Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
5 dakikalık okuma 0 Yorum

Kaykay Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kaykay Rehberi

 

Yaz aylarında ve havaların uygun olduğu koşullarda açık havada yapılabilecek en eğlenceli sporlardan birisi de kaykay kaymak! Son zamanlarda yüksek ilgi görmeye başlayan bu hobi/spor sizin de ilginizi çekebilir. Peki kaykay nedir, nasıl sürülür, çeşitleri nelerdir ve kaykay kayarken nelere dikkat etmeliyiz biraz bunlara göz atalım. Sizin için detaylıca araştırıp hazırladığımız bu yazımızda kaykay ile ilgili neredeyse bütün sorularınızın yanıtı vereceğiz…

 

Eğer siz de spor salonuna gidip kapalı alanlarda spor yapmayı sevmiyorsanız veya motive olamıyorsanız, kendinize basit bir kaykay alıp rahatlıkla (ve tabii dikkatlice) sokaklarda kaykay ile gezebilirsiniz. Hem de bu sırada bütün vücudunuzu çalıştırmış olacaksınız. İlk defa kaymaya başladığınız için alışmak biraz uzun sürebilir. O yüzden mutlaka ilk seferlerinizi daha yumuşak zeminlerde denemek isteyebilirsiniz.

 

Kaykay nedir?

 

Bir çeşit denge sporu olan kaykay kaymak için kendinize kaykay almanız gerekiyor. Dünyada pek çok insanın yaptığı bu sporun kendine has korumaları ve aksesuarları bulunmakta. En basit anlamda düşündüğümüzde kaykaylar bir tahtanın altına takılmış 4 tekerlekten ibarettir. Dingil ve rulmanlar ile birbirine bağlanan silikon veya kauçuk tekerlekler ile boardun altına tutturulur.

 

Kaykay sürerken nelere dikkat edilmelidir?

 

İlk defa kaykay sürenlere, kaykayı halıya veya çim üzerine koyarak denge çalışması yapması tavsiye edilir.

 

Kaykayın ekstrem bir spor olduğunu aklınızdan çıkarmayın, o yüzden mutlaka koruyucu ekipmanınızı kullanın.

 

Kaykaylar düzenli kullanımda az çok 6 ay - 1 yıl içerisinde eskirler, bu durumda yeni bir kaykay almaktansa zımpara kağıdını, vidaları ve tekerlekleri yenileyebilirsiniz.

 

Düşmenin, bu sporun bir parçası olduğunu unutmayın :)

 

Kaykay çeşitleri nelerdir?

 

Kaykaylar kullanıldıkları alana göre 4 gruba ayrılırlar. Bunlar:

 

- Klasik kaykaylar

- Longboardlar

- Yamba kaykayları

- Waveboardlar

 

Her birinin kendisine has özellikleri vardır.

 

- Klasik Kaykaylar

Hepimizin de bildiği, üstü zımparalı kaykaylardır bunlar. Parkurlarda ve parklarda kullanılırlar genelde. Ayrıca akrobatik hareketler için de idealdir. Ancak uzun yolda kullanılması pek tavsiye edilmez.

 

- Longboardlar

Son zamanların popüler kaykaylarından biri olan bu kategorideki kaykaylar normal kaykaylara göre daha uzundur. Tekerlekleri de daha büyük ve yumuşaktır, bu yüzden kolayca hızlanabilirler ve titreşimlerden çok da etkilenmezler. Uzun gezintiler için idealdir.

 

- Yamba Kaykaylar

Yamba kaykayları longboardların ufak hali gibidir. Bu hızlı, dinamik, hafif ve ufak kaykaylar, şehir içerisinde rahatlıkla hız yapabilirler. Kalabalık ve sıkışık alanlarda da gayet kullanışlıdırlar.

 

- Waveboardlar

Bir diğer kaykay çeşidi ise Waveboard olarak geçen, 4 tekerlek yerine 2 tekerleğe sahip olan bu kaykaylar, yere temas olmadan da sürülebilir fakat dengede durması diğer kaykaylara göre çok daha zordur.

 

Bütün bu çeşitleri değerlendirdiğimizde, hangisini almanın size daha uygun olduğuna tabii ki fiyatlarına da bakarak karar verebilirsiniz.

 

Genel anlamda konuşmak gerekirse, klasik kaykayların daha çok az bütçeli seçeneği bulunmaktadır. Diğer bir karar mercii ise tabii ki, kaykayı ne için kullanmak istiyorsunuz sorusuna verdiğiniz cevaptır. Eğer şehir içinde sürüp, arada bir skatepark’a gitmek istiyor ve platformları kullanıp farklı akrobatik hareketler öğrenmek istiyorsanız, klasik kaykay yine bu noktada size yeterli şeyleri sağlayacaktır.

 

Eğer sadece şehir içinde sürüp, ulaşım için kullanacaksanız ve taşıması kolay bir kaykay arıyorsanız Yamba Kaykaylarını tavsiye ederiz.

 

Tabii şehiriçi haricinde farklı yerlerde de sürmek istiyorum derseniz o zaman Longboardları tavsiye ederiz.

 

Bunlar haricinde en önemli noktalardan birisi de, oyuncak kaykay olarak tabir edilen ucuz ve dandik kaykaylardan almamanızdır. Bu kaykaylar genelde üstünkörü tasarlanmış, ağır ve ilk darbede parçalanabilecek, koruması olmayan düşük kaliteli kaykaylardır. Bunun yerine yukarıda belirttiğimiz spor için kullanılan kaykaylardan almanız daha iyi olacaktır. Bu kaykaylar daha uzun ömürlü ve konforlu olduğu için genele baktığımızda daha ekonomiktir.

 

Kaykay Ekipmanları

 

- Kaykay Ayakkabısı

 

Kaykay ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 

- Dikişli olup olmadığı

- Yapıldığı materyaller

- Ağırlık

- Tutuş

- Ayak içi duruşu

- Bağcık korumasıdır.

 

Güvenlik nedenleri ile bu kaykay ayakkabısı kullanarak kaymanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

- Koruma Ekipmanları

 

Kaykaya ister yeni başlayın ister yılların tecrübeli kaykaycısı olun, en önemli kurallarından birisi de koruyucu ekipmanlarınızın olmasıdır. Bunun sebebi, kaykay yaparken herkes düşer (evet, siz de düşeceksiniz). Vücudunuz düşme sonucunda alınan darbe ile yaralanabilir, o yüzden mutlaka ama mutlaka kask, bileklik, dirseklik ve dizlikten oluşan bir koruma seti kullanın.

 

İlk defa yapıyorsanız, kaykay yapacağınız yerin tümseği, çatlağı, çukuru olmamasına dikkat edin.

 

Kaykay Sporunun Faydaları

 

Aerobik bir spor olduğu için kalbinizi güçlendirir ve onu çevreleyen kasları destekler. Kaykay sürmeye alıştıktan sonra daha zorlu parkurları deneyebilir ve kaykay üzerinde geçirdiğiniz süreyi artırarak bolca egzersiz yapabilirsiniz.

 

Genelde parklarda ve parkurlarda yapılan bu spor, sizi aynı zamanda sosyalleşmeye de itebilir. Hem spor yapıp hem de yeni insanlarla tanışabilir ve onlardan tavsiyeler alabilirsiniz. Dışarı çıkıp yakındaki parklardan birisine gidip veya yakın arkadaşlarınızdan birisini ikna edip, hem sosyalleşip hem de spor yapabilirsiniz.

 

Bunların yanında kaykayınız ile arabayla veya toplu taşıma ile gideceğiniz yerlere gidebilir böylece trafik ve diğer can sıkıcı şeyleri eleyebilirsiniz. 

 

Kaykay sürdükçe zamanla göreceksiniz ki kol ve ayak kaslarınız güçlenecek, el-göz koordinasyonunuz artacak e vücudunuz daha iyi hissetmeye başlayacak.

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/kaykay-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar