Yükleniyor
Teknoloji Bilim Gündem

NASA’nın Yeni Planı: Artemis Projesi

NASA'nın Artemis programı, insanlığı Ay ve Mars'ın keşfine daha da yaklaştırıyor. Artemis programıyla NASA, Ay yüzeyini her zamankinden daha fazla keşfetmek için yeni teknolojiler kullanarak 2024 yılına kadar Ay'a ilk kadın astronotu ve bir sonraki erkeği göndermeyi planlıyor.

Yaklaşık 50 yıl önce astronotlar Apollo programı sırasında Ay’a ulaşmıştı. O zamandan beri dünya, uzayın keşfi, teknolojik ilerleme ve bilimsel keşifler alanında büyük gelişmelere sahne oldu. Son yıllarda bilim insanları Uluslararası Uzay İstasyonunda sürekli olarak yaşadı ve çalıştı.

 

Peki neden projenin adı"Artemis 3"?  NASA’nın tarihe geçen ve Ay’a ilk kez insan gönderdiği ilk projesinin adı Apollon’du. Antik Yunan mitolojisinde Ay tanrıçası Apollon'un ikiz kız kardeşinin adı olan Artemis de NASA’nın bu diğer projesinin ismi olmuş oldu. 

NASA'nın yeni Artemis programının ise birçok farklı amacı var. En önemli amaçlardan biri Mars'ın gelecekteki keşfi için ve belki de ötesinde gerekli olan yeni teknolojileri, yetenekleri ve iş yaklaşımlarını göstermek. Bunu yanında NASA insan ve robotik kaşiflerle Ay'ın tüm yüzeyini keşfetmeyi hedefliyor. Ayın Güney Kutbu'ndan başlayarak astronotların yeni yerlere gönderilmesi planlanıyor. Çünkü Güney Ay Kutbu'ndaki Shackleton Krateri'ne astronotların gönderilmesi sonucu kalıcı bir Ay üssü mümkün olabilir. 

Amerika’nın seçim yılında olması ve NASA'nın Ocak 2021'de yeni bir yönetimle devam edecek olması nedeniyle şu anda bütçe durumları biraz karışık bir konu. Şimdilik NASA'ya göre Project Artemis’in 2024 son tarihini karşıladığından emin olmak için 2021 ile 2025 arasında 28 milyar dolara mal olacak.

21. yüzyılın ilk ay yürüyüşçüleri, daha önce hiçbir insanın olmadığı yere adım atacaklar.  Peki ya sen bu insanlardan biri olmak ister misin?

 

 


 

Yorumlar