Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
5 dakikalık okuma 0 Yorum

Kışın Gezilecek Rotalar

Aralık ayına girmiş bulunmaktayız ve artık kış mevsimindeyiz. Kışları erken hava karardığından mı yoksa iş/okul mesaisi fazla olduğundan mıdır bilinmez çoğumuz daha çabuk yoruluyor, daha çok dinlenmek istiyoruz. Fakat biliyoruz ki yaz aylarında değiliz ve çabucak bir ada kaçamağı ya da günübirlik deniz kıyısı gezileri yapamıyoruz. Kış aylarında gezebileceğimiz nereler var? Çoğu maalesef ki şehir merkezlerinden uzakta ama araba/uçak/tren ulaşım yolları ile rahatça destinasyonunuza varacağınıza eminiz. Burada dikkat etmemiz gerekenlerden ilki de fırtınalı dönemlerde yolculuk/tatil yapmamak. Genellikle uzun ve sıcak tutan kıyafetler giyinmek. Çünkü hava malum 😊 Eğer araba/otobüs gibi bir vasıta ile destinasyonunuza ulaşacaksanız binmeden önce kar lastiği/zincir kontrolü yapınız.

Bu yazımızda sizlere kış aylarında nerelerde tatil yapabileceğinizden bahsettik. Yazımızı okumak için aşağıya göz atabilirsiniz.

 

Doğu Ekspresi - Kars

Özellikle de son yıllarda ünü diğer ülkelere de yayılan en meşhur kış rotamız Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek. Doğu Ekspresi sizler için muhteşem bir deneyim olacak, buna eminiz. Özellikle sıcak çayınız/kahveniz ile yollardaki kar manzaralarını trende seyretmek, oldukça size zevk verecektir. Fakat bilet almayı sona bırakmayın, çünkü biletler hızlıca tükeniyor ve sonrasında da zor bulunuyor ☹

Sarıkamış’ta kayak yapmak isteyenler için de kaçırılmayacak bir fırsat olan Doğu Ekspresi turu için özel tur sitelerinde de tur satın alabilir ya da bireysel olarak yola çıkabilirsiniz.

 

Kapadokya

Kapadokya, hem yeni çiftler için harika bir balayı noktası hem de arkadaşlarınızla gezebileceğiniz ve Ankara-Kayseri’ye yakın günübirlik bir gezi rotası. Bir mağara otelde kalabilir, lezzetli Türk yemeklerinin tadını çıkarabilir ve Kapadokya’nın yeraltı şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Turist kalabalığından ve yüksek sezondan kaçınmak isterseniz, Kapadokya, Türkiye’de kışın gezilecek yerler arasında listenin en başını çekmektedir.

hava taşıtı, balon, ulaşım, açık hava içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kapadokya’da jeep ile safari turları yapmak için sabah saatlerini ya da akşamüzeri gün batımı saatlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Güvercinlik Vadisi, Paşabağ, Uçhisar Kalesi, Hasandağı, Zelve Açık Hava Müzesi, Tarihi Taş Köprü, Saç Müzesi, Yeraltı Seramik Müzesi, Çavuşin Kilisesi, Çavuşin Eski Cami, Güllüdere Vadisi, Vaftizci Yahya Kilisesi, Seyyah Han, Kızılçukur Vadisi ve daha birçok yeri ziyaret edebilirsiniz.

 

Uludağ, Bursa

Uludağ, tanınmış kayak merkezleri ve muhteşem manzarası ile Türkiye’nin en popüler kış destinasyonlarından biridir. Özellikle Aralık-Mart ayı arası kayak ve müzik festivallerine gelen turistlerle doludur.

gök, açık hava, kar, doğa içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uludağ’ın zirvesi Kartaltepe 2543 metre yükseklikte ve 22 dakikalık bir tırmanışın ardından sizi bembeyaz bir manzara ile karşılıyor. Sonrası karın keyfini çıkarmak ve kayak yapmak kalıyor. Bursa, gerek kayak tatili gerekse tarih ve kültür gezileri için Türkiye’de kışın gezebileceğiniz şehirler arasında yer alıyor.

Uludağ Milli Parkı, Uludağ Kayak Merkezi, Çobankaya Yaylası, Softaboğan Şelalesi, Aras Şelalesi, Kilimli Gölü, Buzlu Göl, Aynalı Gölü ve daha birçok yer buraya geldiğinizde gezebileceğiniz yerler arasındadır.

 

Eskişehir

İstanbul’dan uzakta ama trenle bu uzaklığı minimuma indirebilirsiniz. Ankara ve Konya’da yaşayan öğrencilerimiz için de güzel bir hafta sonu kaçamağı olabilir.

ağaç, su, açık hava, nehir içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Öğrenci şehri olan Eskişehir’de kışın her zaman keyif verici bir şeyler mutlaka bulunur. Odunpazarı ise Eskişehir’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca Eskişehir’de ismi de yerleşmiş olan Barlar Sokağı, Doktorlar Caddesi’nde arkadaşlarınızla oturup vakit geçirebileceğiniz birçok mekân da bulunmaktadır.

Ayrıca,Odunpazarı Evleri, Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve ETİ Sualtı Dünyası, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi, Kentpark ve ETİ Arkeoloji Müzesi ve daha birçok yer gezilecek yerlerin arasındadır.

 

Bolu

Güzel doğası ve muhteşem geleneksel Türk yemekleri ile bilinen Türkiye’nin mutfak merkezi olan Bolu. Bolu’da kışın yoğun bir şekilde kar yağar ve göl bölgesini adeta cennetten bir yer haline dönüştürür. Kartalkaya Kayak Merkezi’nin yanı sıra Yedigöller ve Abant özellikle popülerdir. İpek Yolu’nun geçtiği eski Osmanlı kasabaları olan Göynük ve Mudurnu’yu da ziyaret edebilirsiniz.

ağaç, açık hava, su, doğa içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ayrıca, Abant Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Kartalkaya Kayak Merkezi, Yıldırım Bayezit Camii, Gölcük Tabiat Parkı, Sülüklügöl, Bolu Müzesi, Seben Gölü, Göynük Zafer Kulesi, Tarihi Bolu Evleri, gibi daha birçok yeri de Bolu’ya gittiğinizde görebilirsiniz.

 

Yazar: Zeynep Kılıç

 

Kaynaklar:

https://blog.biletbayi.com/turkiyede-kisin-gezilecek-yerler.html/

https://www.birhayalinpesinde.com/kisin-turkiyede-gezilecek-10-sehir

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/kisin-gezilecek-rotalar?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar