Yükleniyor
Hey Öğrenci Baksana'lı!Öğrenci Baksana BlogZ ile artık sen de içerik üretebilirsin!
Hadi Başlayalım
6 dakikalık okuma 0 Yorum

Temmuz'da İstanbul'da Kaçırılmaz Sergiler

Temmuz ayında İstanbul’da gezebileceğiniz sergileri sizler için derledik. Eğer siz de yeni sergileri merak ediyorsanız, haydi gelin, yeni sergilerimizi inceleyelim!


Hareket Eden Anılar, Borusan Contemporary

 


 

Contemporary Istanbul Vakfı (CIF) ve Borusan Contemporary iş birliğinde düzenlenen Hareket Eden Anılar sergisi, 27 Mayıs- 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Fişekhane bünyesinde yer alan sanat alanı Cocoon’da izleyiciyle buluşuyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan 16 esere yer veren sergi, teknolojinin sanat üzerindeki etkisinin giderek arttığı bir çağı, İstanbul gibi metropollerin yaşam deneyimi üzerinden anlatıyor. Çok katmanlı kentlerin barındırdığı duygular, hatıralar, sosyokültürel geçmiş, doğanın kentsel dokuyla uyumu gibi konular üzerinde düşündüren sergide yer alan güncel sanat eserleri Fişekhane’nin tarihi dokusu ve mimarisi ile bütünlük kuruyor. Fişekhane, pazar günleri hariç, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. COVID-19 önlem ve tedbirleri doğrultusun Pazartesi – Cumartesi günleri arasında saat 10:30 – 18:00 arası ziyaret edilebilir. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

 

“Dünyanın Gecesi”- Ebru Ceylan

 

Contemporary İstanbul Vakfı, fotoğraf sanatçısı ve senarist Ebru Ceylan’ın kişisel sergisi “Dünyanın Gecesi” sergisi sanatseverler ile buluşuyor.

Ebru Ceylan’ın Alman filozof G.W.F Hegel’in Tinin Fenomenolojisi adlı eserinde geçen bir metinden ilham alarak oluşturduğu fotoğraf seçkisi; varlık ve ontoloji öncesi olduğu varsayılan, ve “gece” metaforuyla kavramsallaştırılan bir “boşluktan referans alıyor. Sergide yer alan ve sanatçının son iki yılda çektiği monokrom doğa fotoğrafları serisi, Hegel’in “gece” metaforu ile güçlendirdiği bir atmosferin şiirselliğinden izler taşıyor.

Contemporary Istanbul Vakfı, Ebru Ceylan’ın “Dünyanın Gecesi” adlı yeni sergisine ev sahipliği yapıyor. Ceylan’ın Alman filozof Hegel’in Tinin Fenomenolojisi adlı eserinde geçen bir metinden ilham alarak oluşturduğu fotoğraf seçkisi; varlık ve ontoloji öncesi olduğu varsayılan, “gece” metaforuyla kavramsallaştırılan “boşluk”tan referans alıyor.

Cocoon Fişekhane’de katılabileceğiniz bu sergi, 29 Haziran - 29 Temmuz arasında ilgililerini bekliyor olacak.

 

Beykoz Kundura Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya

 

“KUNDURA'NIN HAFIZASI” (Beykoz Kundura)'da Ziyarete Açıldı! – bi_özet – Sektörel Gündemin Özeti

 

2000’li yıllara dek bir “işçi semti” olarak anılan Beykoz ilçesinin sosyokültürel ve ekonomik yapısının gelişmesinde önemli bir rol oynayan fabrika aynı zamanda içinde kreş, kantin, sinema, sağlık ocağı, kütüphane gibi birimleri bulunan bir yaşam alanıydı. Yaklaşık üç bin işçi, memur ve ailelerin yaşamının önemli bir parçası olan fabrikada gündelik hayatla üretim faaliyetinin iç içe geçmesinden ilham alan sergi, ‘birbirine bağlı olma’ halini ve bir yaşam alanı olarak Beykoz Kundura’yı seçili arşiv materyalleri ve sözlü tarih anlatılarıyla inceler.

Covid-19 önlemleri kapsamında kademeli ziyaret sistemi uygulandığından rezervasyon yaptığınız zaman aralığında gelinmesi rica edilir. Sergiye katılmak için Kundura'nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisi için buradan randevu oluşturmanız yeterlidir. Ziyaretler mekân kapasitesine uygun olarak pandemi kuralları çerçevesinde yapılır.

 

 

“Doğa, Bahçeler, Düşler”, Karma Sergi

 

Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi Arkas Koleksiyonu’ndan derlenen eserler aracılığıyla tekrar gündeme taşıyan “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisi, İstanbul’da Elgiz Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Doğa, Bahçeler, Düşler-İstanbul Elgiz Müzesi Arkas Koleksiyonu’ndan derlenen eserlerin yer aldığı karma sergi yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getiriyor. Müjde Unustası direktörlüğünde ve Jean Luc Maeso küratörlüğünde sanatseverlerle buluşan sergide; Avrupalı ve Türk sanatçılardan 170 eser bulunuyor. Rönesans’tan başlayıp 20. Yüzyıla kadar ulaşan bu eserler stilleri, teknikleri açısından farklılık gösterse de hepsi ortak bir konuda, doğa ve bahçelerde birleşiyor. Elgiz Müzesi’ndeki bu sergiyi 31 Temmuz’a kadar ziyaret edebilirsiniz. 

 

“Dreams” - Çiğdem Sarıçiçek


Örtülü heykellerim, drapenin rastgele estetiğinin benim için hayranlık verici olmasından doğar. Bunun yanı sıra gizlemeyi ya da üzerini örtmeyi seçtiğimiz pek çok düşünce ya da duyguyu ifade etmenin bir yolu olarak son derece çekicidir. Buradaki gizemin merak uyandırıcı yanı insanı yeniden düşünmeye teşvik eder. Aslında üzeri örtülü olan yeniden yapılmış olandır ve artık eskisi gibi değildir. Yeni bir bakışla üzerine yeniden düşünülmelidir.


Örtülü heykellerin; drapenin rastgele estetiğinin kendisi için hayranlık verici olmasından doğduğunu belirten Çiğdem Sarıçiçek, “Bunun yanı sıra gizlemeyi ya da üzerini örtmeyi seçtiğimiz pek çok düşünce ya da duyguyu ifade etmenin bir yolu olarak son derece çekici. Buradaki gizemin merak uyandırıcı yanı insanı yeniden düşünmeye teşvik etmesi. Aslında üzeri örtülü olan yeniden yapılmış olandır ve artık eskisi gibi değildir. Yeni bir bakışla üzerine yeniden düşünülmelidir” diyor.Çiğdem Sarıçiçek’in “Dreams” sergisini Trump Art Gallery’de 31 Temmuza kadar ziyaret edebilirsiniz. 

 

“Park Chul | Jeong Hyun-Sook”, Karma Sergi

 

Dirimart, Gallery Dado işbirliğiyle hayata geçirdiği Park Chul | Jeong Hyun-Sook sergisini sunmaktan mutluluk duyar. 1994’ten günümüze Kore çağdaş sanat dünyasına aktif olarak katkıda bulunan Dado, İstanbul’da ilk defa sergilenmek üzere portföyünden Kore’nin iki önde gelen sanatçısını önerdi. Dirimart’ın günümüzün en canlı sanat dünyasına sahip şehirlerinden biri olan Seul’le kültürel bir değiştokuş başlatma girişimlerinin ilk adımı olan sergide iki sanatçının yakın tarihli işlerinden bir seçki izleyiciyle buluşuyor.

Eğitimlerini modern Batılı güzel sanatlar alanlarında almış olan iki sanatçının sanat pratiklerinin odağında ülkelerinin kültürel sembollerinin yorumları bulunur, ikisi de eski ve çağdaş olan arasında bağlar kurma peşindedir. Sanatçıların İstanbul’daki bu ilk sergilerinde Dirimart, uzun yılların tartışma konusu olan günümüz sanatında geçmişin yeri meselesine yeni bir perspektif sunuyor. Sergiyi 6 Temmuz-7 Ağustos arası ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yazar: Zeynep Kılıç


 

Kaynak:

https://www.artkolik.net/sergiler/cocoon-ebru-ceylanin-dunyanin-gecesi-sergisine-ev-sahipligi-yapiyor-11014

https://www.trumpalisverismerkezi.com/trump-art-gallery

https://dirimart.com/tr/exhibition/park-chul-jeong-hyun-sook/

https://www.oggusto.com/sanat/sergi/istanbul-sergileri

https://argonotlar.com/temmuz-ayinda-gezebileceginiz-10-sergi-mekani/ 

Kaynak:


https://bi-ozet.com/2021/07/06/kunduranin-hafizasi-beykoz-kundurada-ziyarete-acildi/

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/kultur-ve-sanat/ebru-ceylanin-dunyanin-gecesi-fotograf-sergisi-acildi

https://t24.com.tr/haber/arkas-koleksiyonu-ndan-doga-bahceler-dusler-sergisi-istanbul-da

https://www.inceeleyen.com/haberlik/cigdem-saricicekin-heykel-sergisi-dreams-trump-art-galleryde/

https://bi-ozet.com/2022/07/07/park-chul-jeong-hyun-sook-sergisi-dirimartta/

 

Kopyalandı
Bu sayfayı paylaş

Tarayıcın bu özelliği desteklemiyor fakat yine de sayfanın bağlantısını kopyalayarak paylaşabilirsin.

https://www.ogrencibaksana.com/blog/temmuzda-istanbulda-kacirilmaz-sergiler?utm_medium=share
Kopyala

Yorumlar