imzasiyla-yayimlanan-resmi-gazetede-kurulan-yeni-fakulteler-yer-aldi

https://www.hurriyet.com.tr/egitim/tercih-listesi-yaparken-bunlara-cok-dikkat-edin-41580261

https://www.ybsblog.com/yeni-acilmis-bolumlerin-puani-nasil-olur/

https://www.haberturk.com/yks-sinavi-ne-zaman-sinava-kac-gun-kaldi-2022-osym-yks-sinav-giris-belgesi-yayinlandi-mi-tyt-ayt-ydt-sinavi-hangi-gun-sinav-saat-kacta-3449299

https://yokatlas.yok.gov.tr/

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/en-yeni-lisans-bolumleri-ve-tercihler?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar