Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
4 dakikalık okuma 0 Yorum

Öğrenci Dostu Chrome Eklentileri

Günümüzde artık neredeyse araştırmaların tamamı dijital dünyanın dev veri tabanından faydalanılarak yapılmaya başlandı. Online ansiklopediler, dijital kütüphaneler, makaleler… İşte bu yazımızda sizler için dijital çağa daha etkili şekilde uyum sağlamanız adına Chrome eklentilerini derledik. Araştırmalarınızda takıldığınız noktalarda yardımcı olacak çeviri, not alabileceğiniz dijital boardlar, çevre dostu eklentiler ve daha birçok eklentiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Şimdiden keyifli okumalar!

 

 

Google Dictionary

 

 

Google Dictionary (by Google)Hepimizin bildiği gibi yabancı dil artık hayatımızın neredeyse her alanında hakim konumda. Google alt yapısının sağladığı bu eklenti ile; web sitelerinde gezinirken karşımıza çıkan bilmediğimiz kelimeleri istediğimiz dile çevirebilir ve hatta dilersek kelimeyi veya cümleyi seslendirebilme imkanını sunuyor. Eklenti sayesinde hem dil gelişimimizi bilmediğimiz kelimeleri öğrenerek pekiştirme fırsatı bulurken hem de kolayca istediğimiz sonuca saniyeler içerisinde ulaşma imkanını buluyoruz.

 

Eklentiyi kullanmadan önce indirdiğinde birkaç dakikanı ayırarak hangi dillerde çeviri yapmak istediğini ayarlamayı unutma. 

 

 

Announcify

 

 

Announcify download latest APK 1.1 for AndroidSizce de yoğun olduğumuz zamanlarda okumak yerine bazı araştırma yazılarını dinleyebilmemiz daha iyi olmaz mı? Bazen web sayfaları arasında gezinirken geçen uzun süreleri farkına varamıyoruz. Uzun vadede gözlerimiz ciddi şekilde etkilenebilir. Bu eklenti sayesinde hem gözlerini hem de bedenini dinlendirmeye ne dersin?

 

Announcify bizlere gezdiğimiz sayfaları okumak yerine sesli bir şekile dinleme imkanını sunuyor.

 

 

Read Mode

 

 

Read ModeHepimiz bir yazı okurken,araştırma yaparken karşımıza çıkan reklamlardan bir süre sonra sıkılmıyor muyuz ? Evet dediğinizi duyar gibiyim. İşte şimdi reklamlardan bir süreliğine izole olma fırsatını yakalıyoruz. Read Mode eklentisi sayesinde okuduğumuz yazılarda dikkat dağıtan reklamlardan kurtuluyoruz. Eklentiyi kurduktan sonra, adres çubuğunun en sağında bulunan Read Mode ikonuna tıkladığında, okunan yazının en sade şekli adeta bir PDF dosyası büyüsünde ekranınızda beliriyor.

 

Pomodoro tekniği; 1980’li yılların sonuna doğru Francescı Cirillo tarafından geliştirilmiş olan bir zaman yönetimi tekniğidir.

 

 

Focus To Do

 

 

Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List - Apps on Google PlayÇoğumuzun gündelik hayatta kullanmamış olsak dahi adını duyduğumuz Pomodoro Tekniği; 1980’li yılların sonuna doğru Francescı Cirillo tarafından geliştirilmiş olan bir zaman yönetimi tekniğidir. Pomodro tekniğinde kullandığımız sayaç yöntemini Focus To Do eklentisi sayesinde dijital dünyaya taşıma fırsatını elde ediyoruz. Focus To Do sayesinde gündelik zamanlayıcılarınızı ayarlayabilir, çalışma saatinizi planlayabilir ve hatta günlük, haftalık, aylık olarak grafiklerinizi istediğiniz periyotlar sonunda görüntüleyebilerek karşılaştırabilirsiniz.

 

Focus To Do eklentisinin sunduğu imkanlar:

 

⏱ Pomodoro Zamanlayıcı 

 

✅ Görev Düzenleyici 

 

📊 Zaman Takipçisi 

 

📅 Çalışma Saati Planlayıcı 

 

🔔 Hatırlatıcı

 

 

Planlama benim için çok önemlidir diyorsan kullanmaya hemen başlamalısın.

 

 

Print Friendly

 

 

Print Friendly & PDFPrint Friendly eklentisi sayesinde yazdırırken mürekkepten ve kağıttan tasarruf etmeye ne dersin?

 

Araştırma yaptığımız web sitesini çıktıları alırken reklamlarında baskılarımızda yer almasından hepimiz bir hayli sıkılmış durumdayız. Baskılarda yer alan ekstra reklam fotoğrafları; hem mürekkep hem de oldukça fazla kağıt israfına sebebiyet veriyor.

 

Print Friendly sayesinde bunu ortadan kaldırıyoruz. Yazdırmadan önde tüm web sitesini pdf dosyasına çevirebilir, istediğin reklamları, fotoğrafları ve birçok gereksiz sildikten sonra baskını alabilirsin. Üstelik yazı tipi boyutunu önizleme sonucunda dilediğince değiştirebilirsin.

 

Daha yeşil yarınlar için, umutla ve heyecanla ...

 

 

Forest

 

Forest: stay focused, be presentPomodoro tekniği sayesinde sanal uygulama puanı biriktirip gerçek bir fidan dikme fikrine ne dersiniz? Forest arayüzünde sunduğu pomodoro sayacı sayesinde her başarılı pomodoro için puan biriktirmemizi sağlıyor. Biriktirdiğimiz puanlar sayesinde arayüzde belirtilen dünyadaki seçili ormanlardan dilediğine bir fidan bağışlayabilirsin. Hem kendine hem de geleceğe en güzel hediyelerden birini vermek istiyorsan hiç beklemeden kullanmaya başlamalısın.

 

 

 

-----

 

Yazımızda bulunan eklentilerimizi sizler için özenle derledik. Chrome eklentilerinin hepsini android ve ios işletim sistemli tüm cihazlarında eş zamanlı olarak kullanabilir, grafik destekli eklentilerin hepsinin verilerini istediğin an ister telefonda, ister tablette istersen bilgisayarında dilediğince görüntüleyebilirsin. Araştırmalarınızın ve okumalarınızın artık daha bilgilendici, yararlı olmasını umuyoruz.

 

Keyifli araştırmalar/okumalar.


 

Yazar: Şevval Senyücel

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/ogrenci-dostu-chrome-eklentileri?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar