Yükleniyor
Eğlence Oyun

Netflix Öğrenci İndirimi

Pandemi döneminde kullanımı artan platformlardan biri Netflix. Birbirinden keyifli içerikleri, dizileri, filmleri her an izlememizi sağlayan Netflix gençlerin ilgisini her geçen gün daha çok çekiyor. 

 

Bugün Netflix, dünya çapında 190'dan fazla ülkede 150  milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Orijinal yapımlar da dahil olmak üzere çok çeşitli türlerde ve dillerde çok çeşitli TV dizileri, belgeseller ve uzun metrajlı filmler sunuyor.

 

Gençlerin yakından takip ettiği bu platform öğrencilere de özel fırsatlar sunuyor. Netflix nedir, nasıl bugünlere geldi, Netflix öğrenci indirimi var mı, Netflix öğrenci indiriminden nasıl yararlanırım sorularını soruyorsan yazımıza göz atmalısın

 

Netflix nedir?

 

Netflix’in hikayesi yaklaşık 20 yıl önceye dayanıyor. Kim bilebilirdi ki 20 yıl önce kurulan bir platformün günümüzde 150 milyondan fazla üyeye ulaşacağını? 

 

Şirketin hikayesine yakından bakmadan önce adının anlamından bahsedelim. Netflix adı "Net" ("internet" ve "Flix" kısaltmasında olduğu gibi) ("bir film veya filmin ortak kısaltması olan "fiske"nin bir varyasyonu) birleşimidir.

Amerikalı Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından 1997'de kurulan Netflix ilk olarak Kibble adıyla kuruldu. Yolculuğuna bir  DVD kiralama şirketi olarak başlayan şirket Amerika'daki tüm kablolu TV kanallarının toplamından daha fazla abonesiyle dünyanın en büyük TV ve film stüdyolarından biri haline geldi. 

Netflix ilk kurulduğunda tamamen bir film kiralama hizmeti vermekteydi. Kullanıcılar Netflix web sitesinde film sipariş edip DVD'ler almaktaydılar. DVDlerin süresi dolduğunda ise Netflix’e iade etmekteydiler. 

 

Uzaktan bakıldığında Netflix dünyanın en şanslı şirketlerinden biri gibi görünebilir. Ancak başarı sadece şansa bağlı değil. Netflix’in başarının sırlarından biri de trendleri yakından takip etmesi, doğru ön görülerle stratejik kararlar vermesi. Bu platform, geleneksel kablolu TV yönünü tam anlamıyla değiştirerek, bozdu ve dijital akış ve makine öğrenimi gibi büyük teknolojik yenilikler getirdi. Netflix, yirmi yıldır bir pazarda ve her geçen gün yenilikçi beklentiler eklemeye devam ediyor.

 

Müşterilerin bu platforma bağlanmasının tek nedeni, Netflix'in müşterilerinin ihtiyaçlarını onlara olağanüstü bir deneyim sunarak nasıl karşılayacağını bilmesidir. Netflix'in gerçek başarı hikayesi bu. Netflix'in müşterilerine sunduğu en büyük avantaj ise kullanıcıların her türlü içeriği rahatlıkla izleyebilmeleri. Kullanıcılar isteklerine bağlı olarak ve istedikleri herhangi bir ekranda içerik izleyebilirler. Netflix, kişiselleştirilmiş zevklerle sorunsuz deneyimler sunmayı garanti ediyor. Ek olarak Netflix, en iyi kullanıcı deneyimini bulmak için birçok araştırma yapıyor. En önemli yönü, müşteri tarafından oluşturulan önizleme videoları. Bu önizleme, bir başlık kartında gezinirken oynatılır. Ayrıca, kullanıcıların programları çevrimdışı izlemelerini sağlayan indirme ve devam etme özelliğine de izin verir. Bir de Netflix hesabınızı paylaşmanızı kolaylaştırarak 30 günlük ücretsiz abonelik sağlar.

Netflix bunların dışında her gün platformda ne izlediğimizi biliyor. Belli programları ne zaman izlediğimizi ve kaç bölüm izlediğimizi biliyor. Bunu da makine öğrenmesiyle paylaşıyor.

 

Netflix, algoritmalarının öğrenmesine yardımcı olmak için makine öğrenimini verimli bir şekilde kullanır. Bu makine öğrenimi, platformun kullanıcı etkinliklerine göre milyonlarca kararı otomatikleştirmesini sağlar.

 

Bu öneri motoru olmasaydı, insanlar istedikleri filmleri ve TV şovlarını aramak için harika zaman harcarlardı. Netflix tavsiye motorunun bu platformun başarısı için çok önemli olmasının nedeni de bu.

 

Ayrıca birçok işletme koronavirüs pandemisi sırasında ayakta kalmak için mücadele ederken, Netflix bir istisna olduğunu kanıtladı. Karantinalar ve fiyat artışı sırasında insanların evde kalmasıyla, akış platformu ve prodüksiyon şirketinin şu anda 200 milyondan fazla ücretli üyesi var ve geçen yıl 37 milyon kişi hizmete kaydoldu - yalnızca son üç ayda 8,5 milyon.

 

Netflix Öğrenci İndirimi Var Mı?

 

Amazon Prime Video, Hulu, YouTube Premium ve Spotify gibi bazı online  hizmetler, üniversite öğrencileri için özel indirimler sunuyor. Netflix'in ise öğrenci indirim planı yok. Bunun dışında Netflix, herhangi bir sınırlama olmaksızın 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunuyordu. Ancak bir süre sonra bu seçenekten vazgeçildi. Planlar arasında geçiş yapmanıza ve istediğiniz zaman aboneliğinizi iptal etmenize izin verilirken, ücretsiz deneme özelliği mevcut değildi.

 

 

Netflix Gaming

 

Dünyada popülerleşen ve her geçen gün gençlerin de ilgisinin arttığı oyun sektörüne Netflix de adım atabilir. Netflix'in oyun hizmeti düşündüğümüzden daha yakın olabilir. Bunun dışında dünyadaki diğer teknoloji şirketlerinden Google, Amazon, Microsoft ve Sony, tıpkı bir Netflix şovunu izlemek gibi konsol kalitesinde video oyunlarını herhangi bir cihaza getirmek için gelişmiş bulut teknolojisini kullanan video oyunu akış hizmetlerini kullanıma sundu.

 

Yüzeysel olarak, Netflix, hizmete değer katmak için abonelere ücretsiz mobil oyunlar sunmaya başlayacak. ABD ve Kanada'daki aboneler ikinci çeyrekte 400.000 azaldı, bu da işletmenin yakın vadeli bir doyma noktasına ulaştığının bir işareti. Video oyunları eklemek, müşteri kaybını azaltırken yeni müşterileri cezbedebilir.

 

 

 

Yorumlar